Test rękawic narciarskich i snowboardowych
Sporty zimowe należą do niezwykle wymagających i nie inaczej jest ze sprzętem dla narciarzy i snowboardzistów. Malownicze trasy, zapierająca dech w piersiach przygoda i niezapomniane wspomnienia będą cieszyły tylko pod warunkiem dobrego wyposażenia i kompletu ciepłych ubrań, w tym rękawiczek. Zapraszam na test rękawic narciarskich i snowboardowych, z których dowiecie się wszystkiego, co będzie wam potrzebne przed dokonanie wyboru.
Cechy rękawic narciarskich i snowboardowych
Rękawice narciarskie i snowboardowe zasadniczo różnią się od zwykłych rękawic zimowych. Główne różnice zauważymy w następujących właściwościach:
- Oddychająca wyściółka zapewniająca dobrą cyrkulację i odprowadza wilgoć ze skóry
- Materiał techniczny jest odporny na zimno, uszkodzenia mechaniczne i pękanie szwów
- Usztywniacz na nadgarstku chroni przed uszkodzeniem podczas upadków
Dobrze dobrane rękawice narciarskie i snowboardowe chronią dłonie i zwiększają komfort na stoku. Wszystko dzięki zastosowaniu specjalnych technologii, które przewyższają zaletami te tradycyjne wykonane z polaru lub bawełny.
Jak wybrać rękawice narciarskie?
Wybierając tę jedną parę zwróciłem szczególną uwagę na trzy główne cechy świadczące o ich jakości, a dopiero później kierowałem się dodatkowymi zaletami, które uznałem za potrzebne. Przede wszystkim ciepło – to według mnie najważniejszy czynnik, który powinien decydować o wyborze danej pary. Kolejna cecha to nieprzemakalność, bo ona wpływa na poczucie ciepła podczas opadów deszczu i śniegu. I ostatnia z nich to jakość wykonania. Dobrze wykonana para posłuży ci przez wiele lat. Można ją będzie łatwo czyścić i wielokrotnie prać bez zmartwień o utratę właściwości. Para, którą wybrałem to The North Face Etip Glove w bardzo przystępnej, jeśli nie powiedzieć niskiej cenie. Wybierając je myślałem, że nie mogę liczyć na dużo, ale ponownie ta marka mile mnie zaskoczyła. Materiał rękawic jest miły w dotyku i dobrze dopasowany do dłoni, dzięki czemu nie tracimy w nich cennego ciepła. To dzięki rozciągliwemu w czterech kierunkach strechu wyposażonym w 2 sprawdzone technologie Radiametric Articulation i 5 Dimensional Fit. Kolejne ułatwienie to możliwość obsługi ekranów dotykowych bez potrzeby ich zdejmowania. Silikonowe wstawki od strony wewnętrznej umożliwiają ich wykorzystanie na stoku.
Właściwości rękawic na stok
Delikatna skóra dłoni jest szczególnie podatna na przemarzanie, dlatego wychładzający ciało wiatr powinien zatrzymywać się na specjalnej powłoce membrany. Najpopularniejsza tego typu to GORE-TEX, która chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi jednocześnie zapewniając dobrą przepuszczalność. Istnieją także tańsze odpowiedniki GORE-TEXU, które charakteryzują się swoimi parametrami odparowania wody i zewnętrznej izolacji. Przed zakupem sprawdź rekomendacje producenta co do użytkowania poszczególnych modeli rękawic, niektóre z nich będą odpowiednie na lżejsze, inne silniejsze mrozy dochodzące nawet do -25 st.C. Wybrana przeze mnie para posiada membranę Radiametric Articulation, której unikalna, zróżnicowana konstrukcja materiału tworzy wbudowaną, naturalną artykulację, odzwierciedlając rozluźnioną pozycje dłoni oraz poprawiając przepływ krwi i ciepła do palców.
Rękawice narciarskie
Kliknij i sprawdź ceny!
Zwróć uwagę nie tylko na zewnętrzny materiał, ale także wewnętrzną wyściółkę, która spowoduje, że ręce nie zmarzną nawet po kilkugodzinnej jeździe na stoku. Opcji wyboru jest kilka, bo każdy producent proponuje swój system ocieplenia. Najpopularniejsze włókno to mikropolar i inne mikrowłókna wysokiej jakości, a także sztuczny puch, który izoluje nawet mokre dłonie i bardzo szybko schnie. Jeśli wybrałeś już rękawice, z których nie jesteś do końca zadowolony, proponuję dokupić do nich dopasowany i cieńszy model taki jak mój i łączyć je na stoku. Ostatnia uwaga będzie dotyczyła usztywnienia w nadgarstku. Jest on szczególnie potrzebny w snowboardzie a nieco mniej na nartach. Wybierając rękawice z usztywnieniem w nadgarstku zabezpieczysz rękę przed złamaniem, choć oczywiście nie będzie to zagwarantowane.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Dobre rękawice narciarskie mogą posiadać dodatkowe cechy, które podnoszą ich użyteczność na stoku. Zwróć uwagę na następujące z nich:
- Antypoślizgowy materiał ułatwia trzymanie kija w dłoni
- Ściągacze przy nadgarstkach pozwalają dopasować ich szerokość do obwodu ręki
- Sprzączki dają możliwość spięcia pary razem i przyczepienia jej do kurtki czy spodni
- Elastyczny, miękki materiał i przemyślane przeszycia dają możliwość swobodnego ruchu
- Rękawice damskie i rękawice męskie będą w odpowiednio mniejszym i większym rozmiarze
Dla dodatkowego ułatwienia przejścia przez kolejne etapy na stoku rękawice narciarskie i snowboardowe mogą mieć zamontowane:
- materiał na kciuku umożliwia wytarcie nosa czy przetarcie gogli
- kieszonki na karnet
- małe kieszonki ze ściereczką
- chip, który zastępuje karnet
- otwory wentylacyjne
- odblaski
- wzmocnienia z kevlaru
Podsumowanie
Mam nadzieję, że test rękawic narciarskich i snowboardowych przyniósł wam nieco natchnienia, które wykorzystacie podczas zakupów. Chyba wszyscy zgodzą się, że od dobrych rękawiczek zależy udany dzień na stoku. Warto zainwestować w parę, która nie tylko grzeje, ale zapobiega poceniu rąk, co jest szczególnie ważne dla naszego komfortu na stoku.