Jakie są bezpieczne ćwiczenia w ciąży?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwskazań, to aktywność fizyczna przyszłej mamy jest jak najbardziej wskazana.
Odpowiednio dobrane i niezbyt intensywne ćwiczenia są bardzo korzystne dla ciężarnej. Pozwolą też po porodzie szybciej wrócić do formy i pozbyć się zbędnych kilogramów.
Ćwiczenia nie mogą być zbyt intensywne i narażać przyszłą mamę oraz dziecko na kontuzje i upadki. W wielu miejscach – na siłowniach, basenach itp. oferowane są specjalne spotkania dla kobiet w ciąży, podczas których trener nadzoruje ich aktywność fizyczną oraz pokazuje jakie ruchy mogą wykonywać –a jakich powinny unikać.
Pamiętajmy, że ćwiczenia w ciąży nie mogą wyglądać tak jak przed – niewskazane jest przeciążanie organizmu. Nie powinnyśmy być całe mokre po ćwiczeniach – bo to dowód, że były zbyt intensywne, a ciąża to okres, kiedy trzeba przystopować i zacząć się oszczędzać.
Jakie ćwiczenia dla przyszłej mamy?
Jeśli wcześniej chodziłaś na aerobik podczas ciąży możesz wybrać taką formę aktywności. Warto jednak, byś zapisała się na lekkie ćwiczenia (najlepiej specjalnie takie przeznaczone dla kobiet w ciąży) bądź poinformowała o tym swojego trenera, który powie ci jak możesz (a jak nie) ćwiczyć.
Aerobik jest zalecany dla ciężarnych, bowiem pobudza pracę serca, płuc mięśni i stawów. Dzięki temu dochodzi do wzrostu utlenienia organizmu, a to z kolei jest bardzo korzystne zarówno dla mamy, jak i jej przyszłego potomka. Ćwiczenia te dodatkowo zmniejszają ryzyko pojawienie się licznych ciążowych dolegliwości np. żylaków nóg oraz hemoroidów (ćwiczenia poprawiają krążenie i usprawniają dopływ tlenu oraz składników odżywczych do nienarodzonego dziecka). Plusem jest też zmniejszenie bólu kręgosłupa, co jest szczególnie dokuczliwie w przypadku kobiet w ciąży. Panie, które uprawiają aerobik lepiej śpią i są mniej zmęczone. Wiele z nich chwali sobie fakt, że ćwiczenia pozwalają im się odprężyć i sprawiają, że są mniej zestresowane psychicznie.
Basen w ciąży
Ciężarne mogą korzystać z basenu jeśli nie mają problemu z infekcjami. W innym przypadku niestety muszą z tego sportu zrezygnować.
Pływanie jest doskonałe dla przyszłych mam, bowiem pozwalają odciążyć zmęczony kręgosłup. Dodatkowo sprawia, że zwiększamy wytrzymałość naszych mięśni i daje poczucie odprężenia. Korzystając z basenu ciężarne powinny pamiętać o kilku zasadach – nie wolno im siadać na mokrych ławkach bądź na brzegach basenu – zwiększają ryzyko pojawienia się infekcji. Po pływaniu konieczne jest dokładne umycie się pod prysznicem.
Podczas wizyty na basenie panie w ciąży powinny omijać jacuzzi (występujące tam bakterie są bardzo odporne na leczenie).
Na wielu basenach są organizowane specjalne ćwiczenia dla ciężarnych, które pod okiem trenerów wykonują bezpieczne dla nich ćwiczenia.
Strój kąpielowy
Kliknij i sprawdź ceny!
Mięśnie Kegla
Jest to bardzo ważne ćwiczenie dla wszystkich ciężarnych. Pomocne jest też w okresie połogu. Ćwiczenia te polegają na napinaniu i rozluźnianiu okolic pochwy i krocza. Dobrze wyćwiczone pozwalają bowiem na znacznie łatwiejszy poród i umożliwiają na szybszy powrót do zdrowia po urodzeniu potomka. Jednym z najważniejszych plusów jest też zapobieganie nietrzymania moczu. Ćwiczenia te można wykonywać wielokrotnie w ciągu dnia podczas różnych czynności.
Spacery idealne dla ciężarnych
Dla przyszłych mam spacery są doskonałą formą aktywności. Spacerując można odpowiednio regulować tempo i dostosowywać dystans do swoich możliwości.
Ćwiczenia te relaksują i odprężają. Pomagają też na lepsze trawienie zapobiegają nadprogramowym kilogramom. Dlatego warto codziennie wybrać się chociaż na krótki spacer.
Sygnały, że należy przestać ćwiczyć
Kobieta w ciąży w trakcie nawet prostych ćwiczeń może źle się poczuć. Jest to sygnał, że natychmiast powinna usiąść i odpocząć. Podczas treningu mogą pojawić się: ból w plecach lub macicy, krótki oddech, zmęczenie, mdłości, palpitacje serca itp. Każdy z tych objawów sygnalizuje, że wykonywane ćwiczenia są zbyt obciążające dla organizmu i najlepiej ich zaciekać. Gdyby doszło do krwawienia z pochwy bądź innych niepokojących sygnałów – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nieodpowiednie, zbyt intensywne treningi mogą bowiem zagrozić dziecku i przyczynić się do poronienia.
Plusy ćwiczenia w ciąży
Ćwiczenia doskonale odprężają przyszłe mamy, a jak wiadomo w ich stanie stres jest niewskazany. Dzięki treningom podnosi się też poziom endorfin. Ciężarne aktywne fizycznie rzadziej też narzekają na bóle krzyża, zaparcia czy stawów. Lepiej i spokojniej śpią w nocy.
Dodatkowo u kobiety ćwiczącej zwiększa się przepływ krwi do skóry. Dlatego też wygląda zdrowo i promienne. Ćwiczenia pomagają również lepiej przygotować się do porodu i później szybciej wrócić do formy po porodzie.
Ciężarna – jeśli wszystko przebiega prawidłowo powinna ćwiczyć około 2 godzin tygodniowo.