Pierwszy raz na siłowni

Wiele osób długo zwleka zanim zdecyduje się zapisać na siłownię. Zawsze znajdzie się coś co stanie na przeszkodzie, aby zrobić ten pierwszy krok. Może to być nadmiar obowiązków w pracy, rodzina lub zwyczajne lenistwo. Dlatego decyzja chodzenia na siłownię powinna być samodzielna i spowodowana osobistą chęcią zmiany swojego życia. Pamiętajmy, że w parze z ćwiczeniami powinien iść zdrowy tryb życia. Dlatego powinniśmy porzucić wszelkiego rodzaju niezdrowe nawyki. Sukces tkwi w regularnych ćwiczeniach i prawidłowym odżywianiu. Wybierając się na siłownię musimy skupić się przede wszystkim na sobie. Nie możemy porównywać się też do reszty stałych bywalców, ani też na wstępie zakładać, że jesteśmy gorsi. Przecież nie znamy historii, tych którzy zaczynali. Najważniejsza jest zmiana, którą Ty sam jesteś w stanie zrobić. Wszystko wymaga wysiłku, ale trzeba zrobić ten pierwszy krok.

Dlaczego warto zacząć chodzić na siłownię?

Obecnie panuje moda na bycie fit. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na regularne wizyty na siłowni. Często towarzyszy temu słomiany zapał, dlatego warto podświadomie założyć sobie pewne cele. Wówczas łatwiej będzie nam stopniowo je zrealizować. Zapamiętaj, że nic nie dzieje się od razu, a na efekty musisz poczekać. Czasami obserwując długotrwałych bywalców siłowni  widzisz jak piękną udało się im zbudować sylwetkę. Niejednokrotnie marzymy, że również dojdziemy do tego etapu i tego warto się trzymać. Tylko regularne ćwiczenia w połączeniu z prawidłową dietą mogą nam w tym pomóc. Wizyty na siłowni dają mnóstwo radości i korzyści:

 • Eliminują stres, który tworzy się w wyniku codziennych obowiązków.
 • Powodują wzrost endorfin, które pozytywnie wpływają na samopoczucie.
 • Tracimy zbędne kilogramy.
 • Następuje poprawa kondycji.
 • Zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością, czyli: zawał, wylew, cukrzyca i miażdżyca.
 • Poprawia się krążenie i metabolizm, a tym samym zostaje uregulowany transport składników mineralnych.
 • Budujemy sylwetkę przez co jesteśmy atrakcyjniejsi i wzrasta w nas samoocena.
 • Uczymy się dyscypliny i wyciągania wniosków.
 • Stwierdzono, że aktywność fizyczna przekłada się na inne dziedziny życia, przez to jesteśmy pozytywniej nastawieni.

Jeżeli boimy się spróbować od razu na siłowni możemy wstępnie budować kondycję w domu. Takie przygotowanie jest bardzo ważne, ponieważ nie możemy od razu rzucać się na głęboką wodę. Tylko czas, cierpliwość i dyscyplina składają się na powodzenie treningów.

Pierwsze kroki na siłowni

Pierwszy raz na siłowni z pewnością każdemu utkwił w pamięci. Mnóstwo maszyn, gorąca atmosfera i muzyka w tle. Dokoła ludzie, którzy są nastawieni na jeden cel, aby poczuć się lepiej zarówno fizycznie, jak też psychicznie. Ważne, żeby swoją przygodę z siłownią zacząć rozsądnie. Największym błędem jest oddawanie z siebie ostatnich potów na każdej z maszyn. Po pierwsze trzeba poprosić trenera, który wskaże nam ćwiczenia na poszczególne partie mięśniowe. Nie należy wahać się szukać pomocy, gdyż niewłaściwie wykonywane ćwiczenia tylko zniechęcą nas do dalszej pracy. Nawet jeżeli będziemy regularnie pracowali to nie osiągniemy zamierzonego efektu. Wybierając się na siłownię powinniśmy pamiętać o:

 • regularnym nawadnianiu między ćwiczeniami
 • przerwach między seriami
 • wygodnym ubraniu i obuwiu
 • ręczniku
 • przed treningiem nie można się przejadać, gdyż będziemy ociężali
 • przyda się również muzyka motywacyjna

Łatwiej jest się zmobilizować do chodzenia na siłownię mając partnera treningowego. Wówczas możecie wzajemnie oceniać swoje postępy i dzięki temu motywować się do dalszej pracy. Pamiętajmy też, że każdy z nas jest inny.  Niektórym szybko przychodzi osiąganie wyników. Natomiast inni muszą trochę na to poczekać.

Rady dla początkujących na siłowni

Pierwszym najgorszym błędem popełnianym na siłowni jest przetrenowanie, gdyż powoduje ono zakwasy. Szczególnie na początku trzeba zacząć od delikatnej rozgrzewki i wysiłku dopasowanego do naszej kondycji. Z czasem stopniowo powinniśmy zwiększać skalę trudności. Rozgrzewka trwa około 15-20 minut i ma na celu rozciągnięcie naszego ciała, aby nie doznać kontuzji, która może skutecznie zablokować dalsze treningi. Na siłowni średnio powinniśmy spędzać koło godziny czasu. Nasze mięśnie potrzebują około 24 h, żeby się zregenerować. Dlatego na siłownię optymalnie można uczęszczać 2-3 razy w tygodniu. Po ćwiczeniach też należy spożyć posiłek białkowy, mający na celu uzupełnienie strat energetycznych. Dieta jest bardzo ważna przy ćwiczeniach, gdyż stabilizuje energię. Dlatego wszelkie straty poniesione na treningu powinny zostać uzupełnione. Najbardziej niepożądanym zjawiskiem  jest oczekiwanie szybkich wyników. Dlatego warto na siłowni rozmawiać z innymi, którzy ćwiczą długi okres czasu. Nie wstydźmy się tego, że zaczynamy przecież każdy kiedyś był na tej samej pozycji.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.