Jaki licznik rowerowy kupić?

Licznik rowerowy to niewielki gadżet o wielu zastosowaniach. Dzięki niemu poznasz prędkość z jaką się poruszasz, ale także za pomocą jednego kliknięcia sprawdzisz przebieg roweru i podliczysz dotychczasowy czas spędzony na siodełku. W tym poradniku podpowiadam jaki licznik rowerowy kupić i wyjaśniam czego możesz się spodziewać po produktach w poszczególnych przedziałach cenowych. Opiszę także pracę swojego licznika rowerowego, aby przybliżyć wam jego możliwości, zalety oraz wady.

Kupujemy licznik rowerowy

Urządzenie najkorzystniej kupić przez Internet, bo nie tylko porównasz ceny, znajdziesz te najkorzystniejsze, ale jeszcze zdobędziesz informacje do porównania poszczególnych modeli. Nie bez znaczenia będą oceny innych posiadaczy liczników rowerowych, którzy zdążyli już przetestować sprzęt i poznać jego zalety oraz wady. Ceny liczników rowerowych sprawdzisz i porównasz na Ceneo.

Podstawowe kryterium wyboru to oczywiście cena, a w parze z nią idzie jakość wykonania i dostęp (bądź jego brak) do interesujących cię funkcji. Nowoczesne liczniki rowerowe to coś więcej niż urządzenie do pomiaru prędkości. Dzięki nim sprawdzisz m.in. prędkość średnią I i II, prędkość maksymalną, czas jazdy, całkowity dystans i szybko odczytasz godzinę. To taki odpowiednik pulsometru do biegania, z którego korzystają nie tylko profesjonaliści, ale cała rzesza amatorów. Bez względu na poziom zaawansowania twojej jazdy, licznik rowerowy pomoże ci wznieść trening na wyższy poziom. Przed jego wyborem dobrze jest zastanowić się z jakich funkcji będziesz najczęściej korzystać czyli tak naprawdę po co ci to urządzenie:

  • Postanawiasz schudnąć jeżdżąc na rowerze (mierzenie ilości spalonych kalorii)
  • Szukasz systemu ułatwiającego trening (mierzenie tętna i kadencji)
  • Chcesz usystematyzować swoją wiedzę na temat jazdy (średni czas i prędkość)

Czym kierować się przy wyborze

Proponujemy wybranie sprawdzonego producenta o ugruntowanej pozycji na rynku (Sigma, Polar, Cateye, Kellys). Wtedy nawet tani licznik w granicach 100zł nie okaże się marnotrawstwem pieniędzy. Jeśli już wiesz jakie funkcje cię interesują przejrzyj odpowiadające im (sugerowane) przedziały cenowe:

  • <50 zł – sprawdzisz w nich podstawowe dane: godzinę, czas jazdy, prędkość i długość trasy
  • <100 zł – funkcje poszerzone o stoper, średnią i maksymalną prędkość oraz kadencję, automatyczny star/stop
  • >200 zł – funkcje pomiaru temperatury, wysokościomierz a czasami i pulsometr, możliwość podłączenia do PC, łatwy, bezprzewodowy montaż

Konkurencja na rynku jest ogromna, nie dziwi więc coraz większe skomplikowanie tych niepozornych urządzeń. Dla zawodowców będzie to przydatny sposób kontroli czynionych postępów, miłośników wycieczek rowerowych skusi natomiast możliwość ocenienia własnych możliwości. A ponieważ większość z nas to amatorzy, także tańsze i prostsze w obsłudze liczniki będą tymi popularniejszymi wśród klientów. Do wyboru mamy licznik bezprzewodowy lub przewodowy i każdy z nich posiada swoje zalety i wady. Pamiętaj, że przed pierwszym użyciem każdy licznik należy skalibrować!

f-mio-cyclo-105-licznik-rowerowy-gps

Wielofunkcyjny licznik rowerowy
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Jak używać licznika rowerowego

Omówimy korzystanie z kilku funkcji urządzenia na przykładzie początkującego użytkownika. Podstawowy termin z jakim się spotkasz to trip, który należy traktować jako zwykłe wyjście na rower. Resetujemy więc dystans wycieczki i zakładamy licznik na rower, a w czasie jazdy pokaże nam on podstawowe dane: przejechane kilometry z daną prędkością średnią i maksymalną. Możesz także ustawić dystans całkowity, który zsumuje przejechane kilometry jak w liczniku samochodowym. Najlepiej zrobić to na początku roku a pod jego koniec wyzerować dane i w ten sposób rozpocząć nowe bicie rekordu.

Test licznika rowerowego Sigma Bc 16.12 to taki przykład dobrego podstawowego komputerka rowerowego w przystępnej cenie. Tańszy wybór niemal zawsze warunkuje wersję przewodową. Przewody nie przeszkadzają w jeździe i są pewniejsze. Liczniki bezprzewodowe działają bowiem za pośrednictwem fal radiowych, co może być kłopotliwe w pobliżu silnych odbiorników. Ten problem likwiduje licznik w technologii cyfrowej, który jest oczywiście droższy. Ekran jest duży i czytelny, z funkcją podświetlenia. Dobrym ułatwieniem jest automatyczny start/stop i przejście w stan czuwania po upływie 5 minut. Pamiętajmy, że licznik należy ładować, na szczęście przy rozładowaniu ten model zapamiętuje wszystkie dane.

Jeśli już wiesz jaki licznik rowerowy kupić, podpowiadamy, aby na koniec zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które upewnią cię o dobrze dokonanym wyborze. Licznik rowerowy gps czy tani i prostszy sprzęt będą wystawione na działanie tych samych warunków atmosferycznych, dlatego koniecznie sprawdź wodoszczelność. Druga sprawa to wielkość wyświetlacza, która w dużej mierze będzie decydować o jego czytelności. Ostatnie zagadnienie to zakres temperatur w jakich pracuje licznik. Dobrze jeśli „widełki” stopni Celsjusza obejmują także minusowe wartości.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.