Skompletuj sprzęt do skituringu

Skituring inaczej narciarstwo wysokogórskie to sposób na niecodzienne spędzenie czasu w górach. Zamiast zjeżdżać – wchodzimy na specjalnie przystosowanych do tego nartach. Dzięki nim nie męczysz się tak mocno jakbyś tego oczekiwał. A piękne widoki na mecie? Zrekompensują cały wysiłek pozostawiony na trasie. Skompletuj sprzęt do skituringu – podpowiadamy jaki wybrać i czy warto w niego dużo inwestować.

Skituring to coś dla prawdziwych sportowych zapaleńców. Porzucamy wygodne trasy i zbaczamy w dziewicze rejony szczytów. Nie musimy raczej przekonywać jak dużo wytrzymałości i samozaparcia będzie cię to kosztowało. Mimo to musisz spróbować i poczuć tę ogromną satysfakcję! Wierzymy, że narciarskie wycieczki nie mają żadnych ograniczeń, dlatego nie myśl, że nie są dla ciebie. Są dla wszystkich o czym zaraz się przekonasz.

Skąd pomysł na skituring?

Narty są znane człowiekowi od kilku tysięcy lat. Dwie drewniane deski przymocowane do stóp wystarczyły, by pokonywać nieprzyjazne i niebezpieczne górskie ustępy w czasach gdy o wyciągach i kolejkach górskich nikt nie słyszał. Prowizoryczne narty pomagały nie tyle zjeżdżać, co pokonywać zaspy bez zakopywania się w nie. Niestety gładka powierzchnia drewna nie nadawała się do wchodzenia pod górę, a przecież takie sytuacje były na porządku dziennym wśród lodów skandynawskich. Wtedy wymyślono patent, którego nazwa jest aktualna po dziś dzień. Foka czyli materiał umieszczany pod ślizgiem wzięła swoją nazwę od zwierzęcej sierści tych przyjaznych ssaków. Dzisiaj zastępują je materiały syntetyczne lub wełna.

Dlaczego coraz więcej osób wybiera dziś skituring? Omijają głośne wyciągi, tłumy i wyjeżdżone stoki na rzecz nieodkrytej przyrody w swojej pierwotnej postaci. Jeśli ty także chcesz poczuć różnicę i w ciszy kontemplować piękno gór podejmij to wyzwanie. Naprawdę warto!

Zwykłe narty nie wystarczą

Narty do zjazdu różnią się od tych do wspinaczki. Tak jak było to wspomniane wcześniej gładka powierzchnia tradycyjnych nart pozwala na swobodny przejazd, ale uniemożliwia wchodzenie pod górę. Sprzęt do skituringu rozwiązał ten problem na kilka sposobów. Po pierwsze narty do skituringu są dłuższe i lżejsze – dzięki czemu pokonujesz stosunkowo dłuższe trasy w mniejszym przedziale czasu. Pomagają w tym także kije, które odciążają mięśnie i zwalniają kręgosłup, na którym i tak dźwigasz przecież nielekki bagaż. Kluczowym elementem wyposażenia są jednak wiązania – to one pozwalają na podchodzenie i zjazd. Wybierasz odpowiedni tryb i już możesz podążać w dowolnym kierunku w każdych warunkach zjazdowych. Wiązanie do wchodzenia łudząco przypomina technologię zastosowaną w biegówkach. Do deski przymocowana jest tylko przednia część buta a pięta pozostaje wolna. Przy zjeździe wiązanie trzyma już całą stopę zapewniając lepszą kontrolę nad kierunkiem poruszania się na śniegu. Buty do nart skiturowych są takie same jak do nart tradycyjnych, ważą więc dość sporo. Ostatnio pojawiły się jednak specjalne buty o lżejszej konstrukcji. Te pasują już tylko do wspinania się pod górę, są lżejsze i ruchomą szynę.

Obowiązkowo kije

Podczas wypadu w góry warto zabrać ze sobą plecak z najpotrzebniejszymi rzeczami. Od ich ciężaru plecy garbią się a ty tracisz zdrową postawę. Dobrze jest zainwestować w kije – najlepiej z regulowaną długością. Wtedy będziesz mógł/mogła dobrze asekurować się wchodząc na stok i bezpiecznie zjeżdżać w podnóża gór.

Ubierz się na cebulkę

Jedziesz w góry, a więc oczywistym minimum staje się ciepłe ubranie. Jednak nie przesadzaj z grubością odzieży, ponieważ wchodzenie pod górę z ważącymi co nieco nartami i plecakiem jest nie lada wysiłkiem. Ubierz się na cebulkę a więc warstwowo. Koszulka , polar i kurtka wystarczą, ale najlepiej, jeśli będą wykonane z oddychającej membrany. W ten sposób unikniesz przepocenia i nieuniknionego w tych okolicznościach przeziębienia. Kurtka powinna być przeciwdeszczowa, chronić od wiatru i zimna. Dobrze sprawdzi się odzież narciarska lub snowboardowa, do tego bielizna termiczna. Nie zapomnij o ciepłych rękawicach, czapce na głowę, szaliku i okularach przeciwsłonecznych.

f-atomic-redster-xti-xt-12-15-16

Narty do skituringu
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Co spakować do plecaka?

Nie obciążaj się zbytnio przedmiotami. Wystarczy latarka, coś do picia i jedzenia. Dobrze jeśli sam plecak będzie lekki i odporny na opady deszczu i śniegu. Powinien spokojnie pomieścić odzież, która masz na sobie, ponieważ skiturowców często dopada zmęczenie, po którym maszerują dalej w samej bluzce a nawet krótkich spodenkach. Najważniejsze to być przygotowanym na każdą ewentualność. Niech pomimo szalonej przygody nic cię nie zaskoczy na twoją niekorzyść. Z dzisiejszą technologią możesz przygotować się na niemal każdą ewentualność, np. osuszacz do butów narciarskich i miejskich.

Skompletuj sprzęt do skituringu na długo przed wyjazdem, by o niczym nie zapomnieć. Obowiązkowo weź ze sobą mapę i zapoznaj się z trasami, które wybrałeś/aś. Oczywiście możesz też wypożyczyć narty zamiast je kupować. Bez problemu zrobisz to na miejscu. Skituring jest dla osób średnio- i zaawansowanych. Z tego typu aktywności nie powinni korzystać początkujący, którzy najpierw powinni opanować zjeżdżanie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.