Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym – zalety, zasady i efekty treningu

Trening na rowerze stacjonarnym to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, jak również zapalonych wyczynowców. Aktywność fizyczna wykorzystująca rower treningowy może przybierać wyjątkowo różnorodne formy. Dla jednych rower stacjonarny to najlepszy sposób na rozgrzewkę lub lekki trening cardio, zaś dla innych to niezastąpiony sprzęt do wykonania wymagającego treningu interwałowego. Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym pozwala w szybkim czasie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej przy zachowaniu masy mięśniowej. Należy do intensywnych aktywności fizycznych, dzięki czemu znacząco poprawia wydolność i kondycję osoby trenującej. Umożliwia w krótkim czasie osiągnięcie zaskakujących korzyści, zwłaszcza gdy jest połączony z odpowiednią dietą. Dodatkowo jego ogromną zaletą jest możliwość wykonania w warunkach domowych.

Jakie korzyści gwarantuje trening interwałowy na rowerze stacjonarnym?

W trakcie treningu interwałowego przeplatane są ze sobą ćwiczenia o bardzo dużej intensywności z ćwiczeniami o niskiej intensywności. W wyniku takiego połączenia organizm zaczyna podnosić próg mleczanowy, czyli tak jakby stara się przesunąć czas zmęczenia. Regularne wykonywanie treningów interwałowych pozwala skutecznie zaadoptować organizm do wysokiego progu. Dzięki temu z czasem zauważamy, że wystarcza nam krótki odpoczynek i znów możemy w szybkim czasie powtórzyć proces (etap treningu).  Zwiększamy wytrzymałość mięśni, wydolność tlenową i dodatkowo wspieramy pracę układu krążenia.

Trening interwałowy jest również doskonały pod względem wygody, wykonać go można w warunkach domowych na rowerze stacjonarnym. Umożliwia w stosunkowo krótkim czasie spalenie bardzo dużej ilości kalorii zachowując przy tym masę mięśniową. Dodatkowo częste zmiany tempa oraz stała kontrola czasu motywuje i nie pozwala się nudzić. Ponadto trening interwałowy na rowerze stacjonarnym sprawia, że podskórna tkanka tłuszczowa spala się nie tylko w trakcie aktywności, ale również do 24 godzin po jej zakończeniu.

Jak powinien wyglądać trening interwałowy na rowerze stacjonarnym?

Trening interwałowy podobnie, jak innego typu treningi można podzielić na trzy fazy: rozgrzewkę, serię intensywnych ćwiczeń i przerwy oraz rozciąganie. Serie ćwiczeń najczęściej trwają kilkadziesiąt sekund i są wyjątkowo intensywne (uzależnione są od wybranego planu treningowego). Po ich zakończeniu następuje krótka przerwa, w trakcie której wykonuje się ćwiczenia o niższej intensywności. Podczas serii tętno powinno utrzymywać się na poziomie 75-90% maksymalnego tętna, zaś w czasie przerwy 60-70%.

Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym zawsze powinien rozpoczynać się rozgrzewką. Jeżeli przystępujemy do treningu na rowerze stacjonarnym nie będącym naszą własnością musimy pamiętać o właściwym ustawieniu siodełka oraz kierownicy. Po odpowiedniej regulacji możemy zaczynać rozgrzewkę np. jazda w tempie 70-90 RPM przez około 5 minut. Następnie naprzemiennie wykonujemy trening o wysokiej intensywności i ćwiczenia o niskiej intensywności. Taki schemat powtarzamy kilkakrotnie, w  zależności od naszej kondycji i stopnia wytrenowania.

Efekty treningu interwałowego na rowerze stacjonarnym

Treningi interwałowe na rowerze stacjonarnym są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i jednocześnie utrzymać w świetnej kondycji masę mięśniową. Jeżeli właśnie to jest naszym celem powinniśmy jak najszybciej spróbować tego typu aktywności fizycznej. Jednym z rozwiązań jest trening na siłowni z wykorzystaniem roweru będącego na wyposażeniu klubu lub zakup własnego roweru treningowego. W warunkach domowych z pewnością sprawdzi się niejeden rower stacjonarny https://allegro.pl/kategoria/trening-fitness-rowery-treningowe-110140Posiadanie własnego roweru treningowego uchroni nas przed różnego rodzaju wymówkami i pozwoli na systematyczną aktywność fizyczną. Ponadto ćwicząc we własnym domu możemy z łatwością stworzyć idealny klimat do treningu np. włączyć ulubioną muzykę i z radością robić postępy.

Zostaw odpowiedź