Osprzęt rowerowy- marki, grupy i ceny

Kolarz decydujący się na zakup osprzętu rowerowego staje przed nie lada dylematem! Na rynku dostępnych jest wiele marek oferujących nam sprzęt różnej jakości, w różnych cenach i kategoriach. Dlatego też warto dobrze przemyśleć ten zakup. Ostatnio pisaliśmy o sprzęcie rowerowym firmy Shimano. Oczywiście nie jest to jedyny producent, więc dziś chcemy przybliżyć Wam produkty innych marek. Jak wybrać osprzęt rowerowy? Na co zwrócić uwagę aby nie żałować decyzji? Przeczytaj nasz artykuł, znajdziesz w nim podpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Marka SRAM

Jest to druga marka na świecie, zaraz po Shimano, najczęściej wybierana przez konsumentów. Oferuje ona zarówno osprzęt do rowerów górskich (a każdym przedziale cenowym), jak i niektóre element do rowerów szosowych, ale również do rowerów miejskich.

Apex

Apex to najniższa grupa szosowa marki SRAM. Została stworzona przede wszystkim dla kolarzy-amatorów, jeżdżących rekreacyjnie. Użytkownicy docenią kasetę o szerokim stopniowaniu oraz kompaktową korbę- to właśnie one pozwolą nam uzyskać wyjątkowo szeroki zakres przełożeń. Nie oznacza to, że tradycyjne korby, zębatki czy kasety nie będą dla nas dostępne- wręcz przeciwnie! Konstrukcja tej grupy zbliżona jest do Rivala. Znajdziemy tu więc takie technologie jak Zero Loss czy DoubleTap.

Force vs Rival

SRAM Force jest to bardzo zaawansowana grupa osprzętu rowerowego przeznaczona do jazdy wyczynowej. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów, takiej jak magnez i karbon, rewelacyjne wykonanie oraz ciekawe technologie, gwarantują użytkownikom jeszcze lepszą (niż w modelu Rival) precyzję zmiany przełożeń ale też obniżają ogólną masę. Użytkownikami tej grupy, w dużej mierze są zarówno amatorzy o dość dużym stopniu zaawansowania jak i kolarze zawodowi z niższych lig. Niezawodność oraz stosunkowo niewielka waga to największe atuty grupy Force.

SRAM Rival konstrukcyjnie jest zbliżony do wyżej opisanej grupy Force, jednak zastosowane w nim zostały tańsze materiały, co pozwoliło odczuwalnie ograniczyć koszty. Pomimo wykorzystania tańszych materiałów te grupę cechuje niezwykła precyzja zmiany przełożeń oraz niska masa. Rival to rozwiązanie idealne dla zawodników zaczynających przygodę ze ściganiem. Rival zapewnia z jednej strony wysoki komfort użytkowania, a z drugiej dużą sztywność poszczególnych komponentów grupy.

rower
Największy wybór osprzętu
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Campagnolo

Campagnolo to włoska marka produkująca osprzęt rowerowy, która oferuje nam praktycznie wszystkie części rowerowe. W centrum zainteresowania tego producenta jest kolarstwo torowe oraz szosowe. Najpopularniejszymi grupami części firmy Campagnolo są:

  • Super Record,
  • Record,
  • Chorus,
  • Athena,

Grupy Record i Chorus są nieco droższe niż ich odpowiednich  (Ultegra oraz Dura-Ace) oferowane przez firmę Shimano.

Athena to grupa łącząca najnowsze rozwiązania technologiczne, znane użytkownikom użytkującym wyższe grupy osprzętu, z przystępną ceną.

Chorus z kolei, jest osprzętem, który precyzyjnie łączy zarówno nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak i wiele ciekawych idei, na przykład jedenasto-rzędowy napęd. Urzekająco precyzyjne mechanizmy oraz łożyska gwarantują każdemu użytkownikowi długi czas bezawaryjnego działania.

Record to grupa osprzętu używana przede wszystkim przez zawodników profesjonalnie ścigających się. Została stworzona z myślą o osobach nieuznających kompromisów (nawet jeżeli chodzi o funkcjonalność sprzętu rowerowego). Record, w sekcji mechanicznej marki Campagnolo, zajmuje drugie miejsce tuż za Super Recordem.  Tej grupie znajdziemy innowacyjne rozwiązania, materiały najwyższej jakości (gwarantujące wyjątkowa trwałość), zaskakująco niską wagę oraz 11-przełożeń.

Wybór osprzętu rowerowego uzależniona jest w znacznej mierze od indywidualnych potrzeb kolarza. Zazwyczaj rosną one wraz z eksploatacją pojazdu. Oczywiście inne oczekiwania i wymagania będą miały osoby zajmujące się kolarstwem szosowym, a inne te uprawiające akrobacje rowerowe. Aby ułatwić tą ciężką decyzję o wyborze osprzętu, producenci podzielili go na kilka kategorii, uwzględniając tak typ roweru, jak i jego przeznaczenie. Mamy nadzieję, że tek krótkie charakterystyki osprzętu rowerowego choć trochę rozwiały wątpliwości oraz pomogą podjąć Ci właściwą decyzję przy zakupie. Do zobaczenia na trasie.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.