Poradnik na co zwrócić uwagę przy wyborze nart?
Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Mimo, że jeszcze przez jakiś czas nie zobaczymy prószącego śniegu, warto już teraz zacząć przygotowywać się do sezonu. Wybór nart, czy to pierwszych, czy kolejnego już modelu, wcale nie jest łatwy. Producenci nie ustają w staraniach aby stworzyć narty uniwersalne, spełniające oczekiwania każdego. Póki co, wybierając narty należy zwrócić uwagę na szereg faktorów.
Rodzaje nart
Narty dzielą się na dwie główne grupy- narty tradycyjne oraz carvingowe .Różnica między nimi widoczna jest już na pierwszy rzut oka!
Narty tradycyjne charakteryzują się identyczną szerokością na całej długości narty. Czasami delikatnie zwężają się zaczynając od nosków a na piętkach kończąc.
Narty carvingowe są krótsze od nart tradycyjnych. Jednak to co pierwsze rzuca się w oczy to „zakrzywiona” linia. Narty carvingowe tworzą swoistą klepsydrę-są znacznie szersze na noskach zwężają się w miejscu wiązań i znów rozszerzają się na piętkach.
Od kiedy na rynek weszły narty carvingowe, tradycyjne zaczęły odchodzić w zapomnienie.
Rodzaje nart a jazda
Narty w znaczny sposób przekładają się na jazdę! Narty tradycyjne są bardzo wymagające. Jeśli jeżdżąc na nich chcesz skorzystać z uroków białego szaleństwa w pełni, odpowiednie przygotowanie i żelazna kondycja są obowiązkowe!
Dobrze dobrane narty carvingowe, potrafią wybaczyć wiele błędów. Ułatwi to jazdę zwłaszcza początkującym narciarzom. Nie narzucają też tak wysokich rygorów sprawnościowych.
Narty carvingowe
Ich nazwa zaczerpnięta jest z języka angielskiego i oznacza „rzeźbić”. Nazwa jest nieprzypadkowa. Ich kształt związany jest z promieniem skrętu. Można powiedzieć, że te narty „rzeźbią” łuk wchodząc w zakręt. To znacznie ułatwia cały manewr.
Zastosowanie takiego rozwiązania wprowadziło narciarstwo w nową epokę. Producenci zaczęli eksperymentować z taliowaniem (kształtem, wcięciem), co zaowocowało powstaniem szeregu nowych modeli! Każdy z nich sprawdza się w innych warunkach oraz uzupełnia i współgra z poziomem narciarza.
Innowacje
Oczywiście po carvingach świat narciarski nie poprzestał. Rewolucja w sprzęcie trwa i zajmuje coraz to nowe obszary. W tej chwili wycięcie nart jest już normą, nowość to kształty camber i rocker. Chodzi tu o wygięcie narty- które jej fragmenty dotykają podłoża.
- Camber: narta przy braku obciążenia wygina się ku górze. Dotyka podłoża przy nosku i piętce.
- Rocker to „łuk” lub „banan”- dotyka podłoża tylko w miejscu wiązań. Noski i piętki nie przylegają do ziemi.
Rockery są łatwiejsze w prowadzeniu. Są szersze i dłuższe oraz słabiej profilowane- to ułatwia wszystkie manewry. Ich kształt zapobiega zapadaniu się w puch śnieżny.
Cambery sprawdzają się na przygotowanych stokach. Dociśnięcie narty do podłoża sprawia, że zaczyna ona skręcać. Te narty dedykowane są osobom lubiącym mocne odbicie od podłoża i jazdę na krawędziach.
Największy wybór nart
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Długość nart
Długość nart dobierana jest zależnie od umiejętności narciarza, jego wzrostu i preferowanego stylu jazdy.
Im krótsze narty (z mniejszym promieniem skrętu), tym łatwiejsze manewrowanie. Niestety krótkie narty są zdecydowanie mniej stabilne przy dużych prędkościach.
Promień skrętu
Promień skrętu nierozerwalnie wiąże się z rozmiarem i taliowaniem. Krawędź narty to wycinek okręgu- więc rozpoczynając manewr skrętu zaczynasz rysować okrąg o podanym promieniu. To nie jest wartość stała! Łuk jaki nakreślisz zależy w dużym stopniu od nart, lecz również od Ciebie (np.: wychylenie ciała).
Większe wygięcie nart i ostrzejsza jazda zmniejszają promień skrętu.
Materiał
Jeszcze do niedawna podstawowym materiałem służącym do wyrobu nart było drewno. Wciąż o sprężystości i „miękkości” narty decyduje rdzeń, który z reguły wykonany jest właśnie z drewna. Warto wspomnieć, że istnieje prosta zasada- większa twardość nart, większa trudność jazdy. Twarde narty są zdecydowanie bardziej wymagające od miękkich.
Oczywiście współcześnie jako rdzenia używa się całego szeregu materiałów i technologii (nawet kosmicznych!). Elementy nart mogą być wykonane z kawlaru, włókna węglowego/ szklanego, czy stopu aluminium i magnezu. Dzięki temu narty są coraz bardziej wytrzymałe i pomagają bić kolejne rekordy!
Odpowiedni dobór nart
Jeśli wiesz już, jaki styl jazdy odpowiada Ci najbardziej, pozostaje tylko dobrać narty.
Przyjmuje się, że narty powinny być o 10-15 cm „niższe” od narciarza. Jedna nie w każdej sytuacji sprawdzi się ta zasada. Uzależnione jest to od preferowanego stylu jazdy w większym stopniu niż od jakichkolwiek wzorów czy tabel.
Im krótsze są narty, tym łatwiej się nimi manewruje. Niestety, coś za coś-łatwiej traci przyczepność, zwłaszcza na krawędziach, przez co jazda przy dużej prędkości jest niebezpieczna. Długie narty przeznaczone są dla narciarzy z dużym doświadczeniem i nie mniejszymi umiejętnościami. Są znacznie trudniejsze w prowadzeniu jednak pozwalają na jazdę z dużą prędkością.
Jeśli właśnie zaczynasz przygodę z narciarstwem, wybór odpowiednich nart jest naprawdę bardzo istotny. Dzięki nim szybciej nauczysz się jeździć oraz zaczniesz doskonalić technikę, zminimalizują też ryzyko kontuzji.
Każdy kto raz posmakował białego szaleństwa zakochał się w nim i już wczesna wiosną zaczyna liczyć dni do pierwszego śniegu. Nart są nie tylko niezbędnym sprzętem, ale integralną częścią narciarza. Dlatego znajomość wszystkich wyżej wymienionych parametrów jest wręcz obowiązkowa przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu.