Jakie łyżwy kupić? Poradnik początkującego łyżwiarza

Łyżwy są doskonałym zimowym sportem. Odwiedzając lodowisko można nie tylko doskonale spędzić czas z bliskimi oraz się zrelaksować, ale też pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie ma więc co się dziwić, że rośnie zainteresowanie tym sportem.

Łyżwy można wypożyczać w dostępnej na lodowisku wypożyczalni, wiele osób woli jednak korzystać z własnego sprzętu. Nie ma co się dziwić – korzystamy z nich tylko my (higiena) i są one (a przynamniej powinny być) dopasowane do naszej stopy. Korzystanie z łyżew tylko przez jedną osobę sprawia, że nie niszczą i nie tępią się tak szybko. Używanie wypożyczanego sprzętu nie daje tego komfortu i możemy się liczyć z tym, że  będzie on dość słabej jakości.

Jakie łyżwy dla dzieci?

Wielu dorosłych rezygnuje z kupienia łyżew swoim dzieciom, bowiem uważa, że jest to marnowanie pieniędzy – noga dziecka szybko rośnie i sprzęt staje się bezużyteczny. Nic bardziej mylnego. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które mają regulowany rozmiar.  Model tego typu składa się z dwóch części – cholewki oraz specjalnego noska, których jest ruchomy, umieszczony na specjalnym mocowaniu pozwala przesuwać się do przodu. To umożliwia korzystanie z łyżew przez kilka lat czy sezonów. Popularnością cieszą się też łyżwy 2 in 1 – to znaczy takie, które mają zdejmowaną płozę. Po okresie zimowym można ją przekręcić, dzięki czemu latem zamieniają się w rolki, a więc dziecko korzysta ze sprzętu przez cały rok. Pozwala to także na zaoszczędzeniu pieniędzy – nie trzeba wydawać ich dwa razy.

łyżwy dla dzieci

Łyżwy dla dzieci
Kliknij i sprawdź ceny!

Hokejówki

Łyżwiarze mogą wybierać spośród kilku typów łyżew. W sklepach znajdziemy: hokejówki, figurówki, do jazdy szybkiej oraz rekreacyjne.

W przypadku hokejówek mamy do czynienia ze sztywną, opinającą kostkę cholewką. Może być wykonana ze skóry lub tworzywa sztucznego, albo z jednego i drugiego oraz różnego rodzaju materiałów tekstylnych. Czubki hokejówek są zabezpieczone twardym plastikiem lub metalowymi nakładkami. Język przy bucie wystaje trochę poza cholewkę. Hokejówki z założenia są przeznaczone do uprawiania hokeja na lodzie, a więc muszą minimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji u zawodników. Dlatego łyżwy te są tak zbudowane, by zminimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji bądź przepięć. Ich budowę można porównać do budowy butów narciarskich.

Płoza w hokejówkach zazwyczaj jest zrobiona ze stali nierdzewnej. W większej części jest zalana plastikiem – z lodem styka się jedynie główna część ostrza.

Wiele osób woli jeździć na hokejówkach niż figurówkach, ponieważ można nabrać większej prędkości. Badania wskazują, że na takie łyżwy częściej decydują się mężczyźni niż kobiety.

łyżwy hokejowe
Łyżwy hokejowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Figurówki

Te łyżwy są wybierane najczęściej. Różnią się od hokejówek tym, że są od nich delikatniejsze. Mają podeszwę z obcasem i są mniej sztywne. Charakteryzują się prostą płozą zgiętą na przedzie. Ma też specjalnie wycięte ząbki, które umożliwiają wykonywanie różnego rodzaju figur na lodzie (stąd nazwa). But najczęściej jest wykonany ze skóry. Figurówki zawiązujemy sznurówkami, mogąc tym samym zapewnić odpowiedni ucisk do nogi.

Łyżwy do jazdy szybkiej

Łyżwy przeznaczone do szybkiej i dynamicznej jazdy charakteryzują się tym, że mają płytszy, sznurowany but. Ostrze w nich jest długie, bardzo cienkie i proste. Z reguły nie spotkamy ich podczas zwykłej wizyty na lodowisku – z takiego sprzętu korzystają osoby, które trenują ten sport, biorą udział w zawodach itp.

Rekreacyjne = hokejówki + figurówki

Od niedawna można też kupić łyżwy rekreacyjne, które łączą w sobie cechy figurówek oraz hokejówek. Sprzęt ten charakteryzuje się lekko zaznaczonym obcasem. Płoza jest podobna do tej w hokejówkach – lekko zalana plastikiem. Szkielet buta jest tak skonstruowany, by jak najlepiej trzymał się nogi i zapewniał stabilność.

Rodzaj zapięcia

Łyżwy mogą mieć zapięcia na rzepy lub klamry bądź są wiązane. Jakie wybrać? Ci, którzy nie mają czas na dokładne wiązanie i dopasowywanie buta do nogi z reguły wybierają ten pierwszy rodzaj zapięcia. Dzięki temu momentalnie mogą wyjść na lodowisko. Łyżwiarze, których nie przerażają wiązania mogą jednak liczyć na lepsze dopasowanie sprzętu do stopy. Dzięki temu jest im dużo wygodniej i jazda na lodowisku staje się bardziej komfortowa. Warto też wiedzieć, że wielokrotnie może dojść do urwania się klamry. Taka wada jest trudniejsza do naprawienia i wiąże się z większymi kosztami niż np. wymiana sznurówek.

Zostaw odpowiedź