Rower stacjonarny- jaki wybrać aby chudnąć?

Jazda na rowerze, tak normalnym jak i stacjonarnym, to świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów i poprawę kondycji fizycznej. Jeśli lubisz znajdować wymówki przed wyjściem na rower, zakup roweru stacjonarnego wydaje się być trafionym pomysłem.
Jaki rower kupić? Na co zwrócić uwagę? Jak ćwiczyć i ile kalorii możesz spalić jeżdżąc na rowerze stacjonarnym? Wszystko wyjaśnimy w tym artykule!

Podział rowerów stacjonarnych

Jednym z podziałów jakim można kierować się w klasyfikacji rowerów stacjonarnych jest pozycja jaką przyjmuje ćwiczący. Wyróżniamy: rowery poziome, pionowe, hybrydowe i spinningowe.

Rowery poziome

Ćwiczący przyjmuje tu pozycje półleżącą bądź leżącą. Pozycja ta pozwala zniwelować obciążenie kręgosłupa – specjalny projekt tego roweru pozwala chronić lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Trening na nich uaktywnia mięśnie brzucha nieco bardziej niż przy innych rowerach treningowych. Ten rodzaj rowerów stacjonarnych polecane jest osobom otyłym jak i osobom, które  wykonują zawody „siedzące”(zawodowi kierowcy, osoby pracujące za biurkiem).

Rowery pionowe

Sylwetka osoby trenującej, tak jak w rowerze miejskim, jest wyprostowana bądź lekko pochylona do przodu. Rowery pionowe dość mocno wpływają na kręgosłup, dlatego nie jest zalecany osobom mających z nim problemy. Jest za to wskazany dla osób, które mają problemy kardiologiczne i z układem krążenia. Regularne ćwiczenia na rowerze pionowym pozwolą obniżyć ciśnienie krwi, tętno spoczynkowe, zwiększą również pojemność płuc. To wszystko przełoży się  na lepsze wykorzystanie energii oraz lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Treningi na rowerze pionowym silnie wpływają na mięśnie pośladków, podudzi i ud.

Rowery hybrydowe

Są to takie rowery treningowe, które łączą w sobie dwa wymienione wyżej rodzaje rowerów, (pionowego i poziomego). Rowery hybrydowe zalecane są szczególnie osobom skarżącym się na bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Rowery spinningowe

Ten rodzaj rowerów stacjonarnych jest odpowiednikiem rowerów wyczynowych. Służy do bardzo intensywnych treningów. Pozycja ciała ćwiczącego jest mocno pochylona.

Ten rodzaj rowerów stacjonarnych charakteryzuje bardzo solidna budowa.

Treningi na rowerze spinningowym pozwalają spalić, dosłownie, setki kalorii w jeden dzień! Zalecane są więc osobom, którym zależy na szybkim zgubieniu nadprogramowych kilogramów.

Zalety treningów na rowerze stacjonarnym:

 1. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym mogą wykonywać wszyscy, niezależnie od kondycji fizycznej.
 2. Trening w domu wyklucza wymówki typu „brzydka pogoda” czy „nie chce mi się iść”.
 3. Większa siła i elastyczność mięśni, wpływa zwłaszcza na mięśnie nóg i pośladków.
 4. Prawa krążenia i pracy serca.
 5. Obniża tętno spoczynkowe serca.
 6. Zwiększa objętość płuc i wydolność tlenową, co wpływa na dotlenienie wszystkich komórek organizmu.
 7. Wzmacnia system immunologiczny- organizm staje się bardziej odporny na choroby.
 8. Poprawia ruchomości stawów.
 9. Wzmacnia kości i pomaga zapobiegać osteoporozie.
 10. Znacznie redukuje tkankę tłuszczową – jeden trening na rowerze stacjonarnym pozwala spalić nawet 800 kalorii!
 11. Poprawia jakość snu.
 12. Redukuje stres.
 13. Regularne treningi wzmacniają chrząstki stawowe, dzięki czemu ciało staje się mnie podatne na kontuzje i urazy.

Dodatkowe zalety ma trening na rowerze poziomym:

 1. Wygoda- ćwicząc czujemy jakbyśmy siedzieli w fotelu dzięki kształtowi siodełka.
 2. Niweluje obciążenia kręgosłupa w trakcie treningu- możemy ćwiczyć bez bólu.
 3. Zmniejszenie obciążenia stawów kolanowych dzięki półleżącej pozycji osoby ćwiczącej.

 

rower stacjonarny

Największy wybór rowerów stacjonarnych
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Co należy brać pod uwagę wybierając rower stacjonarny?

Oprócz oczywistych kryteriów takich jak cena, warto zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy.

Ich wnikliwa analiza pozwoli nam dobrać rower najbardziej odpowiadający naszym potrzebom

Przy zakupie roweru treningowego zwróć uwagę na:

 • maksymalną wagę użytkownika
 • Rozmiary, wagę oraz stabilność urządzenia
 • Masę koła zamachowego
 • Programy treningowe lub komputer sterujący
 • Możliwość regulacji siodełka i kierownicy
 • Zasilanie w rowerze

Jak schudnąć, ćwicząc na rowerze stacjonarnym?

Ćwiczenia na rowerze treningowym wpływają ogólnie na poprawę kondycji. Oczywiście pomogą również spalić nadmiar tkanki tłuszczowej a ty samym pomogą przy odchudzaniu.

Jeżeli najbardziej zależy nam na pozbyciu się tłuszczyku należy wykonywać trening interwałowy. Charakteryzuje się on krótkimi i szybkimi seriami ćwiczeń i bardzo intensywnym wysiłkiem w trakcie wykonywania serii.

Treningi interwałowe na rowerze stacjonarnym mogą być nawet o około 80% krótsze od treningów wydolnościowych, przynosząc porównywalne efekty.

Pamiętajmy, że takich ćwiczeń nie należy wykonywać codziennie! Organizm potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację.

Trening interwałowy należy zacząć od spokojnego, powolnego pedałowania na rowerze treningowym. Należy ustalić swój maksymalny wysiłek na rowerze, poprzez pedałowanie z jak najszybszą prędkością możliwa dla nas, przy jak największym oporze. Ta prędkość to nasze 100%.

W ćwiczeniach na rowerze stacjonarnym należy ustawić prędkość na 80-90% naszego maksimum i pedałować w tym tempie przez minutę. Następnie zwalniamy do 30% i utrzymujemy tę prędkość przez minutę. Należy wykonywać te serie naprzemiennie 2/3 razy. Treningu nie kończymy zsiadając od razu z roweru. Przez około 5 minut powinniśmy spokojnie zmniejszać tempo pedałowania aż do zupełnego  zatrzymania.

Rower stacjonarny nie  zajmuje wiele miejsca, nie straszna mu brzydka pogoda. Jest świetnym sposobem na domowy trening interwałowy. Jeżeli więc zależy Ci na wspaniałej, szczupłej sylwetce, lepszej kondycji i poprawie stanu zdrowia, nie wahaj się i zainwestuj w rower treningowy.

Oferta rowerów stacjonarnych jest bardzo szeroka. Mamy nadzieję, że ten artykułu wyjaśnił Twoje wątpliwości a wybór roweru uczynił łatwiejszym.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.