Jakie najlepsze rękawiczki do biegania kupić?

W sezonie jesienno-zimowym nie musisz rezygnować z aktywności poza domem czy szukać jej alternatywy na siłowni. Wystarczy zaopatrzyć się w porządnie wykonane, ciepłe rękawiczki, które ochronią dłonie przed chłodem i wiatrem. Podpowiadam jakie najlepsze rękawiczki do biegania kupić i dlaczego takowe są ci potrzebne. Zapraszam także na test wybranego przeze mnie modelu.

Funkcje rękawic biegowych

Rękawiczki biegowe to niezbędnik każdego sportowca wykonującego ćwiczenia na dworze. Dzięki nim chronisz dłonie przed przemarznięciem, a tym samym zabezpieczasz ciepłotę całego ciała. Czapka i rękawiczki osłaniają newralgiczne punkty ciała o największej stracie ciepła, dlatego w ich doborze kieruj się kilkoma wartościami technicznymi:

  • Rozmiar – idealnie przylegające do skóry zapewniają dobrą izolację. Nie powinny odstawać, bo wtedy mogą ocierać i z pewnością będą przepuszczać powietrze
  • Materiał – wskazany ten termoaktywny, który dba o komfort cieplny a zarazem odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu dłonie się nie pocą, a my nie marzniemy. Sprawdźmy także, czy materiał chroni od wiatru i wody (szczególnie ważne jesienią i zimą)
  • Waga – im lżejsze rękawiczki, tym mniej wyczuwalne na dłoni i większy komfort ich noszenia
  • Funkcjonalność – materiał ułatwiający chwytanie (przydatny przy nordic walking) po wewnętrznej stronie dłoni, solidność wykonania, możliwość prania w pralce, właściwości antybakteryjne – na te detale zwracaj uwagę!

Po co rękawiczki do biegania?

Najwięcej ciepła umyka przez nieosłonięte części ciała, podczas gdy utrzymanie optymalnej temperatury organizmu jest najważniejsze dla naszego komfortu podczas biegu. Rękawiczki do biegania stworzone z myślą o potrzebach sportowców doskonale izolują od zimna, lecz z drugiej strony nie wstrzymują cyrkulacji, co nieuchronnie prowadziłoby do wychłodzenia organizmu. Odpływ krwi ze skóry do narządów wewnętrznych powoduje nasze szybkie marznięcie i wychłodzenie, a stąd już prosta droga do spowolnienia krążenia, senności i ociężałości ruchowej. W rękawiczkach łatwiej utrzymasz ciepło, nie spocisz się i nie przegrzejesz. Jeśli dodatkowo skarżysz się na niskie ciśnienie tętnicze koniecznie zainwestuj w jedną parę, bo w przeciwnym wypadku odmrozisz sobie i tak na co dzień zziębnięte dłonie, a nawet całe ręce.

Polecane marki rękawic biegowych

Rękawice do biegania to oddzielna kategoria rękawic, która różni się od tych produkowanych na stok czy ulicę. Są cienkie, a zarazem ciepłe i stworzone z myślą o możliwie najlepszym ułatwieniu treningu. Standardem są mankiety przy nadgarstkach zapewniające idealne dopasowanie. Fasony z wyższej półki cenowej (około 100zł) dzięki materiałowi kompatybilnemu z ekranem dotykowym pozwalają na swobodne korzystanie z pulsometru czy smartfona. Liczne odblaskowe elementy dbają o twoją widoczność podczas treningu. Dodatkowo w rękawiczkach mogą być umieszczone kieszenie na klucze czy pieniądze, aby nie martwić się o ich zgubienie. Najpopularniejsze modele produkują Nike, Adidas, Brubeck, Asics, Salomon i inne firmy specjalizujące się w sportach outdoorowych. Koszt takich rękawic nie jest duży, a ceny zaczynają się już od 40zł za parę. Dzięki takiemu wydatkowi wzniesiesz swój trening na wyższy poziom i nic nie powstrzyma cię od bicia kolejnych rekordów. Pamiętaj, że nie ma złej pogody na bieganie, jest za to nieodpowiedni ubiór, a tylko na to drugie mamy realny wpływ.

rękawiczki do biegania

Rękawiczki do biegania
Kliknij i sprawdź ceny!

Test rękawiczek Asics

Przeglądając szeroką ofertę wielu marek doszedłem do wniosku, że najlepsze będą rękawiczki Asics Basic. Są wygodne, funkcjonalne a przy tym niedrogie, dlatego spełniają moje podstawowe kryteria wyboru. Miękki i lekki materiał w składzie 80% poliester, 20% elastyna jest wręcz niewyczuwalny na dłoni. Wysokie mankiety przy nadgarstkach zapewniają świetne dopasowanie i umożliwiają lepszą ochronę przed zimnem. Rękawiczki posiadają logo Asics i kontrastowe elementy poprawiające widoczność po zmroku. Ręka się w nich nie poci, są bardzo przewiewne i aż miło się ich używa zimą, bo różnica w temperaturze dłoni z rękawiczkami i bez nich jest naprawdę ogromna. Moim zdaniem bardziej opłaca się zainwestować w parę porządnych rękawic do biegania, niż iść na trening z zwykłej parze z bawełny, która nie sprawdzi się w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jakie najlepsze rękawiczki do biegania kupić? Decyzja należy do ciebie, ale mam nadzieję, że tym tekstem nieco przybliżyłem ci kierunek wyboru.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.