Grupy osprzętu rowerowego- jak wybrać osprzęt rowerowy?

Każdy kto decyduje się na zakup osprzętu rowerowego zazwyczaj ma prawdziwy dylemat. Na rynku dostępnych jest naprawdę mnóstwo modeli, w różnych cenach, kategoriach i odmiennej jakości. Oczywiście cena i jakość są nierozerwalnie powiązane, chociaż nie można znaleźć wyjątki i od tej reguły, ponieważ o wartości, cenie sprzętu decyduje też marka producenta. Zazwyczaj osprzęt tych najpopularniejszych marek dostępny jest w niebagatelnych cenach. Wybór sprzętu uzależniony jest w dużej mierze od indywidualnych potrzeb użytkownika. Zazwyczaj rośnie on wraz z eksploatacją pojazdu. Oczywistym jest, że osoby zajmujące się kolarstwem szosowym będą miały zupełnie inne wymagania niż te uprawiające akrobacje rowerowe. Aby ułatwić wybór osprzętu rowerowego, producenci podzielili go na kategorie, uwzględniając zarówno typ roweru, jak i jego przeznaczenie.

Shimano

Marką cieszącą się dużą estymą w produkcji wszelakiego osprzętu rowerowego jest firma Shimano. Systematycznie wprowadza ona na rynek nowe technologie i rozwiązania. Ponadto z produktów tej firmy korzystają też inne marki rowerowe, zajmujące się składaniem, produkcją rowerów przeznaczonych do sprzedaży. Osprzęt tej firmy można kupić bezpośrednio z rowerem, jak i oddzielnie. Firma Shimano podzieliła osprzęt na grupy, które z kolei dzielą się na mniejsze kategorie. Możemy wyróżnić:

  • zespoły napędowe. W skład wchodzą: mechanizm korbowy zębatki tylnej, przerzutki, łańcuch, manetki zmiany przełożeń;
  • zespoły hamulcowe. W skład wchodzą: hamulce z dźwigniami (opcjonalnie z tarczami);
  • koła (nie we wszystkich grupach);
  • pedały (nie we wszystkich grupach).

Charakterystyka sprzętów

Poniżej prezentujemy krótkie charakterystyki kilku wybranych przez nas grup proponowanych przez markę Shimano. Grupy dedykowane rowerom szosowym to:

DURA-ACE

DURA-ACE charakteryzuje go precyzja i lekkość. Posiada bez wątpienia najlepsze parametry technicznie, ale również służy, jako rdzeń układu jezdnego dla cyfrowego (rewolucyjnego!) systemu przerzutek Di2. Dodatkowy 11 bieg oraz wiele innych akcesoriów połączono, aby zapewnić użytkownikowi prawdziwą wydajność.

Seria Ultegra Di2

Seria Ultegra Di2 z elektronicznymi przerzutkami jest grupą sprawdzoną wielokrotnie na wielu wyścigach. Pozwala skoncentrować się na realizowaniu serii Ultegra 6870, która posiada jedenaście biegów szybkości i zaprojektowane na nowo hamulce.

Shimano 105

Shimano 105 wspomaga starania każdego zawodnika, do osiągnięcia swoich osobistych celów w codziennym treningu oraz przy długich przejażdżkach rekreacyjnych.

Shimano Tiagra

Shimano Tiagra to rewelacyjne połączenie nietuzinkowego designu oraz niewiarygodnego zaawansowania technicznego.

Shimano Sora

Shimano Sora to idealne rozwiązanie w „miejskim życiu”. Jego głównym przeznaczeniem może być dojeżdżanie do pracy (bez stresu korków) oraz weekendowa jazda sportowa. Uniwersalność tego osprzętu sprawdzi się w absolutnie każdych warunkach.

Shimano Claris

Shimano Claris obejmuje wyjątkowo szeroki zakres stosowania. Nadaje się, zarówno jako wyposażenie do rowerów typu fitness, jak i rowerów turystycznych, ale także modeli biorących udział w wyścigach kolarskich. Claris gwarantuje łatwość obsługi oraz precyzyjne działanie przerzutek ośmiobiegowych SHIMANO, a ponadto gładkie piasty obrotowe oraz mocne hamulce. Intuicyjna i prosta dźwignia Dual Control oferuje wysoki komfort jazdy.

rower
Największy wybór osprzętu rowerowego

Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Grupy dedykowane rowerom MTB:

Deore XT

Deore XT, mają specjalnie zaprojektowane przełożenia oraz bocznie wychylone przerzutki wszystko to w dążeniu do sprawnej jazdy. Rewelacyjnie sprawdzają się podczas jazdy pod górę oraz podczas wyczerpującej jazdy. Ponadto, zestaw kół zapewnia doskonałą przyczepność, wyjątkową wytrzymałość oraz niezawodność przy każdej prędkości. Komponenty DEORE zostały zaprojektowane z myślą o wszystkich entuzjastach MTB oraz trekkingowcach. Projekt Deore sprawdzi się zarówno w rowerach MTB, jak i trekkingowych. Głównymi zaletami komponentów Shimano Deore jest:

  • Dopasowanie do wielu rowerów;
  • Dopasowanie do stylu jazdy użytkownika (zawdzięczany szerokiej palecie kombinacji przełożeń);
  • Wydajność pedałowania (zawdzięczana wąskiej kombinacji przełożeń);
  • Stabilność zarządzania łańcuchem.

Wydajny i stabilny układ napędowy z niebywałą łatwością radzi sobie z każdym terenem, również tym trudnym. Doskonały system hamulcowy Ice-Technologies znacznie zwiększa siłę hamowania.

XTR Di2

XTR Di2 przy tej grupie Shimano zdecydowało się na wprowadzenie elektronicznej zmiany biegów. To, trzeba przyznać, dość ryzykowny pomysł. Należy pamiętać, że osprzęt podczas użytkowania narażony jest na wibracje, pracę pod znacznym obciążeniem oraz osiadanie. Trzeba przyznać, że sprzęt Shmano zdaje egzamin na każdym poziomie. Wszystkie komponenty osprzętu są należycie  schowane i zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych. Jest to możliwe zwłaszcza dzięki zestawowi elementów kierownicy- zapewniają one odpowiednie prowadzenie kabli oraz mostka i sztycy, do których z łatwością możemy schować baterie. Ponadto kable nie brudzą się tak jak linki czy pancerze. Przerzutki zmieniane dzięki pracy elektrycznych siłowników zawsze trafiają na idealną pozycję.

Alivio

ALIVIO to bez wątpienia jedna z grup osprzętu ciesząca się największą popularnością. Alivio możemy spotkać w rowerach w przedziale cenowym od 1500 do 2000 złotych.

Shimano dla rowerów miejskich:

Alfine

ALFINE to sprzęt najwyższej klasy stworzony z myślą o zaawansowanych rowerzystach miejskich. Prezentuje konfigurację ośmio- lub  jedenasto-biegową.

Zakup osprzętu rowerowego nie jest łatwy. Należy wziąć pod uwagę wiele faktorów takich jak indywidualny styl jazdy oraz nasze oczekiwania. Shimano wychodzi naprzeciw naszym wymaganiom! Wprowadza na rynek coraz to nowsze i lepsze rozwiązania, które zaspokoją wszystkie potrzeby nawet najbardziej wymagających kolarzy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.