Trening na orbitreku w domu. Jaki sprzęt wybrać?

Zrzucenie nadprogramowych kilogramów, wzmacnianie mięśni, modelowanie sylwetki, a nawet kontrolowana rehabilitacja – to wszystko jest możliwe do wykonania przy pomocy trenażera eliptycznego, jakim jest orbitrek. Ten sprzęt do ćwiczeń coraz częściej pojawia się już nie tylko w klubach fitness i na siłowniach, ale także w domowym zaciszu. Jakie urządzenie wybrać, gdy planujemy ćwiczyć na nim w domu? Jak ćwiczyć i co warto wiedzieć?

Orbitrek – świetna alternatywa dla bieżni i rowerka treningowego

Orbitrek i eliptyczny ruch, jaki zapewniają ćwiczenia na nim, zdecydowanie mniej obciąża stawy i kręgosłup od ćwiczeń na standardowej bieżni lub na zwykłym rowerku. To dlatego jest to urządzenie chętnie wybierane do ćwiczeń w domu, bez nadzoru trenera.

Ćwiczenia na orbitreku angażują do pracy niemal całe ciało i oddziałują nie tylko na nogi, ale także na ręce, pośladki i biodra, co daje świetne efekty zarówno w odniesieniu do osób chcących zredukować wagę, jak i w stosunku do tych, którzy trenują dla wzmocnienia mięśni i poprawy kondycji.

Jaki orbitrek wybrać do ćwiczeń w domu?

Oferta urządzeń tego typu jest naprawdę imponująca i bez odpowiedniego spojrzenia na ofertę i kierowania się kluczowymi kryteriami trudno byłoby podjąć dobrą decyzję. Już na samym wstępie warto nastawić się na zakup urządzenia o przeznaczeniu domowym. Orbitreki profesjonalne (do komercyjnego zastosowania) są zauważalnie droższe, większe i cięższe, a to najczęściej dyskwalifikuje je z zakupu do mieszkania lub domu, gdzie ograniczeniem jest metraż, dostępny budżet, a nawet nośność podłoża. Przy zakupie orbitreka do ćwiczeń w domu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Cena – warto już na wstępie ustalić dostępny budżet i zawęzić grupę produktów do porównania wyłącznie do tych, które mieszczą się w wybranym przedziale (na przykład do 1200 złotych).
  • Wyposażenie – orbitreki to bardzo zróżnicowana grupa sprzętów treningowych. Tańsze modele mają zdecydowanie mniej do zaoferowania, ale też nie wszystkie opcje są niezbędne dla każdego z użytkowników. Do popularnego wyposażenia orbitreków należą: komputer, wyświetlacz LCD, opcja pomiaru tętna, podstawka pod urządzenie mobilne, uchwyt na bidon, ale to wcale nie wszystkie opcje. Niektóre orbitreki mogą być wyposażone w bluetooth, gniazdo USB, a także nawiewy.
  • Funkcje komputera – to bardzo istotne, by komputer urządzenia faktycznie kontrolował kilka kluczowych parametrów oraz umożliwiał ocenę i monitorowanie przebiegu treningu. Funkcje komputera, które są szczególnie przydatne przy treningach domowych to: pomiar czasu, pomiar dystansu i prędkości, pomiar pulsu, wydatek energetyczny i różne programy treningowe.
  • Waga urządzenia oraz jego wymiary – mogą mieć kluczowe znaczenie, gdy metraż domowy jest mocno ograniczony albo wówczas, gdy urządzenie ma zostać ustawione na lekkim stropie.
  • Nośność sprzętu – czyli inaczej mówiąc: maksymalne obciążenie urządzenia. Ten parametr ma ogromne znaczenie, jeśli szukamy sprzętu do ćwiczeń dla osoby o wysokiej masie ciała.

Orbitrek do użytku domowego – magnetyczny czy elektromagnetyczny?

Te określenia dla laików nie brzmią zbyt jasno i budzą wątpliwości. Pewnie, gdyby w sklepach były wyłącznie orbitreki magnetyczne, nie zwracano by na ten parametr szczególnej uwagi, ale ponieważ wybór jest, warto się nad tą kwestią pochylić.

  • Orbitreki magnetycznesą wyposażone w magnetyczny system hamowania. To tańsza alternatywa dla nowocześniejszego systemu elektromagnetycznego, ale niezwykle popularna. Większość dostępnych na rynku urządzeń to właśnie orbitreki magnetyczne – są w ofercie większości producentów sprzętów tego typu, a to sprawia, że wybór jest naprawdę duży. Poszczególne urządzenia magnetyczne różnią się także wieloma innymi parametrami, a ich ceny
  • Orbitreki elektromagnetycznesą wyposażone w silnik z elektromagnesami, które odpowiadają za hamowanie. Wszystko sterowane jest za pomocą komputera, ale ta nowoczesna technologia jest wciąż zauważalnie droższa od systemu mechanicznego. Orbitreki elektromagnetyczne są polecane do zastosowań profesjonalnych oraz do domu, gdy ćwiczą na nich sportowcy. Orbitreki te są zauważalnie droższe, ale też nowocześniejsze i często wyposażone w wiele dodatkowych funkcji.

Jak ćwiczyć na orbitreku w domu?

Ćwiczenia na orbitreku w domowym zaciszu są bardzo przyjemne i proste do wykonania. Można wręcz potraktować je jako formę relaksu i połączyć ze słuchaniem ulubionej muzyki, która dodatkowo nada rytm ćwiczeniom.

  • Nie należy pomijać rozgrzewki. To, że nie startuje się w maratonie, a jedynie korzysta z orbitreka przez kwadrans, nie oznacza, że należy wchodzić na urządzenie bez rozciągnięcia i rozgrzania mięśni.
  • Warto korzystać z gotowych programów treningowych lub ułożyć je samodzielnie w oparciu o własne potrzeby. Początkujące osoby mogą zacząć od kwadransa ćwiczeń co drugi dzień, a docelowo warto ćwiczyć przynajmniej pół godziny kilka razy w tygodniu (częstotliwość, stopień trudności oraz długość treningów jest uzależniona od indywidualnych możliwości, kondycji oraz efektu, jaki chce się uzyskać).
  • Podczas ćwiczeń warto uzupełniać płyny – wówczas przydaje się uchwyt na bidon, w którym można trzymać wodę.
  • Ćwiczenia warto wykonywać w profesjonalnej odzieży sportowej oraz w sportowych, wygodnych butach.

Ćwiczenia na orbitreku w domowym zaciszu nie są trudne, ciężkie ani nieprzyjemne. To sprzęt, który warto wybrać, jeśli szukamy urządzenia do treningów ogólnorozwojowych i interwałowych, a także wówczas, gdy chcemy zejść z wagi lub subtelnie modelować sylwetkę. Więcej przyrządzeń do treningu w domu znajdziemy w sklep-presto.pl.

Zostaw odpowiedź