Czy trening SPLIT jest dla każdego?

Zbliżający się okres letni jak największym motywatorem skłaniającym nas do zadbania o swoją sylwetkę, a co za tym idzie – również o swoje zdrowie. Każdy z nas chciałby pozbyć się oponki na brzuchu, która pojawiła się podczas zimy, a często brak odpowiedniej motywacji sprawia, że nasze zamiary zostają jedynie niespełnionymi pragnieniami. Wielu z nas bezskutecznie przegląda strony internetowe z nadzieją znalezienia idealnego dla siebie treningu, który nie będzie wymagał wielkiego wkładu finansowego, dając tym samym znakomite i widoczne w krótkim czasie efekty. Wielu z nas decyduje się na tak zwany trening SPLIT, a nie znając jego założeń często po kilku dniach rezygnują z tych obciążających mięśnie ćwiczeń. Czym tak naprawdę jest trening SPLIT i czy jest dla wszystkich?

Czym jest trening SPLIT?

 

Ten rodzaj treningu w swoim założeniu ma za zadanie stopniowe ćwiczenie poszczególnych mięśni. Trening SPLIT jest rodzajem ćwiczeń przeznaczonych dla osób, które ćwiczą regularnie i od kilku lat, chcąc osiągnąć rezultaty szczególnie jeśli chodzi o rozbudowę tkanki mięśniowej. Trening ten odrzuca ćwiczenie wszystkich partii naraz, skupiając się na 1-2 partiach mięśniowych podczas jednych ćwiczeń. Trening SPLIT jest rodzajem ćwiczeń z przeznaczeniem dla osób, które szczególnie długo i intensywnie dbają o swoją formę i są zdeterminowane, jeśli chodzi o wyrzeźbienie konkretnych partii swojego ciała.

Trening SPLIT – tylko dla mężczyzn?

 

Wbrew pozorom, ten rodzaj treningu polecany jest również Paniom, które swoją przyszłość wiążą z karierą kulturystyczną, tudzież trenują sporty wymagające stałej rozbudowy i wzmacniania siły mięśni. Należy jednak pamiętać, że kobiety powinny stosować znacznie mniejsze obciążenia podczas wykonywania tego rodzaju treningu. Ciekawą opcją wykonywania treningu SPLIT dla Pań jest wykonywanie go w zaciszu własnego domu, przy użyciu niedużych obciążeń. Warto jednak wspomnieć o tym, że ten rodzaj treningu jest przeznaczony tylko dla kobiet, które ćwiczą regularnie od kilku lat. Panie, które ćwiczą sporadycznie nie powinny zaczynać treningu SPLIT, gdyż jest on bardzo obciążający i w swoich skutkach może wywołać poważne powikłania na tle zdrowotnym.

Jak wygląda i na czym polega trening SPLIT?

 

Jak już wspomnieliśmy trening SPLIT jest rodzajem ćwiczeń przeznaczonych dla osób o zaawansowanym stopniu jeśli chodzi o regularne i nastawione na rozbudowę mięśni ćwiczenia. W swoim założeniu powinien odbywać się nie więcej, niż 4 razy w ciągu tygodnia, gdyż 3 pozostałe dni powinny być w pełni poświęcone regeneracji i odpoczynku mięśni. Trening ten ma za zadanie ćwiczenie maksymalnie 2 partii mięśniowych w ciągu jednego dnia treningu. Najczęściej ćwiczenia, które mają za zadanie ćwiczenie danej partii są zbliżone do siebie i nie wymagają użycia profesjonalnego sprzętu, dlatego też ten rodzaj treningu możemy z powodzeniem wykonywać w domu.

Przykładowym ćwiczeniem treningu SPLIT są chociażby pompki czy brzuszki z minimalnym obciążeniem. Mimo, że większości z nas wydawać się może, że są to ćwiczenia proste i banalne do wykonania – wcale tak nie jest. Wielu z nas ćwiczących w zaciszu własnego domu wykonując nawet banalne ćwiczenia bez użycia sprzętów czy obciążeń wykonuje ćwiczenia nieprawidłowo, co wiąże się z brakiem jakiegokolwiek efektu.

Trening SPLIT, a dieta:

 

Trening SPLIT jest rodzajem treningu szczególnie pobudzającego nasze mięśnie, dlatego też podczas tego rodzaju ćwiczeń ważna jest również odpowiednia i zbilansowana dieta bogata w węglowodany i białko. Osobom regularnie ćwiczącym partie mięśniowe zaleca się picie ogromnej ilości wody – również tej z cytryną, gdyż ogromne ilości witaminy C dodadzą nam więcej energii na treningach.

Jeśli chodzi o dietę przy treningu SPLIT ważne jest przede wszystkim regularne spożywanie posiłków – duże porcje bogatych w białko i węglowodany produktów powinniśmy spożywać co 3-4 godziny. Warto wspomnieć również o tym, że podczas treningów mających za zadanie rozbudowę mięśni powinniśmy unikać alkoholu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.