Narty zjazdowe – jaki rodzaj wybrać?

Luty to czas największych zimowych wyprzedaży. Jednocześnie w tym miesiącu wielkimi krokami zbliża się koniec sezonu narciarskiego. W związku z tym masz ostatnią szansę na zakup stroju narciarskiego lub nowych nart w bardzo dobrej cenie. Zobacz, jakie rodzaje nart zjazdowych oferują sklepy i czym kierować się przy ich wyborze.

Narty zjazdowe – czym się charakteryzują?

Ten rodzaj nart przeznaczony jest do narciarstwa alpejskiego, które polega na zjeździe z ośnieżonego stoku górskiego. Podstawowy podział nart zjazdowych przedstawia się następująco.

  • Narty zjazdowe klasyczne – obecnie nie są już produkowane, ale cechowało je słabe taliowanie.
  • Narty zjazdowe taliowane (carvingowe) – mają zwiększone boczne wcięcie, które pozwala na bardziej precyzyjne wykonywanie skrętów.

Co powinno być najważniejszym wyznacznikiem wyboru nart zjazdowych? Na pewno styl jazdy oraz rodzaj tras, po jakich chciałbyś się poruszać. Oprócz tego narty zjazdowe muszą być odpowiednio dopasowane do:

 

  • umiejętności jeździeckich,
  • wzrostu,
  • wagi.

 

W sklepach z odzieżą i sprzętem narciarskim znajdziesz szeroki wachlarz produktów. Możesz sprawdzić na przykład narty zjazdowe w ofercie Adventure Sports. Mnogość znajdującego się w tym sklepie sprzętu przyprawia Cię o lekki zawrót głowy? Wobec tego przeczytaj poniższą charakterystykę różnych rodzajów nart zjazdowych. Wskażemy Ci, na co zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Rodzaje nart zjazdowych

Narty all mountain

Narty all mountain zostały stworzone po to, abyś mógł jeździć na nich zarówno po trasie, jak i poza nią. To uniwersalny i stabilny model, który bardzo dobrze spisuje się w trudniejszych warunkach oraz na nierównym terenie niezależnie od umiejętności narciarza. All mountain to także szersze taliowanie ułatwiające skręcanie oraz większa powierzchnia ślizgu. Te cechy pozwalają na swobodne szusowanie poza wyznaczoną trasą. Narty te są odpowiednie na końcówkę sezonu narciarskiego – dobrze sprawdzają się bowiem na mokrym śniegu. Narty all mountain w AdventureSports to gwarancja wysokiej jakości od znanych i cenionych producentów jak np. Rossignol czy Dynastar. Te modele nart wybierane są zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.

Narty skiturowe i freeride

Narty skiturowe przeznaczone są do szczególnego rodzaju aktywności sportowej. Skituring jest odmianą narciarstwa polegającą na podchodzeniu pod górę i zjeżdżaniu z niej w doliny na specjalnych nartach. Odmianami klasycznego skituringu są:

  • freeride, czyli zjazd z niezwykle trudnego i stromego terenu,
  • skirunnig, czyli podejście pod górę i zjechanie z niej w możliwie jak najkrótszym czasie.

Jeśli w następnym sezonie narciarskim chciałbyś spróbować tego rodzaju sportu, na pewno pomoże Ci w tym bogata oferta nart skiturowych i freeride AdventureSports. Narty skiturowe to sprzęt znacznie różniący się od pozostałych rodzajów nart – są dopasowane do innego rodzaju aktywności. Posiadają foki, czyli specjalne pasy zapobiegające ślizganiu się nart podczas podchodzenia pod górę oraz wiązania pozwalające pięcie odrywać się od powierzchni narty.

Narty race

Jeździsz na nartach profesjonalnie? Lubisz szybką jazdę po stromych i odpowiednio przygotowanych trasach? Bierzesz udział w amatorskich zawodach narciarskich? Narty race będą dla Ciebie najlepszym wyborem. Ich charakterystyczną cechą jest stabilne trzymanie krawędzi na każdym rodzaju stoku, nawet tym oblodzonym lub twardym. Jeżeli umiesz naprawdę dobrze jeździć i przyswoiłeś odpowiednią technikę jazdy, nie będziesz miał problemu z opanowaniem ich. Wybierz w związku z tym narty race w AdventureSports. Wśród wielu dostępnych modeli na pewno znajdziesz swoje idealne narty do szybkiej jazdy.

Narty cross

Ich konstrukcja przypomina budowę nart race. To wyjątkowo stabilny model pozwalający na najwyższy poziom jazdy oraz idealne trzymanie krawędzi na mocno oblodzonym terenie lub na twardym śniegu. Narty cross często wybierane są do jazdy poza wyznaczonymi trasami.

Narty all round

To uniwersalny i najchętniej wybierany rodzaj nart o lekkiej konstrukcji. All round sprawdzą się doskonale na przygotowanych trasach o różnym stopniu trudności. Będą idealne zarówno dla początkującego (nie utrudnią mu nauki), jak również dla profesjonalisty (pozwolą doskonalić technikę jazdy).

Narty freestyle

Rodzaj nart zaprojektowany z myślą o wykonywaniu różnych trików na stoku. Najnowsze modele pozwalają na jazdę nie tylko w snowparku, ale również w głębokim śniegu poza trasą. Narty freestyle mają charakterystyczną konstrukcję twin-tip, w której piętki i dzioby są podgięte lekko do góry. To pozwala na jazdę tyłem i wykonywanie różnych ewolucji na stoku.

Narty telemark

To lekkie, elastyczne i wytrzymałe narty konstrukcją zbliżone do nart turowych. Cechą wyróżniającą je spośród innych modeli są specjalne wiązania z tak zwaną ruchomą piętą. Pozwala ona na jazdę z charakterystycznym telemarkowym przyklękiem podczas skrętu.

Narty short skis

To bardzo krótkie narty – ich długość nie przekracza metra. Short skis mają zintegrowane wiązania pozwalające trenować poczucie równowagi i udoskonalać technikę carvingową. Technika ta polega na zjeździe z krawędzi na krawędź.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.