Jazda rowerem w sezonie zimowym
Rower jest świetnym środkiem transportu z wielu powodów – szybki, przyjazny środowisku, zmusza nas do wysiłku fizycznego, ale nie przemęcza, za to rozwija kondycję. Jednak gdy mamy zdecydować się wsiąść na rower w sezonie zimowym, wybieramy ciepłe auto. Czy słusznie obawiamy się złych warunków pogodowych? Jak przystosować rower i przygotować się na zimowe przejażdżki? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Czy to możliwe, że zalety roweru kończą się wraz z opadami pierwszego śniegu? Niestety wielu rowerzystów to potwierdza. Powody bywają różne: śliska, oblodzona nawierzchnia, błoto i plucha, obawa przed zepsuciem mechanizmów solą i piaskiem… Da się jeździć rowerem zimą, ale należy to odpowiednio wcześnie przemyśleć. Niby można pojechać drogą, ale tam pełno błota wychlapywanego spod kół przejeżdżających aut a o chodniki często nikt nie raczy zadbać.
Czy warto podjąć wyzwanie?
Jazda rowerem zimową porą roku z pewnością nie należy do łatwych, ale nie jest też niemożliwa. Warto pamiętać o kilku zasadach poruszania się po trudnej nawierzchni. Przede wszystkim zwolnij. Wrzuć niższy bieg i pedałuj stałym rytmem. Każdy zryw czy nagłe hamowanie może spowodować twój upadek. Przy zbyt szybkim tempie tylne koło będzie wpadać w poślizg. Nie ma tego złego, bo taka lekcja pomoże ci osiągnąć wyższe umiejętności w przyszłości, ale wystrzegaj się niebezpiecznych manewrów. Ryzyko urazu jest dużo wyższe niż zwykle! Koniecznie zainwestuj w kask, który ochroni głowę w razie wypadku. Spotkanie z twardym lodem to nic przyjemnego.
Jak się ubrać na rower?
Zima sama w sobie wymaga wielu poświęceń dotyczących ubioru. Dodajmy do tego rower a zadanie staje się jeszcze trudniejsze. Musi nam być ciepło ale przewiewnie, wygodnie i swobodnie. Co spełni swoją rolę najlepiej w przypadku rowerzysty? Przede wszystkim ciepła bielizna termoaktywna, która sprawdzi się także w pomieszczeniu. Leginsy termoaktywne także nie są złym pomysłem. Na nie załóż dowolne spodnie. Palce, które szybko odmarzają chroń rękawiczkami, ale takimi z antypoślizgową nawierzchnią, np. ze skórzanymi wstawkami od wewnętrznej strony dłoni. W końcu musisz czuć kierownicę i dobrze nią manewrować. Nie obejdzie się także bez czapki, na którą nałożysz oczywiście kask. Na szyję chusta typu komin, która nie ześlizguje się z twarzy i dobrze chroni przed wiatrem także uszy. Kurtka puchowa to podstawa – ciepła, ale lekka i niekrępująca ruchów – taka powinna być ta idealna. Zwróć uwagę czy ma wysoką stójkę i nie nasiąknie w czasie opadów.
Rower przygotowany na zimę
Dla zimy charakterystyczne są długie noce i krótkie dnie. Potrzebujesz dobrego oświetlenia by być widocznym z daleka w każdych warunkach. Przednie i tylne oświetlenie powinno świecić mocnym blaskiem i być niezawodne. Odpadają zwykłe blaszki odblaskowe, postaw na coś sprawdzonego. W rowerze zamontuj osłonę na łańcuch i korbę. W ten sposób ochronisz delikatny mechanizm dwóch kółek przed solą a siebie przed błotem. Jazda rowerem stanie się łatwiejsza, ale mimo to nie będzie sprawiała tak dużej przyjemności jak w lecie. Chyba, że zdecydujesz się na przejażdżkę po świeżym śniegu, wtedy możesz przygotować się na prawdziwą frajdę. Wiele osób preferuje do jazdy zimą tzw. ostre koło. Nic dziwnego, bo ten rodzaj mechanizmu jest typowy raczej dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Jednak jeśli nie oswoiłeś się jeszcze z takim rowerem, lepiej nie przesiadaj się na nowy w zimę. Wybierz ten, który już dobrze zdążyłeś/aś poznać.
Zimowe opony rowerowe
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
O czym jeszcze pamiętać?
Przejażdżki w terenie to nie tylko sprzęt i ubranie. Radzimy wyposażyć się w gorący napój, który nie pozwoli nam się wyziębić. Spakuj go do poręcznego, małego plecaka odpowiedniego na mrozy. Przy niskich temperaturach zadbaj także o twarz – posmaruj się tłustym kremem, najlepiej z filtrem UV. Jeśli słońce intensywnie odbija się od śniegu, to postaw na okulary przeciwsłoneczne – niech blask słońca cię nie oślepi, bo to stwarza potencjalne zagrożenie. Wiatr potrafi też wzruszyć do łez, dlatego jeśli masz tendencję do łzawienia wypróbuj gogle. Nie zapominaj także o stopach! Choć nie mają kontaktu z ziemią, to pęd powietrza chłodzi skuteczniej od chodników. Ubierz ciepłe skarpety i buty, najlepiej najwygodniejsze.
Podsumowanie
Powiedzmy to wprost, że nie jest łatwo wsiąść na rower w sezonie zimowym. Czeka cię wiele przeszkód, dlatego ten sport polecamy prawdziwym zapaleńcom. Jeśli lubisz wyzwania i chcesz spróbować czegoś nowego, to ta aktywność jest właśnie dla ciebie. Nie zapomnij tylko skompletować odpowiedni strój i wyposażenie do roweru, by czuć się możliwie najbezpieczniej w nieprzyjaznym rowerzystom mieście lub w nieprzejednanym terenie.