Przygotowanie do jogi

Joga to nie tylko aktywność fizyczna, to coś znacznie głębszego i sięgającego poza ciało. Przygotowanie do jogi ma na celu nauczyć osobę postronną podstaw myślenia, prawdziwej ideologii i przesłania płynących z każdego wykonywanego ruchu. Gdy już będziesz gotów, poczujesz przypływ pozytywnej energii i doświadczysz stanów zarezerwowanych tylko dla nielicznych praktykujących.

Podstawy jogi wcale nie są skomplikowane. Wystarczy opanować kilka podstawowych zwrotów, by każda wypowiedź na jej temat stała się jasna i celowa. Jak dużo wie przeciętna osoba o jodze? Niewiele lub nic, dlatego szerzymy informacje dla tych, którzy już zdążyli zainteresować się tematem, chociażby klikając w ten artykuł. Sam sprawdź czy warto poświęcić czas na doszkalanie się.

Kilka słów wstępu

Z czym nie powinna być utożsamiana joga? To wartość ponad religiami i narodowościami. Nie przynależy do hinduizmu czy buddyzmu, ale nie jest też zwykłą nauką pilatesu czy rozciągania. Joga to rozbudowany system rozwoju osobistego przebiegający na płaszczyźnie ciała, umysłu i ducha. Joga w rozumieniu Zachodu wyrosła w latach 70-tych z ruchu hippisów. Młodzi ludzie stojący w opozycji do konsumpcjonizmu czasów powojennych szukali trwalszych w przeciwieństwie do pieniędzy wartości w życiu. Zwrócili się ku filozofii Wschodu, w której każda jednostka przejmuje odpowiedzialność za siebie. Nie steruje nią bóg ani żadna siła tylko potęga życia. Ćwiczenie jogi ma pomóc zbliżyć się do stanu oświecenia zwanego samadhi. Stopniowo rozwijasz swoją świadomość, by przejść w stan nadświadomości, połączenia z wszechświatem i stania się częścią całości – życia jako takiego.

Oczywiście tak jak w każdej spopularyzowanej metodzie, także tutaj doszukamy się wielu szkół i tradycji przekazu. Ta, którą wybierzesz zależy już tylko od Ciebie.

Rozwój samoświadomości

Przechodzenie przez kolejne szczeble drogi ku zdobyciu wewnętrznego spokoju i pełni rozpoczniemy i zakończymy z perspektywy człowieka Zachodu. Nie ma bowiem sensu skupiać się na czymś oderwanym od naszej rzeczywistości. To w niej najwidoczniej brakuje nam czegoś, co odnajdujemy w cywilizacji Wschodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by czerpać z niej właśnie to czego potrzebujemy. Joga w wersji zachodniej kładzie akcent na zdrowie, choć oryginalnie był to przede wszystkim system duchowy. Jeśli czujesz, że opadasz z sił, jesteś wycieńczony, skonany pracą i uginasz się pod natłokiem myśli potrzebujesz przede wszystkim wyciszenia. Gdy ono do ciebie przyjdzie, będziesz w stanie odblokować fizyczne dolegliwości doskwierające ci od wielu lat. Joga daje szansę na odzyskanie psychicznej równowagi, do ponownego zaufania, uczuć wyższych jak miłość i przebaczenie. Nie każdemu udaje się przejść przez wszystkie etapy pracy nad sobą, ale nawet nie to powinno być twoim celem. Być może lektura ośmiostopniowej drogi do osiągnięcia stanu samadhi pomoże ci w odnalezieniu sensu w jodze:

1. Przestrzeganie podstawowych zasad moralnych – zbliżone do 7 przykazań chrześcijańskich. To drogowskazy, które powinny nam towarzyszyć cały czas.
2. Przestrzeganie podstawowych założeń indywidualnej samodyscypliny – założenia, o których przypominają nauczyciele, trenerzy i psychologowie. Dąż do rozwoju, nie popadaj w stagnację i bezczynność.
3. ASANA – praktykowanie pozycji jogi. Asany to pozycje ćwiczeń jogi, z którymi powszechnie kojarzymy filozofię jogi. Asany wzmacniają ciało, wspierają jego funkcjonowanie, zwiększają sprawność, oczyszczają, dodają energii i przyspieszają przemianę materii. Pomagają rozwijać świadomość ciała, są sztuką samoobserwacji, poznawania własnych ograniczeń i pracy nad słabościami. Właściwa praktyka daje poczucie stabilności, spokoju, psychicznej równowagi i siły wewnętrznej, odblokowuje emocjonalne napięcia spowodowane stresem.
4. PRANAYAMA – czyli kontrola oddechu. Pranajama to ćwiczenia oddechowe integrujące ciało i umysł. Powinny być praktykowane po opanowaniu pewnego poziomu w wykonywaniu asan. Kontrola i różne sposoby oddychania dopełniają procesu samooczyszczania i usuwania napięć z ciała.
5. PRATYAHARA – powściągniecie zmysłów
6. DHARANA – koncentracja
7. DHYANA – medytacja
8. SAMADHI – najwyższy stan nadświadomości

Wziąć to, co najlepsze

Zalety jogi są znane od dawna. Praktykowane od lat ćwiczenia zachwala wiele gwiazd, które chętnie opowiadają o pozytywnych rezultatach rozciągania dla ciała i duszy. I choć joga ma pomóc zapanować nad umysłem, to osoba początkująca powinna skupić się raczej na 4 stopniach jogi a szczególnie 3 czyli ASANACH. Już po kilku sesjach szybko zauważysz, że poprawia się twoja kondycja fizyczna. Joga uważana jest za remedium na wady postawy, bóle kręgosłupa, stres i napięcie psychiczne odkładające się w postaci bólu w ciele. To sprawiło, że wiele osób decyduje się na praktykowanie asanów w oderwaniu od ideologii. To może być także twój wybór. W USA i Europie Zachodniej ćwiczy około 7% społeczeństwa. W Polsce jest to 1%.

Zestaw 12 asanów

Przedstawiamy jeden z najpopularniejszych zestawów ćwiczeń rozciągających ciało opartych na układzie Powitanie słońca. To zestaw ruchów idealny na początek dnia. Doda ci energii, przywrócić uśmiech na twarzy i pobudzi do działania. Od teraz żaden dzień nie będzie przypominał tych ponurych i leniwych poranków, kiedy nie masz ochoty wstawać z łóżka. Joga odpręża, dlatego bez przeszkód możesz wykonać zestaw ćwiczeń również po stresującym i męczącym dniu.

f-spokey-satya-ii-mata-do-jogi

Antypoślizgowa mata do jogi
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Pozycja pierwsza: stań prosto ze złączonymi stopami, dłonie złóż przed klatką piersiową jak do modlitwy. Oddychaj normalnie.
Pozycja druga: na wdechu unieś ramiona ku górze wychylając się jak najbardziej do tyłu.
Pozycja trzecia: wykonaj skłon w przód robiąc jednocześnie wydech. Jeżeli możesz, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.
Pozycja czwarta: robiąc wdech wykonaj przysiad podparty (prawa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; lewa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj się nie dotykać kolanem do ziemi). Głowę unieś ku górze.
Pozycja piąta: w czasie wydechu dostaw prawą stopę do lewej, utrzymuj tułów w linii prostej podpierając się rękami.
Pozycja szósta: wstrzymując oddech opuść ciało w kierunku podłoża, oprzyj się na stopach, kolanach, klatce piersiowej, dłoniach i czole. Pośladki, uda i brzuch unieś ku górze.
Pozycja siódma: podczas wdechu opuść biodra na podłogę. Wspierając się na rękach unieś w górę klatkę piersiową i głowę.
Pozycja ósma: wykonując wydech podnieś biodra i pośladki do góry, prostując przy tym nogi i opierając się na stopach i rękach. Głowę schowaj miedzy ramiona.
Pozycja dziewiąta: podczas wdechu wykonaj przysiad podparty (lewa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; prawa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj się nie dotykać kolanem do ziemi). Głowę unieś ku górze.
Pozycja dziesiąta: na wydechu dostaw lewą stopę do prawej. Prostując obie nogi, wykonaj skłon w przód tak jak w pozycji 3 – jeżeli to możliwe, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.
Pozycja jedenasta: przy wdechu unieś ramiona w górę i wychyl się do tyłu powracając tym samym do pozycji 2.
Pozycja dwunasta: robiąc wydech opuść ramiona i powróć do pozycji wyjściowej – dłonie złożone przed klatką piersiową.

Przygotowanie do jogi możesz uznać za zakończone. Teraz pozostaje ci zgłębiać wiedzę poprzez praktykę. Pamiętaj, że nikt nie zna siebie lepiej od nas samych. Wypróbuj przygodę z asanami i przygotuj się na rezultaty, które mogą przerosnąć twoje oczekiwania.

Zostaw odpowiedź