Jak wybrać najlepszą bieliznę termoaktywną? Test Brubeck

Często spotykamy się z wymiennym zastosowaniem pojęć odzież termiczna i termoaktywna, ale czy rzeczywiście są one tożsame? Problem polega na tym, że nie każde ubranie termiczne spełnia wymogi termoaktywności, a to właśnie ta cecha jest najważniejsza przy sportach outdoorowych. Dlatego podpowiadamy jak wybrać najlepszą bieliznę termoaktywną na stok czy jogging w niskich temperaturach, a która sprawdzi się do ćwiczeń w pomieszczeniu. Zapraszam także na test bielizny termoaktywnej, którą wybrałem jakiś czas temu.

Odzież termiczna a termoaktywna

Przede wszystkim rozwiążmy kwestię znaczenia pojęcia bielizna termiczna. Termiczny oznacza trzymający ciepło, dlatego tę cechę możemy przypisać niemal każdemu ubraniu. W przypadku profesjonalnej bielizny termicznej mamy już na myśli wysoki poziom izolacji cieplnej, która nie będzie cechowała każdego rodzaju odzieży. Na przykład naturalna i przewiewna bawełna nie sprawdzi się jako warstwa pierwszej odzieży na stoku czy siłowni, bo pod wpływem potu szybko nasiąknie, stanie się nieprzyjemnie chłodna i przyklei do ciała. Rozwiązaniem jest bielizna termiczna http://www.ceneo.pl/Bielizna_i_odziez_termoaktywna, która pomaga zachować optymalną temperaturę ciała, ale także chroni przed wychłodzeniem jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację. Strój łączący te wszystkie cechy nazwiemy już odzieżą termoaktywną.

Test bielizny termo aktywnej Brubeck

Testowałem komplet bielizny termoaktywnej składający się z koszulki z długim rękawem oraz legginsów marki Brubeck. Choć wybrałem model typowo męski w rozmiarze L, to wiele propozycji producentów odzieży sportowej odpowiada obu płciom (szukaj jej w oznaczeniu unisex). Bielizna termoaktywna jest przeznaczona nie tylko dla osób aktywnych sportowo, ale także tych pracujących fizycznie lub po prostu szybko marznących. Dlatego nie warto generalizować tego typu ubrań i przez to ograniczać się do ich jednego wykorzystania.

Przed zakupem zwróciłem szczególną uwagę nie tylko na rozmiar, ale także krój koszulki i spodni. To niezwykle istotne, bo bielizna termoaktywna musi idealnie przylegać do ciała, aby mogła spełniać swoje podstawowe zadania czyli transportować wilgoć na zewnątrz i utrzymywać ciepło blisko ciała. Bielizna, którą wybrałem sprawdziła się w tym doskonale, ponieważ została wykonana ze splotu następujących materiałów: poliamid, polipropylen , merino wool (wełna z owiec merynosa), wiskoza , które cechuje dobra elastyczność, miękkość a także wytrzymałość. Bielizna termoaktywna może być wykonana z poliamidów, polipropylenu, naturalnej wełny merynosów, a często za dodatek stanowią jony srebra o działaniu bakteriostatycznym. Zwróciłem także szczególną uwagę na jakość szwów. W mojej bieliźnie są one płaskie i wyglądają na solidnie wykonane, dlatego bez przeszkód możemy taką bieliznę użytkować latami, prać nieskończoną ilość razy a przy tym być pewnym, że podczas ruchu nie nabawimy się otarć.

Poddanie jakiejkolwiek rzeczy ekstremalnemu testowi jest według mnie najlepszą metodą uzyskania wiarygodnych informacji na jej temat. Dlatego gdy temperatura spadła kilka stopni poniżej zera i towarzyszył temu wszystkiemu silny wiatr od razu wybrałem się na zewnątrz pobiegać. Jak się pewnie domyślacie pierwszym sprawdzanym przeze mnie parametrem była izolacja cieplna. Choć z początku rozgrzewka przebiegała dość opornie, to już po kilku minutach biegu zauważyłem, że materiał wytwarza przyjemne ciepło. Uściślając bielizna termoaktywna nie grzeje, a utrzymuje ciepło wytwarzane przez organizm, a jego nadmiar (pot) odprowadza przez wierzchnią warstwę materiału. To wrażenie pomagało mi przebiec dłuższą trasę, ponieważ moja uwaga nie była zaprzątnięta warunkami atmosferycznymi, a skupiała się na wysiłku fizycznym. Kolejna zauważalna różnica to przewiewność, która nie pozwoliła mi się znacznie pocić. Moje ubranie było suche, a mi towarzyszył niezmienny komfort i wspomniane ciepło.

Jeśli planujesz zakup bielizny termoaktywnej przemyśl możliwości jej zastosowania. Jeśli przykładowo biegasz na krótkich dystansach lub ćwiczysz amatorsko wystarczy, że kupisz lekką bieliznę, którą będziesz mógł wykorzystać chociażby na siłowni. Bielizna średniej grubości sprawdzi się przy lekko ujemnych temperaturach, a ciepła bielizna termoaktywna jest polecana do stosowania w sportach zimowych jak snowboard, narty czy wspinaczka. Zasada jest prosta: im więcej się ruszasz, tym lżejsza powinna być twoja bielizna i odwrotnie, im mniejszy wysiłek, tym powinna być cieplejsza. Lekką bieliznę termoaktywną polecaną do ćwiczeń wewnątrz lub w sezonie letnim łatwo rozpoznasz dzięki siateczce odprowadzającej wilgoć. Taka bielizna sprawdzi się na siłowni, zajęciach fitness czy na hali. Pamiętaj, że zawsze możesz ocieplić bieliznę zakładając na nią dodatkowe warstwy odzieży, ale dobrze, jeśli będą one również termoaktywne. W przeciwnym wypadku nasze ciało zacznie się pocić, a stąd już krok do wsiąkania wody w materiał, wychłodzenia organizmu i przeziębienie gotowe.

Co wybrać? – podsumowanie

Jak wybrać najlepszą bieliznę termoaktywną? Osoby, które szukają bielizny na zimę, powinny zastanowić się nad tym jak będą ją wykorzystywać. Jeśli zależy ci na dobrej ochronie podczas aktywności, najlepsza będzie bielizna termoaktywna. Ale na co dzień, np. podczas spaceru, lepiej sprawdzi się bielizna termiczna, która po prostu cię ogrzeje. Pojecie odzieży termicznej wydaje się dużo szersze. Można powiedzieć, że każda bielizna termoaktywna będzie odzieżą termiczną, jednak nie każda odzież termiczna będzie odzieżą termoaktywną. Bielizna termiczna jest wykonana ze specyficznych materiałów, które w niczym nie przypominają bawełnianych koszulek i spodenek z czasów szkoły. Wybieraj bieliznę oddychającą sprawdzonych producentów jak Brubeck, 4F czy Grene. Tego typu ubranie stosuj jako pierwszą warstwę odzieży, a na nią nakładaj kolejne warstwy odzieży termoaktywnej, nigdy bawełniane czy flanelowe koszule, bo to zmniejszy funkcjonalność zaawansowanych materiałów przy ciele.

Zostaw odpowiedź