Odzież termoaktywna – skład, rodzaje, zastosowania, jak wybrać

Odzież termoaktywna – skład, rodzaje, zastosowania, jak wybrać

Odpowiednio dobrana odzież termoaktywna to podstawa garderoby osób aktywnych. Przydaje się ona w przeróżnych dyscyplinach sportowych – od gier zespołowych, poprzez bieganie, aż po górskie wędrówki. Odzież termoaktywna jest nie tylko bardzo praktyczna, lecz ostatnimi czasy także wyjątkowo modna. Wiele osób nosi ją, aby podkreślić swoje zamiłowanie do aktywności fizycznej.

Uprawianie sportu w zwyczajnej odzieży często okazuje się niewygodne. Zwykłe ubranie nie odprowadzają wilgoci, lecz chłoną ją, w efekcie czego całość staje się cięższa. Poza tym zwyczajna odzież nie chroni nas przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak śnieg deszcz oraz różnice temperatur. Nic więc dziwnego, że ubrania termoaktywne zdobyły ostatnimi czasy tak dużą popularność.

Rynek oferuje nam szeroki wachlarz odzieży termoaktywnej, co znacznie komplikuje dokonanie ostatecznego wyboru.  Czym więc kierować się podczas poszukiwań tego rodzaju ubrań? W jaki sposób znaleźć produkty odpowiednie dla siebie? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania oraz wiele innych, znajdziesz w niniejszym artykule.

Odzież termiczna, czy termoaktywna?

Nazw tych bardzo często używa się zamiennie, co niestety jest dosyć poważnym błędem rzeczowym. Aby zrozumieć czym różnią się powyższe rodzaje odzieży, przyjrzyjmy się im dokładniej.

Słowo 'termiczny’  odnosi się do czegoś, co trzyma ciepło. W związku z tym, odzieżą termiczną możemy nazwać niemal każde ubranie, które ma na celu ogrzanie człowieka. Niestety z reguły nie sprawdza się ona podczas aktywności fizycznej. Na przykład naturalna i przewiewna bawełna nie sprawdzi się jako warstwa pierwszej odzieży na stoku czy siłowni, bo pod wpływem potu szybko nasiąknie, stanie się nieprzyjemnie chłodna i przyklei do ciała. W takiej sytuacji przewagę zyskuje wysokiej jakości odzież termoaktywna. Pomaga ona zachować optymalną temperaturę ciała, jednocześnie chroniąc przed wychłodzeniem poprzez odpowiednią wentylację.

Przez termin „odzież termoaktywna” rozumiemy zarówno bieliznę, jak i inne części garderoby, takie jak koszulki bluzy, getry oraz tym podobne.

Skład bielizny termoaktywnej

Odzież termoaktywna prawie zawsze wykonywana jest na bazie tkanin sztucznych. Jak to możliwe? Przecież w powszechnym przekonaniu materiały najlepszej jakości to tkaniny naturalne. Uważa się je za najzdrowsze dla skóry oraz najwygodniejsze w użytkowaniu. Oczywiście istnieje także odzież termoaktywna wykonana z naturalnych materiałów, niemniej jednak używa się jej stosunkowo rzadko. Paradoks ten wyjaśniono w poniższym porównaniu.

  • Odzież z tkanin naturalnych można używać na co dzień oraz w przypadku lekkich aktywności fizycznych (wolny bieg, szybki chód, rowerowa przejażdżka, itp). Niestety tkaniny naturalne, takie jak bawełna i len, z reguły są bardzo sztywne. Ponadto wyjątkowo szybko nasiąkają one wilgocią, co powoduje, że noszenie ich podczas intensywnej aktywności fizycznej jest prawdziwą męką. Co więcej, naturalne materiały nie radzą sobie z cyrkulacją powietrza.
  • Odzież z tkanin sztucznych (poliamidu, elastanu, poliestru itp.) jest z natury mniej przewiewna, niemniej jednak zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technicznych stoi za jej sukcesem. Specjalna struktura odzieży termoaktywnej umożliwia świetną termoizolację. Na przykład wiele koszulek termoaktywnych posiada budowę kanalikową. Dzięki takiemu rozwiązaniu tkanina jest nie tylko elastyczna oraz dobrze przylegająca, lecz także  oddycha i odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz.

Rodzaje odzieży termoaktywnej

Odzież termoaktywną dzieli się na poszczególne rodzaje z uwzględnieniem jej zastosowania. Poniżej przedstawiono najpopularniejszą kwalifikację:

  • Odzież termoaktywna na rower – w tym wypadku odzież termoaktywna oprócz odpowiedniej wentylacji oraz odprowadzania wody musi zapewnić nam wygodę. Warto zwrócić uwagę na szorty, które powinny zawierać miękką wkładkę. Ochroni to przed ewentualnymi otarciami spowodowanymi przez siodełko. Poza tym odzież termoaktywna dla osób jeżdżących na rowerze może przypominać tę przeznaczoną dla fanów biegania. Została ona omówiona w kolejnym punkcie.
  • Odzież termoaktywna do biegania – powinna ona świetnie odprowadzać pot oraz aktywnie wspomagać cyrkulację powietrza. Warto zwrócić uwagę również na wygodę.
  • Odzież termoaktywna na narty – jest to jeden z najbardziej specjalistycznych typów ubrań termoaktywnych. Ma on na celu nie tylko odpowiednią wentylację oraz odprowadzanie wody. W tym wypadku ważna jest także regulacja termiczna oraz wygoda. Pamiętaj również o pewnej zasadzie: im mniej szwów, tym lepiej.
  • Odzież termoaktywna na siłownię – tutaj przede wszystkim liczy się wytrzymałość oraz odprowadzanie wilgoci. Ponadto siłownie znajdują się wewnątrz, więc tego typu bielizna może być bardzo cienka i przewiewna.
  • Odzież termoaktywna do siatkówki – z kolei w tym wypadku najbardziej liczy się dobra wentylacja oraz swoboda ruchu. Ubrania i bielizna nie mogą krępować energicznych podskoków, wymachów rąk i tym podobnych aktywności. Warto więc zwrócić uwagę na wyjątkowo elastyczne modele.
  • Odzież termoaktywna na motocykl – jest to wyjątkowa część garderoby, która tak naprawdę nie jest konieczna. Niemniej jednak coraz więcej motocyklistów przekonuje się o jej zaletach. Dzięki odpowiedniemu dobraniu odzieży termoaktywnej do jazdy na motorze, poczujesz komfort i ciepło nawet podczas jesiennych chłodów.

Odzież termoaktywna – jaka powinna być?

Aby ułatwić Ci wybór odzieży termoaktywnej, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które dobrze jest wziąć pod uwagę podczas ewentualnych zakupów.

  • Zwróć uwagę na materiał. Najczęstsze tkaniny to poliester, polipropylen oraz wełna z merynosów. Każdy z nich jest inny. Poliester sprawuje się dobrze, lecz nie ociepla, polipropylen dobrze ogrzewa, a wełna z merynosów jest antybakteryjna, nie alergizuje i nie podrażnia skóry. Nawet jeśli po założeniu poczujemy lekkie swędzenie, łuski wełny szybko ułożą się w wygodnej dla ciała pozycji.
  • Wybierz odpowiednią grubość. Odzież cienka odprowadza wilgoć, lecz nie ogrzewa, z kolei średnia (uniwersalna) dobrze odprowadza wilgoć i delikatnie ogrzewa, a gruba ogrzewa wyjątkowo mocno, w związku z czym dobrze jest nosić ją jedynie przy wyjątkowo niskich temperaturach (poniżej –10°C).
  • Lepiej bez szwów. Podczas intensywnego wysiłku skóra w takich miejscach jak krocze, pachy lub pięty jest szczególnie narażona na otarcia. Jeśli w którymś z tych miejsc dodatkowo przebiega jakiś szew, problem masz niemalże gwarantowany.
  • Dobierz właściwy rozmiar. Bielizna nie może być niezbyt obcisła, ale powinna być dobrze dopasowana (za luźna nie będzie odprowadzała wilgoci). W przeciwnym razie nie spełni swojej funkcji.
  • Ubieraj się warstwami. Odzież termoaktywna może okazać się bezużyteczna, jeśli nie dobierzesz odpowiednio innych elementów garderoby.

Odzież termoaktywna
Kliknij i sprawdź ceny!

Podsumowanie

Odpowiedni dobór odzieży termoaktywnej uprzyjemni każdą aktywność fizyczną. Na rynku nie brakuje tego typu ubrań produkowanych przez wiele renomowanych marek. Z pewnością uda Ci się znaleźć zestaw, który zaspokoi Twoje potrzeby oraz spełni wszelkie oczekiwania. Powodzenia!

Zostaw odpowiedź