Stanik sportowy – jaki rozmiar wybrać, ile kosztuje i jakie są rodzaje

Jednym z najważniejszych elementów kobiecego stroju sportowego jest odpowiednio dobrany stanik sportowy. O ile nic się nie stanie, jeśli poćwiczymy od czasu do czasu w zwykłej koszulce, o tyle treningi w zwyczajnym staniku mogą mieć ogromny wpływ na wygląd naszych piersi. Pamiętajmy, że musimy zaopatrzyć się w taki biustonosz sportowy nawet wtedy, gdy ćwiczenia wykonujemy tylko od czasu do czasu.

Dlaczego stanik sportowy jest ważny?

Stanik sportowy służy głównie do tego, aby unieruchomić biust podczas aktywności fizycznej. Dzięki temu, że ogranicza ruch biustu podczas ćwiczeń, minimalizuje ryzyko wystąpienia wstrząsów i przeciążeń podczas wysiłku, co prowadzi do deformacji biustu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Portsmouth wykazały, że stanik sportowy amortyzuje drgania i ogranicza ruchy biustu aż o 74%, podczas gdy zwykły biustonosz tylko o 38%.

W trakcie intensywnego treningu biust porusza się z różną częstotliwością, zależną od rodzaju aktywności fizycznej, której się podejmujemy. Podczas biegu piersi unoszą się z każdym krokiem o około 9 centymetrów. Dodatkowo narażone są na drgania, które rozchodzą się po ciele. Należy pamiętać, że piersi nie mają mięśni, które mogłyby je uchronić przed tak dużym wysiłkiem.

Piersi podczas aktywności fizycznej

Piersi zbudowane są ze skóry oraz pasm tkanki łącznej związanych więzadłami Coopera, które podczas wykonywania intensywnych ruchów rozciągają się. Przez to biust może stracić swoją jędrność i elastyczność, może stać się obwisły lub nawet zdeformowany. Najważniejsze jest to, że taki proces deformacji biustu jest nieodwracalny, gdyż rozciągnięta tkanka nie wraca już do swoich dawnych kształtów. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o staniku sportowym podczas ćwiczeń.

Stanik sportowy zwykle jest wysoko zabudowany i wykonany z grubszego materiału, przez co zapewnia odpowiednią stabilizację biustu, a także modeluje piersi i zapobiega ich rozciąganiu. Materiał, z którego wykonany jest stanik, mimo tego, że wydaje się gruby, doskonale absorbuje wilgoć ze skóry, a jednocześnie umożliwia dopływ świeżego powietrza, dzięki czemu zapobiega oparzeniom i otarciom.

Jak dobrać rozmiar stanika sportowego?

Podczas przymierzania biustonosza sportowego zwróć uwagę na:

  • pas – to na nim podtrzymuje się biust; nie może być zbyt ścisły – powinno być pod nim tyle miejsca, by wcisnąć tam palec
  • miseczki – muszą mieścić całą pierś; jeśli odstają lub się marszczą, stanik jest za mały
  • ramiączka – nie mogą wbijać się w ramiona
  • fiszbiny – nie ma ich we wszystkich stanikach sportowych; powinny otaczać całą pierś, ale nie mogą się w nią wbijać
  • szwy – powinny być gładkie i miękkie; im mniej szwów, tym lepiej

Po założeniu biustonosza dobrze byłoby wykonać parę ćwiczeń – podskoków, wymachów i skłonów, aby sprawdzić, czy wygodnie się w nim ćwiczy i czy piersi są odpowiednio ułożone i podtrzymywane.

Stanik sportowy a rodzaj aktywności fizycznej

Biustonosz sportowy powinniśmy wybierać nie tylko pod względem rozmiaru, ale też aktywności fizycznej, którą będziemy podejmować. Podczas takich aktywności, jak bieganie czy zumba, należy używać stanika sportowego mocno podtrzymującego piersi. Tak zwany shock absorber ma za zadanie utrzymać piersi we właściwym miejscu podczas wysiłku, dlatego warto zwrócić na niego uwagę przy wybieraniu odpowiedniego stanika. Dyscypliny, które są mniej intensywne, jak joga czy pilates, nie potrzebują tak mocnego podtrzymania i usztywnienia w trakcie ćwiczeń. Jednak nawet podczas lekkich ćwiczeń potrzebujemy stanika sportowego. Zapewnia on znacznie większy komfort oraz bezpieczeństwo niż zwykły biustonosz.

Rodzaje staników sportowych

Musimy określić rozmiar swojego biustu, aby móc wybrać jeden z trzech rodzajów:

  • compression bra – staniki przeznaczone dla kobiet o małym lub średnim biuście (miseczka A i B). Takie staniki zmniejszają ruchy piersi przez przyciśnięcie ich razem do klatki piersiowej
  • encapsulated compression bra – takie staniki są bardziej stabilne, gdyż przyciskają każdą pierś osobno. Dzięki temu dobrze sprawdzi się u kobiet o większym biuście lub uprawiającym intensywną aktywność fizyczną
  • adjustable encapsulated compression bra – są najbardziej stabilnymi stanikami. Także przyciskają każdą pierś osobno, ale mają regulowaną taśmę pod biustem. Jest najlepszy dla kobiet o bardzo dużym biuście uprawiającym intensywny sport

Staniki sportowe push-up podniosą i powiększą optycznie piersi, jednak nie wpłyną na komfort i jakość wykonywanych przez nas ćwiczeń. Najbardziej nadają się więc na siłownię oraz inne treningi w miejscach publicznych, podczas których chcemy nie tylko chronić swoje piersi, ale też doskonale wyglądać.

Stanik sportowy
Kliknij i sprawdź ceny!

Ile kosztuje biustonosz sportowy?

Staniki sportowe można kupić w bardzo różnych cenach, ponieważ obecnie są dostępne w wielu sklepach odzieżowych, począwszy od sieciówek, a kończąc na specjalistycznych sklepach zajmujących się sportową bielizną. Modele ze zwykłych sklepów odzieżowych mają zazwyczaj ograniczoną rozmiarówkę i nie zapewniają tak dobrego podtrzymywania piersi podczas ćwiczeń. Ich zaletą jest jednak to, że można je spotkać w przedziale cenowym od 20 do 100 zł.

Cena wzrasta wraz z jakością stanika sportowego, czyli wraz z jego zdolnością do prawidłowego podtrzymywania biustu. Zwykle modele w nietypowych rozmiarach są droższe. Znane marki sportowe i bieliźniane proponują biustonosze sportowe w przedziale cenowym od 200 do 400 zł, jednak wystarczy poczytać opinie na temat tych staników, aby zorientować się, że doskonale spełniają swoją rolę – również u pań o obfitym biuście oraz trenującym intensywnie.

Jak nosić stanik sportowy?

Stanik sportowy zakłada się bezpośrednio na ciało. Na wierzch możemy założyć sportową koszulkę lub bluzę, jednak wiele osób z tego rezygnuje. Można oczywiście traktować stanik sportowy jako koszulkę do ćwiczeń – jest to szczególnie wygodne, jeśli ćwiczymy w domu lub w miejscach, gdzie znajdujemy się sami. Jeśli jednak upewnimy się, że stanik jest dobrze zabudowany oraz nie prześwituje, można swobodnie ćwiczyć w nim przy innych ludziach.

Jak prać stanik sportowy?

Zazwyczaj dokładną instrukcję na ten temat można znaleźć na metce od producenta, jednak większość bielizny sportowej można prać w pralce (na przykład w trybie delikatnym) lub ręcznie. Prawidłowo prany i suszony stanik może posłużyć kilka lat, jeśli oczywiście jest wykonany z materiału dobrej jakości.

Kiedy wymienić biustonosz sportowy na nowy?

Należy zaopatrzyć się w nowy stanik sportowy, jeśli funkcja ograniczania ruchów pionowych biustu zaczyna słabnąć, materiał zaczyna się przecierać w niektórych miejscach, a stanik jest luźniejszy, mimo tego, że wymiary naszego ciała pozostały niezmienne.

Czym grozi ćwiczenie w źle dobranym staniku sportowym?

Źle dobrany biustonosz sportowy może być odpowiedzialny nie tylko za uszkodzenia i deformacje piersi, ale także za bóle głowy, pleców czy kręgosłupa. Jeśli źle dobierzemy stanik sportowy, może on spowodować garbienie się podczas ćwiczeń. Natomiast nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas ćwiczeń naraża go na wstrząsy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.