Jak grać w paintball?

Paintball jest sportem drużynowym, który podbije serce każdego kto da mu szansę. Bieganie po lesie lub specjalnie przygotowanym budynku, strzelanie do przeciwników to dla wielu przepis na udane popołudnie w gronie znajomych. Na czym polega gra w paintball? Co zrobić aby wygrać? Czy to bezpieczny sport? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest paintball?

Paintball to gra w której biorą udział minimum dwie drużyny. Uczestnicy rozgrywki strzelają do siebie nawzajem ze specjalnej broni (markerów), specjalną amunicją (są to żelowe kulki z kolorowym barwnikiem spożywczym).

Gracze ubrani są w kombinezony wojskowe ułatwiające maskowanie w lesie. Na takim ubraniu też świetnie widać trafienia- rozpryski farby z kulek. Najważniejszym elementem wyposażenia jest maska ochronna, której pod żadnym pozorem nie należy zdejmować w strefie rozgrywki.

Zależnie od rozgrywanego scenariusza (do ostatniego gracza, przejęcie flagi, odbicie zakładnika, zebranie fantów i wiele innych) różne są warunki zwycięstwa.

Paintball- kto może grać?

W paintball mogą grać każda osoba zdolna do truchtu i uniesienia markera. Niektóre kluby organizujące rozgrywki w paintball mają ograniczenie wiekowe od 13 lat.

Jeśli więc pozawala Ci na to zdrowie, spróbuj choć raz biegać z karabinem po lesie jak prawdziwy komandos!

Jak przygotować się do rozgrywki?

Jak w każdym sporcie, tak i tu należy odpowiednio przygotować się do planowanej rozgrywki. Markery i amunicję gwarantuje firma organizująca taką atrakcję, do Ciebie należy cała reszta. Pamiętaj o:

  • Odpowiednim obuwiu- bieganie po lesie w japonkach czy sandałach mija się z celem. Buty sportowe, trekkingowi a nawet korki piłkarskie będą dużo lepszym rozwiązaniem.
  • Rękawiczkach- nie są obowiązkowym wyposażeniem, ale też mogą się przydać. Najlepiej jeżeli będą w ciemnym kolorze.
  • Koszulce na zmianę i ręczniku- jeżeli masz skłonność do nadmiernego pocenia. Kombinezony wojskowe nie należą do przewiewnych, a bieganie po lesie za „wrogiem” bywa bardzo męczące.
  • Napojach izotonicznych lub wodzie. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Każdą chwilę przerwy w rozgrywce wykorzystaj aby wypić chociaż łyk wody. W trakcie gry daruj sobie piwo czy bardziej wyskokowe napoje.

Osoby pierwszy raz grające w paintball często obawiają się bólu spowodowanego trafieniami. Prawda jest, że czasem pojawiają się siniaki, ale uderzenia wcale nie są bardzo bolesne. Dlatego też nie warto zabierać wielu grubych ubrań lub ubierać się na „cebulkę”. Może to ochronić przed siniakami, jednak przy wysiłku będziesz strasznie się pocić. To znacznie obniży komfort rozgrywki i może pozbawić większości frajdy.

Jak już zostało napisane wcześniej, alkohol nie jest wskazany w trakcie rozgrywki. Oczywiście głównym powodem są względy bezpieczeństwa, choć należy też wspomnieć o tym, że alkohol przyspiesza parowanie maski i utrudnia widoczność.

Jak grać żeby wygrać?

Gra drużynowa

Tu należy zwrócić uwagę na to, że nie ważne ilu przeciwników trafisz- nie od tego zależy zwycięstwo. Przede wszystkim trzeba pamiętać że paintball jest grą zespołową, a więc w rozgrywce należy postawić na współpracę i dobrą komunikację. Jeśli zauważysz przeciwnika- poinformuj o tym drużynę, dzięki temu możecie uniknąć pułapek i skuteczniej przeprowadzić atak. Razem zaplanujcie też taktykę odpowiednio dobraną do rozgrywanego scenariusza.

Podział ról

Wybierzcie osoby z drużyny które będą pełnić określone funkcje. Przyda się dowódca, czujka, obserwator oraz oddział szturmowy i oddział obrońców. Pilnujcie przydzielonego wam terenu i starajcie się wcielić w swoje role najlepiej jak umiecie.

Marker

Marker jest Twoim największym skarbem i najlepszym przyjacielem. Butlę z gazem możesz śmiało traktować jak kolbę karabinu. Pamiętaj żeby nie celować lufą do góry, ponieważ wtedy może otworzyć się zbiornik z amunicją i stracisz wszystkie swoje naboje. Pamiętaj o odbezpieczeniu markera tuż przed rozpoczęciem rozgrywki.

paintball

Największy wybór sprzętu do paintballu
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Cel! Pal!

Najpierw dobrze wymierz, później strzelaj jeśli chcesz trafić przeciwnika. Jeśli jednak strzelasz aby osłonić kompana skradającego się do kryjówki wroga- strzelaj bez opamiętania!

Bądź jak ninja!

Bądź spokojny, skupiony i czujny. Skradaj się najciszej jak umiesz i nasłuchuj otoczenia, dzięki temu nie dasz się podejść. Miej oczy dookoła głowy!

Ruszaj się!

Jeżeli chcesz dobrze się bawić- biegaj! Strzelaj! Walcz! Siedzenie w krzakach i czekanie aż ofiara sama się ustawi przed lufą mija się z celem. Możesz sam stać się ofiarą zanim wystrzelisz choć jeden raz. Poza tym cała rozgrywka może przenieść się na teren z dala od Twojej kryjówki.

Wykorzystaj otoczenie!

Chowaj się za przeszkodami aby trudniej było w Ciebie trafić. Nie pokazuj się dwa razy w tym samym miejscu- przeciwnik tylko na to czeka!

Szarżuj!

Nie bój się atakować- ta gra właśnie na tym polega! Szturmuj i zdobywaj! Rzuć się w największy wir walki! Idź tam skąd słyszysz strzały! Możesz stać się prawdziwym bohaterem. Niech adrenalina buzuje w Twoich żyłach.

Have fun!

I najważniejsza rzecz- baw się dobrze. Wyluzuj się to gra dla rozrywki i zabawy. Podchodź do wszystkiego z uśmiechem i radością. Jesteś pierwszym trafionym? Żaden wstyd! W następnej rozgrywce pokażesz co umiesz. Rób co chcesz i czerp z tego przyjemność.

Paintball to dynamiczna gra zespołowa, więc „samotnym wilkom” trudno będzie się odnaleźć. Jeśli lubisz adrenalinę i sport to powinieneś namówić znajomych i razem zorganizować rozgrywkę. Świetna zabawa gwarantowana!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.