Top 5 – najlepsze damskie buty sportowe – na co zwrócić uwagę

Panie z reguły znacznie więcej czasu poświęcają kupując buty sportowe (i nie tylko) aniżeli panowie. Sugerują się bowiem nie tylko ich funkcjonalnością, ale też kolorem i modnym fasonem.

Jakie buty więc wybrać?

Panie powinny wybierać obuwie sportowe zależnie od dyscypliny sportu jaką będą w nich uprawiać.  Nawet jeśli jesteś miłośniczką mody i na co dzień wybierasz buty ładne i modne, nawet jeśli są niewygodne, to w przypadku obuwia sportowego powinnaś postawić jednak na funkcjonalność. Trening w niewygodnym obuwiu nie tylko może zniechęcić do uprawiania sportu, ale i przyczynić się do nieprzyjemnych kontuzji.

Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda

W trakcie kupowania obuwia sportowego priorytetem powinna być wygoda i koniec kropka. Można to oczywiście połączyć z modą i ciekawym designem, ale wygoda musi być na pierwszym miejscu. Kupując buty sportowe musimy pamiętać, żeby dało się w nich swobodnie poruszać palcami. Małe obuwie spowoduje otarcia i odciski. Będziemy więc się w nich męczyć i marzyć, by trening już się skończył. W sklepie warto zwrócić uwagę, by buty były jak najbardziej dopasowane do stopy, by ciężar rozkładał się równomiernie na stopie.

W jakim celu kupujesz buty?

Idąc do sklepu po buty sportowe powinnaś wiedzieć do jakiej konkretnie dyscypliny sportu są one ci potrzebne. Jeśli szukasz butów do biegania, to pamiętaj, że korzystając z nich np. do gry na hali – bardzo szybko je zniszczysz. Nieodpowiedni dobór obuwia do dyscypliny to także dobra droga do nabawienia się urazów.  Pamiętaj, że producent szyjąc buty dopasowuje je do ruchów, które są wykonywane podczas określonej dyscypliny, czy aktywności fizycznej. Wszystko jest przemyślane i dopracowane w taki sposób, by użytkownik mógł cieszyć się wygodą podczas ćwiczeń, a ryzyko kontuzji było minimalne. To tak jakby w butach do biegania grać w piłkę nożną na boisku, wiadomo, że lepiej do tego będą nadawały się korki.

Jeśli twoja aktywność będzie polegała przede wszystkim na bieganiu bądź chodzeniu najlepiej jest wybrać buty do biegania. Są on robione w taki sposób, by wspomagały ruch w zakresie pięta-palce. Jeśli zaś planujemy zróżnicowane treningi np. aerobik i trening siłowy plus do tego kickboxing to wybierajmy obuwie uniwersalne.

Jakie buty na fitness?

Kupując buty do fitenssu powinnaś zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby były lekkie i wykonane z wysokiej jakości oddychających materiałów. Ich zadaniem jest odpowiednia amortyzacja stopy, obuwie ma stabilizować jej położenie w trakcie poruszania się.

Specjaliści odradzają trenowanie fitnessu w tenisówkach czy trampkach. Może to się przyczynić do urazów  kolan i w skrajnych przypadkach – kręgosłupa.

Najistotniejszym elementem butów do fitnessu jest odpowiednia podeszwa, która ma za zadanie zwiększać komfort ćwiczeń. Dzięki odpowiedniej jakości podeszwie nawet po bardzo ciężkim treningu nasze stopy nie będą aż tak obolałe.

Obuwie do fitnessu powinny charakteryzować się dużą przyczepnością podeszwy (jest to szczególnie ważne jeśli ćwiczysz w pomieszczeniu, gdzie jest dość śliska podłoga i łatwo się poślizgnąć).  Ich zadaniem jest też zapewnienie stabilizacji. Pamiętaj, że podczas niektórych treningów korzysta się z różnych ciężkich urządzeń  m.in. ciężarków. Dlatego obuwie musi korygować sposób przetaczania się naszych stóp po podłodze. Wówczas cały układ ruchu jest stabilniejszy. Jeśli będziemy ćwiczyć na miękkim podłożu, a na stopach będziemy mieli obuwie, które zostało wyposażone w miękką i grubą podeszwę, to znacznie łatwiej o upadek i co za tym idzie kontuzję.

Specjaliści zalecają, by wybierać obuwie sznurowane, co pozwoli nam jak najlepiej dopasować je do stopy.

Zwróć uwagę na amortyzację

Kupując obuwie sportowe panie powinny też zwracać uwagę na amortyzację. Aktualnie dostępne są buty np. poduszką żelową lub powietrzną wbudowaną w podeszwę. Ma to za zadanie amortyzować różnego rodzaju wstrząsy. Wówczas ryzyko wystąpienia urazu jest znacznie mniejsze.


Najlepsze buty sportowe za niewielkie pieniądze
Kliknij i sprawdź cenę!!!

Wybieraj oddychające materiały

Bardzo tanie buty nie spełnią pewnie żadnej z powyższych funkcji. Dodatkowo nasza stopa będzie się w nich strasznie pocić. Dlatego warto jest zwrócić uwagę, by obuwie sportowe było wykonane z przewiewnych oddychających materiałów. Najlepiej by buty były wykonane z naturalnej skóry oraz siateczki, która będzie przepuszczała powietrze. Jeśli obuwie będzie zrobione z materiałów syntetycznych, to nasze stopy będą się w nich pocić.

Dobrze, by były też modne

Panie chcą z reguły wyglądać dobrze wszędzie – nawet podczas  ćwiczeń. Rodzajów obuwia sportowego jest naprawdę dużo, dlatego można wybrać sobie najmodniejszy model w danym sezonie. Aktualnie trendem są neonowe kolory. Więc można wybierać spośród neonowego różu, żółci, błękitu itp. Kolory te zestawione z bielą i czernią wyglądają fenomenalnie i cieszą się coraz większą popularnością wśród pań. Moda tak bardzo wkradła się do sportowej odzieży, że tego typu buty można zakładać do różnych stylizacji – niekoniecznie sportowych.

Niektóre firmy wyszły nawet z propozycją samodzielnego projektowania obuwia. Może się więc znaleźć na nich wszystko co chcemy – od koloru po napisy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie to znacznie większy wydatek, niż pójście i kupienie dostępnych butów w sklepie sportowym. Jednak wówczas możemy być pewni, że nikt poza nami nie będzie miał takich samych butów (dla wielu pań jest to bardzo istotna sprawa).

Uwaga na chwyty marketingowe

Producentowi zależy przede wszystkim na tym, by jak największa liczba osób kupiła jego towar. Dlatego coraz częściej spotykamy się z butami, które mają rzekomo dodatkowe funkcje np. poprawiają pracę mięśni pośladków oraz ud. Oczywiście takie ulepszenia można zauważyć w cenie, która automatycznie szybuje w górę. Specjaliści i trenerzy podchodzą jednak sceptycznie do tych ulepszeń i są zdania, iż niekoniecznie działa to tak, jak w reklamach. Pamiętajmy, że samo obuwie bez odpowiedniego treningu nie pomoże nam w wykształtowaniu pięknej sylwetki. Dlatego na takie udogodnienia warto patrzeć z przymrużeniem oka i nie dać się naciągnąć na dodatkowe koszty. Badania wykazują jednak, że takie chwyty działają na wyobraźnię wielu pań, dlatego warto uważać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.