Jak wybrać rękawice bokserskie? Wszystko co musisz wiedzieć!
Zaczynając przygodę ze sportem warto wiedzieć jaki ekwipunek czy przyrządy są niezbędne do jego wykonywania. Sporty walki często wymagają ochraniaczy na zęby, owijek czy, jak w przypadku boksu, rękawic. Jak wybrać odpowiednie rękawice bokserskie? Czym kierować się przy wyborze? Na co zwrócić uwagę a jakich błędów absolutnie należy unikać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Skóra czy syntetyk?
Pierwsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę jest materiał z jakiego są wykonane rękawice. Możemy zrobić tu podział na rękawice wykonane z naturalnej skóry i te wykonane z tworzyw sztucznych (syntetycznych). Rękawice skórzane są nieporównywalnie bardziej wytrzymałe i przez to, niestety, też sporo droższe. Oczywiście trwałość rękawic zależy też od sposobu i częstotliwości ich używania, a także od precyzji uszycia.
Rękawice syntetyczne polecane są osobom rozpoczynającym swoją przygodę z boksem, chcącym sprawdzić czy to sport dla nich. Rękawice PCV w zupełności wystarczą dla osób początkujących i spełnią wszystkie (podstawowe) wymagania, jednak później zdecydowanie warto zainwestować w skórzane, profesjonalne rękawice renomowanej firmy.
Typy rękawic:
Możemy wyróżnić dwa główne typy rękawic. Są to:
- Rękawice bokserskie – przeznaczone głownie do walk, sparingów. Można w nich ćwiczyć na również na sprzęcie (worek, gruszka, tarcze) jednak nie jest to ich główne przeznaczenie.
- Rękawice przyrządowe (piąstkówki) – przeznaczone są głównie do treningów na sprzęcie: worek, gruszka, tarcze. Można w nich również brać udział w sparingach.
Zapięcia czy wiązania?
Rękawice mogą mieć klasyczne zapięcia sznurowane lub zapięcie na szerokie rzepy. Zapięcia sznurowane wymagają nie lada wprawy w zakładaniu, osoba początkująca sama sobie z nim nie poradzi. Dlatego też używane są głównie przez profesjonalnych pięściarzy w walkach zawodowych.
Na treningu marnowanie czasu w postaci wiązania rękawic nie wchodzi w grę! Dlatego zdecydowanie częściej wybierane, ze względu na swoją praktyczność, są rękawice zapinane na rzepy. Ważną kwestią jest tu rodzaj zapięcia – krótki lub długi. Długi owijamy wokół nadgarstka, krótki ma około 10 cm i znajduje się na spodzie rękawicy. Krótkie zapięcia rzepowe, po czasie zużywają się i dużo słabiej trzymają. Podczas uderzeń mogą rozpiąć się i przestać stabilizować nadgarstek, Ciągłe poprawianie obluzowanych rękawic, zapinanie rzepów jest uciążliwe i irytujące.
Największy wybór rękawic bokserskich!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Waga i rozmiar
Waga rękawic podawana jest w uncjach (OZ). Uncja to 28,4 grama. Im większa dłoń, tym potrzebne są większe, a co za tym idzie-cięższe, rękawice. Największą popularnością cieszą się rękawice o wadze 10 i 12 OZ, są to rękawice na „standardową” męską dłoń. „Ósemki” przeznaczone są dla bokserów młodszych i o drobnej budowie ciała. Z kolei 14-stki dla zaawansowanych pięściarzy „z wagi ciężkiej”.
8-10 OZ to lekkie rękawice używane najczęściej podczas profesjonalnych zawodów, turniejów oraz w walkach zawodowych. Z uwagi na swoją niską wagę, są dość twarde i małe. Może to spowodować stosunkowo duże, poważne obrażenia u przeciwnika. Dość często zdarza się również, że są stosowane do treningów na worku.
12-14 OZ to typowe rękawice treningowe. Nie są za lekkie, ani nie za ciężkie. Idealne do „tarczowania”, treningów na worku oraz lekkich zadaniowych treningów. Są to, bez wątpienia najczęściej spotykane na salach treningowych rozmiary rękawic.
16-18 OZ (można spotkać nawet 20-stki!) to rękawice sparingowe. Dzięki swojej dużej wadze i niemniejszej objętości pozwalają na przeprowadzanie bezpiecznych sparingów. Nie powodują tak poważnych urazów jak ma to miejsce podczas używania mniejszych rękawic. Stosowane także przez bardziej zaawansowane osoby podczas zwykłych treningów. Trening cięższymi rękawicami lepiej rozwija szybkość oraz wytrzymałość. W momencie przejścia na lżejsze rękawice można zauważyć znaczny wzrost wyżej wymienionych cech.
W przypadku „piąstkówek” (rękawic przyrządowych, nieprzeznaczonych do walk) rozmiar zazwyczaj podawany jest w powszechnie znanej i rozumianej skali: S, M, L i XL. Tutaj najczęściej wybieranym rozmiarem jest „L-ka”.
Bandaże
Bandażowanie, owijanie rąk przed walką (również przed treningowym sparingiem) jest powszechnie praktykowane i bardzo przydatne. Polega to na zakładaniu specjalnych taśm pod rękawice bokserskie. W ten sposób zabezpieczana przed urazami jest dłoń i nadgarstek (więcej na temat owijek przeczytasz klikając tutaj)
Jeśli dopiero postanowiłeś zacząć swoja przygodę ze sztukami walki i aktualnie jesteś na etapie poszukiwania odpowiednich rękawic bokserskich to, mamy nadzieje powyższy artykuł pomoże Ci w wyborze oraz rozwiał wszystkie nurtujące Cię pytania. Odpowiednio dobrane rękawice bokserskie gwarantują udane i bezpieczne treningi, więc decyzje o ich zakupie nie należy odkładać na ostatnią chwilę! Powinien być to dokładnie przemyślany zakup. Życzymy udanych treningów i wielu celnych prostych i sierpowych.