Jakie najlepsze buty do biegania kupić?

Bieganie to jedna z moich pasji, dlatego poszukując odpowiedniej pary butów przebrnąłem przez mnóstwo propozycji różnych marek. Wybierając buty do biegania możemy wziąć pod uwagę ich wygląd, kształt, materiał z jakiego zostały wykonane(…), ale czym kierować się aby kupić tę najodpowiedniejszą parę? W końcu w bieganiu chodzi przede wszystkim o wygodę, dlatego kupujemy sportowe ubrania i buty. Zapraszam na test butów do biegania, które sam dla siebie wybrałem.

Jakich butów potrzebujesz?

Buty do biegania to pozornie łatwy wybór, ale przyglądając się wielu propozycjom producentów możemy poczuć się zagubieni. Dlatego przed zakupem zadaj sobie następujące pytania:

  1. Biegasz na długich czy krótkich dystansach
  2. Biegasz po piasku czy chodniku
  3. Jesteś początkującym czy zaawansowanym sportowcem

Gdy przeprowadzisz już analizę swoich potrzeb, nie rozminiesz się z oczekiwaniami jakie stawiasz obuwiu sportowemu.

Dlaczego wybór butów do biegania jest ważny?

Bieganie to najłatwiejszy sposób spalania tkanki tłuszczowej i budowania masy mięśniowej w jednym. Aktywność na świeżym powietrzu doskonale dotlenia i pobudza, dlatego dobrze jest wprowadzić ją do codziennej rutyny. Możesz biegać w pojedynkę lub z innymi motywując się wzajemnie do poprawy wyników. Odpowiednio dobrany model butów przyniesie ci jeszcze więcej przyjemności i ułatwi osiągnięcie celu. Buty do biegania spełniają wiele funkcji, których nie jesteśmy nawet świadomi, dlatego im dłużej trenujesz, tym bardziej docenisz ich wartość. Moim zdaniem nie warto oszczędzać właśnie na tym elemencie wyposażenia biegacza. Oczywiście ważne jest, aby nie biegać w bawełnianych koszulkach i obcierających uda dresach, ale bez odpowiednich butów na nic zdadzą się zaawansowane technologie jakie nosimy na sobie. zwyczajnie ich nie docenimy.

f-asics-gel-pulse-7-t5f1n-3907

Wygodne buty do biegania
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Idealne buty do biegania czyli jakie?

Początkujący biegacze mogliby pomyśleć, że buty do biegania powinny być przede wszystkim wygodne i mają co do tego słuszność, ale im bardziej wdrażasz się w trening, tym więcej wymagań przed sobą stawiasz. Podobnie jest z butami, które dzięki nowoczesnym technologiom dopasują się do twojego stylu ćwiczeń.

Na co zwracałem uwagę przy wyborze butów do biegania:

  • Czy są lekkie i dobrze dopasowane do stopy
  • Czy posiadają amortyzację
  • Czy są wykonane z oddychającego materiału

Te wszystkie wydawałoby się najważniejsze, ale także często niespełnione przez poszczególne modele butów warunki znalazłem w obuwiu Asics Gel-Cumulus. Ich największą zaletą jest wygoda wyczuwalna tuż po założeniu. Różnicę zobaczymy już na pierwszy rzut oka, bo konstrukcja butów jest bardzo opływowa. Nisko umieszczona cholewka wsparta miękkim wiązaniem świetnie dopasowuje but do stopy, ale nie powoduje ucisku, co jest niezwykle ważne przy pokonywaniu długich dystansów. Jak można wyczytać na stronie producenta but został wyposażony w wiele warstw wkładek i pianek, które pomagają osiągnąć najwyższy stopień dopasowania do indywidualnego kształtu stopy. I właśnie ten najwyższy komfort wyczuwa się już po pierwszym założeniu. Podczas biegu zwracam już uwagę na zupełnie inne cechy butów, przede wszystkim czy są lekkie. Nie chcemy, by buty ciążyły nam na nogach, ale raczej podążały za naszym ruchem. Kolejna kwestia to amortyzacja i wsparcie. W poszczególnych strefach podeszwa musi być odpowiednio stabilna bądź elastyczna i takie różnice w gęstości materiału zastosował Asics, co zwiększa trwałość całego buta. Gdy wydajemy na buty spore pieniądze chcemy mieć przecież pewność, że posłużą nam bez zarzutu przez lata intensywnych biegów. Jak wiemy wady postawy, zmęczenie i kontuzja są ze sobą nierozerwalnie związane. Dlatego wybór butów, które wspierają naszą naturalną linię chodu i budowę stopy chronią przed szybkim zmęczeniem i kontuzjami. Asics zastosował w tym modelu rozwiązanie polegające na oddzieleniu środkowego podbicia podeszwy od jej części zewnętrznej. Dzięki temu jeszcze lepiej amortyzuje wszystkie stawy w nogach a ciężar jest równomiernie rozłożony na całą powierzchnię stopy. To bardzo ważne dla osób borykających się z płaskostopiem a chcących wzmocnić mięśnie podbicia. Na koniec warto także wspomnieć o materiale, który jest przewiewny, wykonany z siateczki, ale podczas wielokrotnego użytkowania nie zauważyłem na nim żadnych przetarć. Taka membrana dobrze reguluje temperaturę ciała, co będzie przydatne szczególnie w ciepłej porze roku. Wysoka trwałość i komfort biegania – te buty spełniają moje oczekiwania.

Budowa stopy

Przy wyborze odpowiedniej pary butów równie ważne jest przyjrzenie się budowie stopy. Typ stopy decyduje o tym na jaki obszar podbicia kładziony jest największy nacisk. Prostym sposobem określającym budowę stopy jest przyjrzenie się podeszwie starego obuwia. Jeśli jest najbardziej starta po wewnętrznej stronie oznacza, że masz stopę pronującą. Gdy najmocniej zniszczony jest spód butów po zewnętrznej stronie, jesteś supinatorem. Przy równym rozłożeniu uszkodzeń, masz stopę neutralną. Ten sam wniosek uzyskasz przeprowadzając prosty test. Bosą stopę zamocz w wodzie i odciśnij na papierze. Pozostawione odciski podpowiedzą ci jakich butów do biegania potrzebujesz.

Podsumowanie wiedzy o butach do biegania

Wśród wielu dostępnym opcji butów do biegania, kobiece i męskie fasony różnią się przede wszystkim designem. Najlepiej abyśmy nie kierowali się nim jako głównym czynnikiem przy wyborze, choć oczywiście jest on bardzo istotny. Kobiece buty do biegania są delikatniejsze i kolorowe, zaś męskie buty do biegania odpowiadają raczej klasycznym gustom. Warto wspomnieć o jeszcze jednej dominującej kwestii – cenie. Cena butów do biegania waha się od 150 do nawet 700 zł. Gdy ponosisz inwestycję musisz mieć pewność, że nie kupujesz ich na jeden sezon, ale lata regularnego użytkowania. Jakie najlepsze buty do biegania kupić? Warto zainwestować w dobrą markę i sprawdzony model, aby buty niosły nas przez kolejne kilometry pokonywanych słabości. I tego wam życzymy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.