Jak i kiedy przygotować się do sportów zimowych?
Zanim zdecydujemy się na uprawianie sportów zimowych powinniśmy się do nich odpowiednio przygotować – bez względu na to, czy jest to jazda na łyżwach, nartach czy snowboardzie. Każda taka „zimowa” aktywność wymaga odpowiedniego przygotowania, kondycji i przede wszystkim wiedzy, w jaki sposób uniknąć nieprzyjemnej (bądź niebezpiecznej) kontuzji.
Rodzaje sportów zimowych
Sporty zimowe cieszą się ogromną popularnością. Nie ma co się dziwić – wybór takiej aktywności fizycznej jest spory, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo uprawianie ich zapewnia odpowiednią kondycję i zgrabną sylwetkę. Jest to też szansa na pozbycie się zbędnych kilogramów, które zazwyczaj pojawiają się w okresie zimowym.
Jeśli chodzi o popularność poszczególnych sportów zimowych, to największą cieszą się: jazda na nartach, snowboardzie, łyżwy, jazda na sankach i hokej na lodzie. Coraz więcej zwolenników ma też narciarstwo biegowe. Dla zawodowców bądź osób bardzo zaawansowanych w sportach zimowych przeznaczone są skoki narciarskie, biathlon czy narciarstwo alpejskie.
Od czego zacząć przygotowania?
Zanim wybierzemy się na stok narciarski czy lodowisko powinniśmy się odpowiednio przygotować. Jest to szczególnie ważne jeśli wybieramy się na narty czy snowboard – do tych sportów należy się przygotowywać nawet od dwóch miesięcy przed planowanym wypadem na stok. Treningi powinny być wykonywane około trzech razy w tygodniu po 1,5 godziny.
Przygotowując się do wyjazdu należy przede wszystkim zadbać o wzmocnienie swoich mięśni (nóg, brzucha, ramion oraz pleców). Specjaliści zalecają w tym celu wizytę na siłowni i skorzystanie z zajęć np. ABS czy TBC. Różnego rodzaju kluby fitness oferują też specjalne zajęcia, podczas których fachowi trenerzy przygotowują do wyjazdu na stok narciarski.
Już kilka miesięcy wcześniej warto też zadbać o swoją równowagę, która w przypadku jazdy na nartach czy snowboardzie odgrywa kluczową rolę. W tym celu warto zdecydować się na ćwiczenia na tak zwanym „centrum ciała”. Doskonale sprawdza się pilates. Podczas ćwiczeń należy jak najwięcej korzystać z akcesoriów o niestabilnej powierzchni, a więc dysków sensorycznych czy piłek.
W trakcie treningów przygotowujących warto też korzystać z ćwiczeń cardio. Musimy zapewnić sobie bowiem odpowiednią wydolność krążeniowo-oddechową oraz jak najlepszą kondycję. W tym celu na siłowni warto korzystać z rowerków stacjonarnych, bieżni itp.
Przygotowując się do wypadu na narty koniecznie trzeba zadbać też o swoje stawy. Większość osób wyjeżdżających korzysta ze stoków niemalże od rana do nocy, korzystając z nich tyle, ile się da. Stawy nie są przyzwyczajone do wielogodzinnego wysiłku, więc są wówczas bardzo obciążone. Dlatego warto poradzić się zawczasu swojego lekarza, który podpowie nam jak o nie zadbać. Można też samemu wprowadzić odpowiednią suplementację.
Jeśli chodzi o ćwiczenia przygotowujące do sportów zimowych to powinny składać się z rozgrzewki (około kwadransa) oraz półgodzinnych ćwiczeń, które poprawią wydolność organizmu, wzmocnią mięśnie oraz rozciągną nas, co pozwoli na uniknięcie przykrych kontuzji.
Snowboard i narty
Ćwicz sam w domu
Nie każdy ma czas na wizytę na siłowni. Dlatego warto ćwiczyć samemu w domu. Aby przygotować się do uprawiania sportów zimowych warto robić: przysiady, półprzysiady, wypady w tył, półprzysiady na jednej nodze, brzuszki, unoszenie klatki piersiowej oraz tzw. krzesełka. Wszystkie czynności powinny być powtarzane w seriach po około 10-12 powtórzeń.
Zanim udasz się na stok narciarski
Zanim zaczniemy zjeżdżać na nartach czy snowboardzie musimy pamiętać o rozgrzewce, która powinna trwać 10-15 minut. Pozwoli nam zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.
Po zjazdach warto też się porozciągać, by uniknąć zakwasów. Warto też zadbać też o chwilę relaksu dla naszego ciała – może to być np. ciepła kąpiel, sauna, jacuzzi i wystarczająco długi sen przed kolejnym dniem na stoku.