Podciąganie na drążku – prosty sposób na piękną sylwetkę!

Wielu z nas chcąc osiągnąc wymarzoną sylwetkę decyduje się na ćwiczenia w zaciszu własnego domu. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy tracić czasu na dojazdu na siłownie i oczywiście oszczędne – karnet na siłownie jest wydatkiem ponad 100 złotych. Ćwiczenia w domu polecane są szczególnie osobom, które nie lubią tłumów panujących na siłowniach i będą dobra alternatywą szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z walką o piękną, wyrzeźbioną sylwetkę i dobre samopoczucie.

Najczęściej wykonywanymi w domu ćwiczeniami są brzuszki, pompki czy przysiady z obciążeniem. Często zapominamy jednak, że równie ciekawym ćwiczeniem, które przy niedużym wkładzie finansowym możemy wykonywać w zaciszu własnego domu jest podciąganie na drążku. Fakt – nie jest to ćwiczenie, które zalecane jest dla początkujących osób, choć stopniowe wprowadzanie podciągań na drążku do codziennych ćwiczeń doskonale wpłynie na naszą sylwetkę.

Podciąganie na drążku – ćwiczenie dla mężczyzn?

Często słyszy się, że podnoszenie na drążku i ćwiczenia mające na celu wzmocnienie i wyrzeźbienie górnych partii ciała w głównej mierze są przeznaczone dla mężczyzn. Prawdą jest, że to zazwyczaj mężczyźni marzą o wyraźnie zarysowanych i umięśnionych ramionach i plecach, choć jest to również ćwiczenie, które powinny wykonywać z powodzeniem Panie. Podciąganie na drążku jest ćwiczeniem, które powinny wykonywać szczególnie te z nas, które mają kompleksy na pukcie zbyt masywnych i mało umieśnionych ramion.

Należy jednak pamiętać, że ćwiczenie te nie jest zalecane Paniom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami w domowym zaciszu. Stopniowe wprowadzanie ćwiczeń na drążku pozwoli urozmaicić nasz trening i dodatkowo wzmocnić i wyrzeźbić nasze ramiona i plecy, co pożądane jest szczególnie przez zbliżającym się okresem letnim.

Podciąganie na drążku – dlaczego warto ?

Podciąganie na drążku nie jest ćwiczeniem trudnym, a przede wszystkim – można z powodzeniem wykonywać je w zaciszu własnego domu. Pozwala w prosty i nie wymagający ogromnego wysiłku sposób wyrzeźbić plecy i ramiona. Warto również wspomieć, że jest to ćwiczenie które dzięki obciążeniu gónych partii ciała pozwoli na ich znaczne wzmocnienie. Jest to szczególnie ważne jeśli chodzi o budowanie dobrej formy i powinno być ćwiczeniem wykonywanym zarówno przez początkujących mężczyn, a gwarantowane jest zwiększenie liczby powtórzeń wraz z każdym kolejnym treningiem!

Podciąganie na drążku – 3 najczęstsze błędy:

Wbrew pozorom podciąganie na drążku nie jest łatwym ćwiczeniem a w oczekiwaniu na rezultaty musimy pamiętać o kilku prostych zasadach:

1) Szeroki rozstaw rąk – zdarza się bardzo często, że wykonując podciąganie na drążku przyjmujemy możliwie jak najmniejszy rozstaw rąk, gdyż w takim układzie wykonywanie ćwiczenia jest znacznie łatwiejsze. Pamiętajmy jednak, że mimo ułatwionego zadania takie ćwiczenia nie dają żadnych rezultatów!

2) Odpowiednie ściągnięcie łopatek – o skuteczności ćwiczenia decyduje również odpowiednie ściągnięcie naszych łopatek. Maksymalnie ściągnięte łopatki sprawią, że w trakcie naszych podciągnięć zaangażujemy znacznie większą ilość mięśni, a co za tym idzie – rezultaty naszych ćwiczeń będą bardziej widoczne!

3) Patrz w górę – najczęstszym błędem wykonywanym przez osoby o każdym stopniu zaawansowania w podciąganiu na drążku jest kierowanie wzroku przed siebie lub w dół. Jest to olbrzymim błędem, gdyż patrzenie do góry podczas wykonywanym podciągnięć pozwala na lepszą stabilizację naszego ciała, a co za tym idzie podciągnięcia są łatwiejsze i bardziej efektowne.

Podciąganie na drążku dla początkujących ?

Wiadomo – początki bywają trudne. Jeśli chodzi o podciąganie się na drążku często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie wykonać nawet pojedyńczych podciągnięć. Świadczyć to może o zbyt słabym napięciu mięśni górnych partii naszego ciała. Ciekawą alternatywą ćwiczeń dla osób początkujących lub tych ze zbyt wysoką masa ciała jest podciąganie na drążku z ułatwieniem jakim jest guma, którą przyczepiamy w połowie drążka. Powstałą w ten sposób pętle z gumy należy umieścić tuż pod kolanami.

Wykonywanie tego ćwiczenia z pomocą gumy będzie znacznie łatwiejsze, a z czasem pozwoli nam na swobodne wykonywanie większej ilości podciągnięć na drążku bez ułatwień. Należy jednak pamiętać o tym, by nie wykonywać ćwiczeń ponad własne siły, a wykonywać tylko takie ilości powtórzeń, które jesteśmy w stanie wykonać bez dolegliwości bólowych!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.