Jak efektywnie ćwiczyć na skakance?
Kto by pomyślał, że przedmiot tak popularny w naszym dzieciństwie jest fantastycznym narzędziem fitnessu! Dzięki niej możemy pozbyć się niechcianych kilogramów, wysmuklić i ujędrnić nasze ciało. Niestety, nie wystarczy tylko skakać na skakance- trzeba wiedzieć jak prawidłowo wykonywać ten rodzaj ćwiczeń, aby nie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Ćwiczenia na skakance to doskonały trening kardio. Skakanie angażuje mięśnie całego naszego ciała: od mięśni brzucha, ud i pośladków, poprzez łydki, na ramionach kończąc. Pobudza Już 10 minutowy trening pozwala spalić od 100 do 170 kalorii! Skakanie na skakance przyspiesza krążenie krwi co, między innymi, pomaga w walce z cellulitem.
Jak wybrać odpowiednią skakankę?
Skakankę dobieramy do naszego wzrostu. Zawsze należy pamiętać o sprawdzeniu długości skakanki! Aby określić czy długość nam pasuje należy stanąć na środku skakanki jedną stopą i chwytając za rączki napiąć skakankę. Jeżeli rączki sięgają naszych pach- skakanka jest odpowiedniej długości.
Dla osób początkujących zalecanym wyborem są skakanki linkowe lub syntetycznej-PCV. Na skakanki rzemienne, sznurkowe lub te z obciążeniem przyjdzie jeszcze czas.
6 zasad skakania na skakance
- Odpowiedni strój to podstawa. Najlepiej, aby było dość dopasowany- luźne spodnie czy za długie rękawy mogą przeszkadzać w skakaniu. Uwaga! Dopasowany nie znaczy obcisły! Twoja wygoda i komfort ćwiczenia są najważniejsze. W trosce o stawy pamiętaj, że jeżeli ćwiczysz na twardym podłożu (takim jak asfalt lub chodnik) obowiązkowym wyposażeniem są buty z amortyzacją.
- Pamiętaj o odpowiedniej postawie, ułożenie ciała jest niezwykle istotne. Plecy powinny być wyprostowane a mięśnie brzucha napięte. Trzymaj łokcie nisko i blisko ciała, ruszaj nadgarstkami, a nie całymi rękami.
- Wykonuj ćwiczenia systematycznie. Lepiej kilka razy po 10-30minut regularnie niż raz w tygodniu do utraty przytomności.
- Uginając lekko kolana skacz na palcach, a nie na całych stopach.
- Traktuj skakankę jako przyrząd do ćwiczeń a nie do jak zabawkę. Na początku skacz powoli systematycznie zwiększając tempo. Kiedy chcesz skończyć trening, nie przerywaj po porostu skakania, zmniejszaj tempo aż się zatrzymasz.
- Puść wodze fantazji! Baw się i ciesz tym treningiem. Zmieniaj ćwiczenia: skacz na boki, do tyłu, bądź żabką lub rób ósemki- jest tyle możliwości!
Zalety treningów ze skakanką:
- pozwala w krótkim czasie spalić dużą liczbę kalorii (około 400 kalorii w 30 minut!),
- przyśpiesza przemianę materii i zwiększa procesy metaboliczne,
- angażuje prawie całe ciało, pracują: mięśnie łydek, ud (szczególnie dwugłowe i czworogłowy), pośladki, tricepsy, bicepsy, przedramiona oraz nadgarstki oraz plecy,
- wysmukla nogi,
- pomaga w walce z cellulitem,
- wzmacnia układ sercowo-naczyniowy,
- poprawia równowagę, koordynacje, zwinność i gibkość,
- poprawia skoczność,
- pozytywnie wpływa na wytrzymałość organizmu.
Przeciwwskazania
Osoby po kontuzjach stawów, zwłaszcza stawu skokowego, powinny zrezygnować z treningów ze skakanką. Ten rodzaj ćwiczeń nie jest polecany osobom z kłopotami z krążeniem i niewydolnością serca. Duża nadwaga i otyłość również dyskwalifikują w treningach ze skakanką.
Największy wybór skakanek
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Jak poprawnie skakać na skakance?
Przede wszystkim należy pamiętać o rozgrzewce, zwłaszcza stawów: ramion, nadgarstków, kolan i kostek przed rozpoczęciem skakania.
Odpowiednia postawa jest niezwykle ważna- pamiętaj o prostych plecach i napiętych mięśniach brzucha. Trzymaj łokcie blisko ciała. Przy skakaniu barki są nieruchome, zamachy skakanką wykonujemy tylko nadgarstkami.
Zacznij od podskoków na dwóch złączonych nogach. To pomoże ci złapać równowagę
Jeżeli się zmęczysz, a czas planowanego treningu jeszcze nie minął zrób sobie krótką przerwę. Zamiast położyć się lub usiąść wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających dla unormowania oddechu.
Wróć do ćwiczeń i wykonaj kolejną serię skoków, tym razem inną. Podskakuj ze złączonymi nogami, ale staraj się raz „wylądować” trochę przed siebie, a później za.
Możesz też próbować wykonać trudniejsze podskoki, na przykład naprzemiennie raz na jednej raz na drugiej nodze lub skoki „krzyżakiem”.
Pamiętajmy, żeby zwiększać długość skakania stopniowo.
Ćwiczenia ze skakanką:
Każde z opisanych ćwiczeń rozpocznij stojąc z lekko ugiętymi kolanami. Trzymaj skakankę na wysokości bioder i Chwyć w taki sposób, by palce były skierowane do środka. Skacząc odbijaj się na niewielką wysokość śródstopiem, utrzymuj kolana rozluźnione, a tułów wyprostowany.
Ósemka to dobre ćwiczenie wprowadzające w skakanie. Stań prosto, stopy ustaw na szerokości bioder. Trzymaj rączki skakanki w dłoniach przed sobą. Zacznij kreślić przed sobą w powietrzu 8 skakanką, ale nie skacz przez nią. Postaraj się rozpędzić skakankę wykonując jednocześnie step.
Skoki do przód-tył służy jako alternatywa dla zwykłych podskoków. Stopy należy złączyć. Najpierw skacz w miejsc, a po chwili postaraj się wykonać skoki wysunięte o 15-20 centymetrów w stosunku do pozycji wyjściowej w przód, a następnie w tył.
Slalom jest dobrym ćwiczeniem na „boczki”. Skacz ze złączonymi stopami i wykonuj skoki w prawą stronę po skosie do przodu, powrót do pozycji wyjściowej, po czym taki sam skok w lewą stronę.
Skok skrzyżny polega na naprzemiennym wykonywaniu skoków w lekkim rozkroku i ze skrzyżowanymi nogami.
Power Jump to naprzemienne skoki złączonymi stopami i w lekkim rozkroku.
Trening ze skakanką jest nie tylko efektywny, ale i bardzo przyjemny. Skakankę, z racji niewielkich rozmiarów, można zabrać ze sobą na wakacje, lub do parku i tam wykonywać ćwiczenia. Pomaga pozbyć się zbędnych i ładnie ukształtować całe ciało. Zapewnia nie tylko intensywny trening kardio, ale także pełne ujędrnienie prawie całego ciała. Warto odnowić znajomość ze starą koleżanką z podwórka.