Owijki, bandaże bokserskie, napięstniki- co wybrać pod rękawice?

Sportowcy w każdej dyscyplinie sportowej zgodnie mówią o tym jak ważne jest zabezpieczanie przed kontuzjami i urazami. Zależnie od uprawianej przez nas dyscypliny musimy zapatrzeć się w odpowiednio dobrane kaski, rękawice, ochraniacze na zęby, owijki czy inny ekwipunek gwarantujący nam bezpieczeństwo i zwiększający komfort treningów czy zawodów. Poniższy artykuł poświęcony jest ochronie pięści- jest to obowiązkowy element sportów walki takich jak boks czy kickboxing oraz w sportów mieszanych na przykład MMA.

Bandaże, owijki,  hand wrap-y

Z pewnością każdy z Was widział lub miał do czynienia z tytułowymi owijkami, bandażami, czy handwrap-ami. Tak naprawdę wszystkie te akcesoria służą do zabezpieczenia dłoni pod rękawicą bokserską czy przyrządową. Ich zadaniem jest między innymi chłonięcie potu wydzielającego się w trakcie treningów, ale przede wszystkim zapewniają stabilizację nadgarstka oraz kości śródręcza. Z tych powodów jasno wynika, że warto stosować owijki, ponieważ mogą one uchronić nas przed poważną kontuzją.

Klasyczne owijki czy bandaże bokserskie znane są sportowcom od dawna i cieszą się niesłabnącą, ogromną popularnością. Jednak od kilku lat można zaobserwować, że coraz większą rzeszę sympatyków zyskują różne rodzaje gotowych nakładek czy też napięstników. Bawełniane, neoprenowe, żelowe czy z piankową wkładką, swoją różnorodnością przyciągają nowe rzesze fanów. Czym napięstniki różnią się od standardowych owijek/bandaży?

Owijki/ bandaże

Klasyczne „bandaże” mimo pozornej prostoty, mogą być wykonane na różne sposoby. W zależności od upodobań osoby trenującej, owijki mogą mogą mieć różną długość (najczęściej spotykane są bandaże o długości od 3 do nawet 4,5 metra) ale także mogą być wykonane z różnych materiałów. Często bandaże wykonywane są z bawełny, mieszanek bawełny i poliestru ale do ich wykonania mogą być używane bardziej egzotyczne włókna- na przykład bambusowe. Zadaniem owijek jest usztywnienie oraz stabilizacja całej dłoni, nadgarstka i kości śródręcza.

Zalety owijek

Największą zaletą owijek jest niewątpliwie dowolność ich stosowania. Sportowiec, dobierając odpowiednie bandaże, sam decyduje, którą część dłoni usztywni bardziej lub mniej (śródręcze, kostki, nadgarstek). Owijki są też stosunkowo tanie, łatwe w utrzymaniu i relatywnie wytrzymałe.

Wady owijek

Oczywiście nie ma przedmiotów bez wad. Owijki sprawiają spore trudności w nakładaniu, zwłaszcza początkującym pięściarzom. Mozolne rozwijanie bandaży, owijanie dłoni, ponowne zwijanie potrafi być irytujące. Zwłaszcza gdy na treningu nie chcemy marnować czasu i konieczne jest ich szybkie założenie lub zdjęcie. Wrzucenie poplątanych bandaży do torby treningowej wróży długie minuty rozplątywania owijek i kolejne zmarnowane minuty.

owijki

Największy wybór owijek!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Napięstniki

Tak jak bandaże, również i napięstniki mogą być wykonane różnorodnie. Mogą być to bawełniane nakładki z utwardzeniem wykonanym ze specjalnej pianki, lub mogą to też być  nakładki neoprenowe z wkładką żelową. Technologicznych możliwości  wykonania jest naprawdę wiele. Jednak cel jest jeden i ten sam co w przypadku owijek – usztywnienie dłoni i nadgarstka oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji czy urazu. Tak owijki jak i gotowe nakładki minimalizują szkodliwe siły działające na dłoń. Odpowiednie napięstniki powinny być, przede wszystkim, dopasowane do dłoni i dobrze wyważone

Zalety napięstników

Największą zaletą napięstników jest, przede wszystkim wygoda ich użycia. Wystarczy po prostu założyć je i zapiąć. Niektóre warianty napiętników wymagają jeszcze owinięcia nadgarstka stosunkowo krótką (biorąc pod uwagę klasyczne owijki i bandaże) taśmą dla lepszego usztywnienia. Gotowe nakładki są też niezwykle łatwe w przechowywaniu i czyszczeniu.

Wady napięstników

Największym mankamentem gotowych nakładek jest to, że nie jesteśmy w stanie dopasować ich tak bardzo jak ma to miejsce w przypadku bandaży. Każdy sportowiec musi więc znaleźć odpowiedni model dla siebie. Oczywiście z czasem, w trakcie używania napięstnik dopasuje się nieco do dłoni. Gotowa forma to jednak nie to samo co własne, dopasowane, odpowiednie owinięcie bandażami. Napięstniki nie chronią też tak dobrze dłoni, ponieważ nie mamy możliwości dokładnego owinięcia dłoni- nie możemy nimi owinąć na przykłd kciuka.

Decyzja czy kupić bandaże bokserskie czy gotowe nakładki należy tylko do Ciebie. Ich wybór zależy od indywidualnych preferencji osoby trenującej oraz od rodzaju sportu jaki uprawia. Pamiętaj aby dopasować długości owijek do rozmiaru dłoni i rękawic bokserskich oraz przymierzyć kilka różnych modeli napiętników aby wyklarować skalę porównawczą. Przede wszystkim liczy się Twój komfort, wygoda oraz bezpieczeństwo treningów.

 

Zostaw odpowiedź