Jak ubrać się na narty?

Wybór odzieży na narty to ważny element przygotowań. W niedostosowanym ubraniu może być Ci niewygodnie, za ciepło lub za zimno. Pamiętaj, że ubrania narciarskie powinny być przede wszystkim wodoodporne i przeciwwiatrowe. Dzięki temu zjeżdżając ze stoku, nie będziesz czuć przeszywającego chłodu, a upadki na śnieg nie będą wiązały się z przemoczeniem ubrań. Jak wybrać odzież i akcesoria narciarskie? Sprawdźmy!

Kurtka na narty

Kurtka na narty powinna być przede wszystkim przeciwdeszczowa. Dobrze byłoby, gdyby była wykonana z materiałów termoaktywnych, które mogą regulować temperaturę oraz wilgoć. Dzięki takim właściwościom temperatura Twojego ciała będzie utrzymana na podobnym poziomie, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Gdzie szukać dobrych kurtek narciarskich? Na przykład w sportowych sklepach internetowych, specjalizujących się w odzieży przeznaczonej do sportów zimowych.

Sweter, polar lub bluza pod kurtkę

Jeśli wyposażysz się w dobrą kurtkę narciarską, pod spód możesz założyć bluzę lub sweter z cienkiego, oddychającego materiału. Nie ubieraj się zbyt grubo, bo szybko się spocisz. Wilgotne ubrania zdecydowanie zmniejszają komfort jazdy, a do tego sprawiają, że łatwo możesz się przeziębić.

Bielizna termiczna lub z oddychających materiałów

Najgłębszą warstwę ubrania powinna stanowić bielizna z cienkich, oddychających materiałów. Postaw na podkoszulek z długim rękawem i obcisłe getry z długimi nogawkami. Najlepszym wyborem będzie bielizna stworzona z myślą o narciarzach (tzw. bielizna narciarska lub bielizna termiczna) – zwłaszcza w sytuacji, gdy nie masz profesjonalnej, narciarskiej kurtki.

Spodnie narciarskie

Spodnie narciarskie powinny być nieprzemakalne, najlepiej z oddychającego materiału, utrzymującego stałą temperaturę. Pod dobre spodnie narciarskie nie musisz zakładać kalesonów czy rajstop, ale jeśli boisz się, że zmarzniesz, postaw na termoaktywne getry. Pod żadnym pozorem nie wybieraj się na stok w dresach, getrach, a już na pewno nie w jeansach.

Rękawice narciarskie

Ponownie najważniejsze cechy tego elementu garderoby to nieprzemakalność i utrzymywanie stałej temperatury. Dobre modele rękawic narciarskich mają też specjalne wzmocnienia, które zapobiegają przed ścieraniem się materiału (w razie upadków czy trzymania kijków).

Czapka na narty

Możesz postawić na czapkę z polaru lub innych, oddychających, ciepłych materiałów (np. z mieszanki bawełny z poliamidem).

Akcesoria narciarskie

Oprócz odzieży narciarskiej będziesz też potrzebować kilku niezbędnych akcesoriów. Są nimi:

  • Gogle lub okulary – powinny być idealnie dopasowane do kasku, najlepiej z podwójną szybką lub powłoką anti-fog. Możesz też postawić na dobre okulary z polaryzacją;
  • Kask – dobierz go idealnie do wielkości głowy. Jeśli kask będzie za mały lub za duży, nie ochroni głowy w czasie upadku. Pamiętaj, że kask zakłada się zamiast czapki, a nie na nią. Pod kask możesz za to włożyć cienką kominiarkę.

Wysokiej jakości ubrania narciarskie i wszelkie akcesoria potrzebne na stoku, znajdziesz w sklepie https://sportowybutik.pl/

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.