Kołyska do brzuszków. Jak ćwiczyć żeby schudnąć?

Pewnie nie raz zadawaliście sobie pytanie, jak ćwiczyć mięśnie brzucha w domu? Czy brzuszki wystarczą? Czy jest jakiś przyrząd, który może ułatwić i uprzyjemnić ćwiczenia? Jeżeli jesteście ciekawi, jakie są odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury artykułu.

Kołyska do brzuszków

Kołyska do brzuszków to urządzenie przy pomocy którego można efektywnie a zarazem wygodnie ćwiczyć mięśnie brzucha. Korzystając z tego przyrządu sprawiamy, że pozycja ciał osoby ćwiczącej jest zbliżona do optymalnej. Systemy podpierające poszczególne części ciała odciążają mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i mięśnie szyi a pomagają wyizolować mięśni brzucha. Dzięki temu możemy mocniej na nie oddziaływać.
Z tego urządzenia mogą korzystać wszystkie osoby pracujące nad wyglądem mięśni brzucha, jednak przede wszystkim docenią ją osoby borykające się z nadmiernym napięciem mięśni w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz szyjnym.


Plusy i minusy ćwiczeń na kołysce

Pierwszą zauważalną różnicą, przy wykonywaniu brzuszków zwykłych i z użyciem kołyski, jest ułożenie rąk.
W przypadku tradycyjnych brzuszków, ręce najczęściej splatamy za głową, często i niezamierzenie przyciągamy ją do klatki piersiowej. To, z kolei, jest bardzo niekorzystne i może spowodować uczucie bólu i dyskomfortu w szyjnym odcinku kręgosłupa. Przy użyciu kołyski, ręce spoczywają w wyznaczonych miejsca- specjalnych podpórkach.
Kolejną różnicą jest to, że przy ćwiczeniach z kołyską, plecy bezpośrednio nie dotykają podłoża. Kręgosłup w odcinku lędźwiowym opiera się na poduszce, specjalnie zaprojektowanej i wykonanej z odpowiednio dobranych materiałów. Jest to istotne, ponieważ przy wykonywaniu tradycyjnych brzuszków wiele osób doświadczało bólów pleców.
Kołyska jest również bardzo łatwa i wygodna w obsłudze. Nikt, kto zechce zacząć swoją przygodę z ćwiczeniami, nie będzie miał problemów z obsługą tego przyrządu.
Dzięki kołysce możemy pracować nad mięśniami brzucha bez forsowania reszty ciała.
Ćwiczenia na kołysce pozwalają kształtować figurę prostymi i bezpiecznymi ruchami.

Niestety, jeżeli mamy mocno otłuszczony brzuch nie mamy co liczyć na szybkie efekty. Warstwa tłuszczu nie pozwoli zobaczyć wyników naszych wysiłków.
Ćwiczenia na kołysce czy też tradycyjne brzuszki, czy jakiekolwiek inne ćwiczenia muszą być odpowiednio dobrane do naszych indywidualnych możliwości.
Największym minusem jest fakt, że kołyska zaangażuje tylko mięsień prosty brzucha. Jeżeli więc marzysz o „sześciopaku” to nie wystarczy. Aby pracowały wszystkie mięśnie brzucha możesz włączyć do swojego treningu inne ćwiczenia, takie jak: skrętoskłony, różne spięcia i wykopy.

kołyska do brzuszków
Kołyski do brzuszków
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Brzuszki na kołysce

Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać jednorazowo więcej niż dziesięć pełnych brzuszków to powinieneś ćwiczyć co drugi dzień tak, aby dać mięśniom czas regenerację.

Podczas ćwiczeń wykonuj maksymalną liczbę brzuszków. Nie ma tu jasnych rozporządzeń ile dokładnie jest to brzuszków. Dla jednej osoby to 6 powtórzeń, dla innej 9 lub więcej.

Po wykonaniu całej serii, rozluźnij się. Połóż się wygodnie, uspokój oddech. Twoja przerwa nie powinna trwać dłużej niż 1,5 minuty. Skracaj przerwy między kolejnymi seriami wraz z upływem czasu.

Miano „zaawansowanego” zacznie Ci przysługiwać, kiedy będziesz mógł wykonać minimum 15 powtórzeń w 3 seriach i nie będziesz miał dość. Takie ćwiczenia wykonuj do momentu, gdy będziesz w stanie wykonać więcej niż piętnaście powtórzeń w trzech seriach.

Brzuszki na kołysce dla zaawansowanych

Jeżeli zacząłeś od etapu opisanego wyżej, możesz już być z siebie dumny. Mięśnie Twojego brzucha są silniejsze (nawet, jeżeli nie widzisz jeszcze znacznych efektów) a Ty jesteś gotowy na nowe wyzwania.
Możesz już ćwiczyć codziennie- Twoje mięśnie są zahartowane i nie potrzebują już odpoczynku i regeneracji tak jak wcześniej.
Zacznij od wykonania jednej serii składającej się z 20 pełnych brzuszków w Twoim normalnym, spokojnym tempie. Po wykonaniu serii odpocznij maksymalnie minutę.
Następnie wykonaj 10 spięć mięśni brzucha. Każde ze spięć powinno trwać około 2-3 sekund. Odpocznij maksymalnie minutę.
Teraz wykonaj 20 pełnych brzuszków w tempie szybszym niż Twoje normalne. Odpocznij maksymalnie minutę.
Wykonaj serię 10 spięć mięśni brzucha. Każde ze spięć powinna trwać dłużej niż we wcześniejszej serii, jeżeli Twoje spięcia trwały 2 sekundy, niech teraz trwają 4.Ten zestaw ćwiczeń powinieneś powtórzyć kilka razy podczas jednego treningu- do „wypalenia” mięśni.

Kołyski do ćwiczeń mięśni brzucha mimo kilku minusów mają więcej plusów. Osoby, które cierpią z powodu bólu pleców zdecydowanie docenią uroki tego prostego i przy tym efektywnego przyrządu. Pamiętajmy jednak, że samo posiadanie kołyski nie wystarczy. Tylko wytrwałość, systematyczność i zaangażowanie mogą przynieść nam wspaniałe efekty.

Zostaw odpowiedź