Krótki poradnik jak wybrać rakietę tenisową

Odpowiednio dobrana rakieta tenisowa odgrywa ogromną rolę w procesie nauki gry, tak na jej początkowym etapie, jak i na dalszym, czy w czasie doskonalenia techniki. Rakieta pozwala wypracowywać właściwy chwyt i ułożenie dłoni do prawidłowego uderzenia już od pierwszego treningu. Jak dobrać rakietę tenisowa i na co zwrócić uwagę przy zakupie dowiesz się z naszego artykułu.

Główka

Główka to ta cześć rakiety, którą zawodnik odbija piłkę. Rozmiar główki to powierzchnia podawana w centymetrach kwadratowych lub calach.

Mała główka charakteryzuje się mniejszą siłą uderzenia oraz większą kontrolą i precyzją

Średnia główka to kompromis między siłą uderzenia a kontrolą piłki.

Duża główka to duża siła uderzenia jednak mniejsza kontrola piłki. Oczywiście dużą rakietą jest też łatwiej trafić w lecącą piłkę

Im większa główka tym większa siła uderzenia, to oznacza, że gracz musi wkładać mniej siły aby posłać piłkę na drugą stronę kortu.

Kolejną rzeczą o której warto wspomnieć jest tzw. „sweet spot”, czyli centralne pole naciągu. Zapewnia ono optymalne trafienie piłki.

Małe główki rakiet zapewniają lepszą precyzję i kontrolę odbić.

 Podsumowując dużą rakietą łatwo jest odbić, małą precyzyjnie posłać piłkę w wybrany wcześniej punkt.

Rączka

Rączka czyli uchwyt, który gracz trzyma w dłoni. Rozmiar rączki to jej obwód. Rozmiary rączek rakiet tenisowych oznaczane są na dwa sposoby:

Oznaczenia europejskie- od 0 do 5, oraz oznaczenia amerykańskie, wyrażane w calach.

Niestety oznaczeń w centymetrach nie spotkamy na rączkach rakiet tenisowych.

Informacji o rozmiarze rączki należy szukać na stopce.

Rozmiar uchwytu rakiety jest bardzo istotny, jednak, w z innych przyczyn niż rozmiar główki. Odpowiednio dobrana rączka nie powoduje różnych efektów w grze, gwarantuje jednak pewny chwyt oraz mniejsze obciążenie nadgarstka Dlatego też obwód rączki powinien być bardzo dokładnie dopasowany do ręki gracza.

Ciężar rakiety

Rakiety dzielą się na lekkie, średnie i ciężkie. Każdy typ ma swoje plusy i minusy, które pokrótce przedstawiamy poniżej.

Lekka rakieta tenisowa

Lekką rakietą tenisową zdecydowanie najłatwiej manewrować. Zamachy są szybsze jednak muszą być też większe niż w przypadku rakiet cięższych. Gracz musi zdecydowanie silniej uderzać aby uzyskać pożądany efekt. Ponadto lekkie rakiety przenoszą wstrząsy na nadgarstek (mało istotne jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tenisem).

Ciężka rakieta tenisowa

Ciężka rakieta na początku przygody z tenisem może wydawać się dużym (i zbędnym) obciążeniem dla nowicjusza. Jednak ciężkie rakiety niosą pewne, niezaprzeczalne korzyści, między innymi pozwala zagrywać silniejsze piłki, daj większą kontrolę nad uderzeniem niż lżejsze modele oraz przenosi znacznie mniejszą ilość drgań na nadgarstek.

Balans rakiety

Balans rakiety to nic innego jak jej wyważenie, innymi słowy balans określa gdzie w rakiecie tenisowej jest środek ciężkości. Balans ma znaczny wpływ na osiągnięcia w grze. Wyróżniamy dwa rodzaje wyważenia:

  • Rakiety tenisowe z balansem na główkę mają środek ciężkości przesunięty jest w stronę główki. Sprawia to, że rakieta jest lżejsza, czyli posiada cechy rakiety lekkiej
  • Rakiety z balansem na rączkę mają środek ciężkości przesunięty w stronę uchwytu przez co są cięższe. Dają więc większą kontrolę nad uderzeniem oraz nie obciążają zbytnio nadgarstka.

rakieta tenisowa

Największy wybór rakiet tenisowych!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Długość rakiety

Długość rakiety tenisowej mierzymy od podstawy uchwytu do końca główki rakiety. Najczęściej spotykane są rakiety o standardowej długości (69-71cm) chociaż można też znaleźć rakiety długie (+71cm). Rakiety standardowe zapewniają większa dynamikę gry, rakiety długie natomiast gwarantują skuteczniejsze serwisy, większą rotację piłi oraz siłę uderzenia.

Sztywność rakiety

Sztywnością rakiety określamy stopień odkształcenia się ramy podczas kontaktu z piłką. Mierzona jest w jednostkach RA. Rakiety sztywniejsze pozwalają wyprowadzać silniejsze uderzenia. Elastyczne z kolei gwarantują większą kontrolę nad piłką. Mniej drgań na nadgarstek przenoszą bardziej elastyczne rakiety tenisowe, dzięki temu nadgarstek jest mniej obciążony.

Materiał wykonania

Sztywność i ciężar rakiet tenisowych w głównej mierze zależy od materiałów z jakich są wykonane. Przy produkcji rakiet tenisowych najczęściej używane jest:

  • aluminium,
  • grafit,
  • kompozyt grafitowy (połączenie dwóch wyżej wymienionych materiałów),
  • grafit z domieszkami.

Rakiety wykonane z aluminium są elastyczne, niestety też ciężkie i przenoszą dość dużo drgań na nadgarstek. Z tych powodów nie są one popularne wśród graczy. Zdecydowanie częstszym wyborem wśród graczy są rakiety z kompozytów grafitowych lub z grafitu z domieszkami. Takie rakiety odznaczają się lekkością i trwałością.

Rakieta dla początkującego gracza

Kilka wskazówek jaka powinna być rakieta dla nowicjusza:

  • Powinna mieć dużą główkę- ułatwi to trafianie w piłkę oraz pozwoli na wyprowadzanie odbić z większą siłą.
  • Powinna być lekka- mimo „przewodzenia” większej ilości drgań na nadgarstek jest lepszym rozwiązaniem niż cięższy wariant. Ułatwi przebijanie piłek na drugą stronę kortu.
  • Balans powinien być przesunięty „na główkę”.
  • Powinna być sztywna- gwarantuje to mniejszą stratę energii przy kontakcie z piłką i większą siłę uderzeń.
  • Nie najdroższa. Na drogi sprzęt przyjdzie czas kiedy przekonasz się czy to sport dla Ciebie.

Wybór odpowiedniego sprzętu sportowego nie jest łatwy, zwłaszcza jeżeli zależy nam na wysokiej jakości, odpowiedniej cenie i dobrym dopasowaniu. Warto poświęcić trochę czasu aby nie żałować zakupu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na wszystkie nurtujące Was pytania. Życzymy wielu udanych serwisów i wiele radości z gry.

Zostaw odpowiedź