Czym jest smartband? Charakterystyka, zastosowanie, przydatne funkcje, jak wybrać najlepszy model?

Smartbandy zwane są inaczej opaskami monitorującymi aktywność człowieka. Urządzenie stworzone zostało z myślą o osobach uprawiających sporty i ceniących nowinki technologiczne. Taki gadżet to idealne rozwiązanie dla osób uprawiających różne dyscypliny, jednak najczęściej decydują się na niego biegacze oraz rowerzyści. Na czym polega działanie smartbandów? Jakie są zalety ich zakupu?

Czym jest smartband?

Urządzenie zakupić można również pod nazwą smart bracelet, czy pod nazwą opaska fitness. Można nazwać opaską inteligentną, ponieważ posiada szereg funkcji monitorujących ludzką aktywność i wydolność. Po założeniu na rękę przypomina opaskę wykonaną z taniego silikonu, ponieważ w odróżnieniu od smartwatchy nie posiada wyświetlacza, ani typowej la zegarków koperty. Oczywiście na rynku dostępne są modele z wyświetlaczami, jednak są to bardzo proste i niewielkie wyświetlacze i nie przypominają wyglądem smartwatchy. Co potrafi to urządzenie? Potrafi sporo. Dzięki wbudowanym czujnikom urządzenie jest w stanie monitorować aktywność człowieka podczas codziennego funkcjonowania praz podczas snu. Dodatkowo ta inteligenta opaska może również kontaktować się z telefonem i przesyłać mu szczegóły wyników.

Jak działa smartband?

Skoro urządzenie jest tak mądre i tak innowacyjne, wiele osób zapewne zastanawia się jak dokładnie działa. Smartbandy mają zazwyczaj dość prostą i jednolitą konstrukcję, która ma zdolność emitowania wibracji. Dodatkowo może być wyposażona również w specjalne diody, które przesyłają sygnały dźwiękowe. Na pierwszy rzut oka wydaje się kiczowatą i zwyczajną opaską, jednak kryje w sobie wiele funkcji, o których nie śniło się nawet dawnym wynalazcom. W wewnętrznej stronie urządzenia schowany jest niewielki wkład, będący trzonem smartbanda. Swoim wyglądem może przypominać pendrive. Najczęściej jest on wodoodporny. Aby odczytać dane, jakie znajdują się w tym niewielkim trzonie, konieczne jest połączenie go z jednostką zewnętrzną, którą może być telefon komórkowy, komputer lub tablet.

Smartband- Zastosowanie i przydatne funkcje

To urządzenie może znacznie pomóc w treningu. Dzięki niemu istnieje możliwość obserwacji praktycznie całego organizmu. Smartbandy dysponują dużą ilością funkcji, które kochają osoby aktywne fizycznie. Wśród tych udogodnień wymienić warto:

 • Licznik wykonanych kroków,
 • Zmierzenie pokonanego dystansu w ciągu dnia,
 • Obliczanie spalonych kalorii,

Nowsze modele mogą mieć również dodatkowe i przydatne funkcje, takie jak:

 • Monitorowanie jakości snu,
 • monitorowanie czasu snu,
 • monitorowanie tempa,
 • śledzenie trasy, która została pokonana (dzięki wbudowanemu GPS),
 • budzenie dzięki wibracjom (funkcja budzika),
 • Przypominanie o byciu w bezruchu (mobilizacja do podjęcia aktywności).

Warto zaznaczyć, że te opcje nie muszą znajdować się w każdym wariancie urządzenia. Często ilość udogodnień zależy od marki oraz roku produkcji danej opaski.

Co jeszcze jest ważne?

Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę:

 • Rozmiar wyświetlacza,
 • wagę,
 • funkcje sportowe,
 • czas pracy,
 • zgodność ze smartfonem,
 • typ wyświetlacza.

Jak wybrać najlepszy smartband?

Wybór tego gadżetu może być bardzo trudny. Ilość i rodzaje proponowanych produktów mogą przyprawić o zawrót głowy. Najważniejsze są materiały, jakie zostały wykorzystane do jego produkcji, ponieważ ma to ogromny wpływ na jakość opaski. Idealnym rozwiązaniem jest zakup produktu wykonanego z elastycznej gumy, która jest miękka i przyjazna dla skóry. Taki surowiec jest też niezwykle odporny na zabrudzenia oraz trudne warunki środowiska. Jakie cechy powinien mieć dobry smartband?

Wskaźniki i dodatkowe funkcje

Do minimum należą trzy podstawowe funkcje, do których zaliczane jest mierzenie kroków, pokonany dystans oraz liczba spalonych kalorii. Świetną opcją jest funkcja mierzenia czasu i jakości snu, ponieważ jest to coś, na co człowiek nie ma wpływu. W takim przypadku urządzenie będzie czuwało nad właścicielem nie tylko w dzień, ale również w nocy.

Wodoodporna konstrukcja

To absolutny must have, jeżeli chodzi o gadżety tego typu. Osoby, które uprawiają sport na świeżym powietrzu, bardzo często mają styczność z drobnym deszczykiem, który może skutecznie zniszczyć urządzenie wykonane z niskiej klasy materiałów. Osoby pracujące lub często przebywające w słońcu powinny również wybrać opcję z tarczą, która umożliwia swobodne korzystanie z opaski nawet w pełnym słońcu.

Pulsometr

Dobrej jakości smartband może pomóc w opracowaniu najlepszej częstotliwości treningowej oraz w wyznaczaniu wyższych celów. Opcja ta przyda się szczególnie tym, którzy preferują ćwiczenia wytrzymałościowe oraz cardio. Praca serca w czasie takich ćwiczeń powinna być monitorowana zwłaszcza w przypadku nawet najmniejszych problemów związanych z chorobami układu krążenia.

System operacyjny zgodny ze smartfonem

Jak wiadomo, smartband łączony jest z telefonem komórkowym, na którym wyświetlają się wszystkie wyniki i wykresy. Podczas zakupu należy wziąć więc pod uwagę rodzaj systemu operacyjnego, który jest zgodny z systemem w smartfonie.

Jak dostosować smartband do swoich potrzeb?

Każda dyscyplina sportu różni się od siebie. Konieczne jest wybranie takiego modelu smartbanda, aby jego funkcje mogły być w pełni wykorzystywane podczas codziennych treningów. Zupełnie inny rodzaj opaski należy kupić, kiedy się biega, a inny, kiedy chodzi się na basen.

Smartband a jogging

Tutaj idealnie sprawdzi się podstawowy model opaski. Wystarczy opcja liczenia kroków oraz przebytego dystansu i spalonych kalorii. Świetną opcją jest również pulsometr, jednak w tym przypadku nie jest to opcja konieczna.

Smartband a pływanie

Tutaj nacisk kładziony powinien być na wodoszczelność, ponieważ bez tego żaden model nie wytrzyma kontakt z wodą. Konieczna jest możliwość całkowitej pracy pod wodą. Nie wystarczy odporność na zachlapania. Smartbandy dla pływaków mają często funkcję mierzenia długości basenu, rodzaju pływania oraz tempa płynięcia.

Smartband a siłownia

Dobrze dobrana opaska w tym przypadku określi czas wykonanego treningu oraz ilość spalonych kalorii. Nowsze modele mogą również monitorować puls, który na siłowni jest wysoce zróżnicowany.

Smartbandy
Kliknij i sprawdź ceny!

Smartband a dzieci

Taki gadżet to świetna propozycja na prezent dla dziecka. Pozwoli zmotywować dziecko do podejmowania aktywności fizycznej, dlatego można powiedzieć, że jest to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Tutaj warto zakupić model z funkcją pobudzania do aktywności, gdyż wydawane sygnały podczas spoczynku mogą być świetną atrakcją dla dzieci.

Smartband a rower

Rowerzyści również mogą korzystać z takiego gadżetu i cieszyć się jego użytkowaniem. Na rowerze ważny jest komfort, dlatego należy zakupić produkt z jak największym wyświetlaczem, aby rowerzysta mógł obserwować swoje parametry bez konieczności schodzenia z roweru. Dzięki takiej opasce można monitorować szybkość i rytm jazdy, mierzyć dystans, pokonane okrążenia oraz oczywiście czas pokonania trasy. To fajne rozwiązanie dla samotników, którzy chcieliby jednak czuć nutę rywalizacji i poprawiać swoje wyniki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.