Lato w pełni, pogoda dopisuje, jedni wracają z urlopów, inni dopiero planują wakacje. Coraz większą popularnością cieszy się aktywny wypoczynek – i nic w tym dziwnego, każdy z nas potrzebuje trochę adrenaliny, której brakuje nam na co dzień. Planujesz uprawiać mniej lub bardziej ryzykowne sporty podczas urlopu? Pamiętaj, że przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne.
Taka ochrona w formie polisy na czas wyjazdu za granicą staje się na szczęście standardem. Jesteśmy świadomi, że podczas wakacji różnie może być i choroba czy nieszczęśliwe wypadki nie wybierają. A lepiej uniknąć kosztów z nimi związanych, idących w dziesiątki tysięcy euro. Fakt, na terenie Europy częściowo taką rolę spełnia EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale warto pamiętać, że nie pokrywa ona wszystkich usług medycznych i w wielu przypadkach więcej nie zapewnia niż zapewnia.
Tymczasem ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszystkie koszty leczenia, zarówno te poniesione w placówkach publicznych, jak i prywatnych, organizuje transport powrotny do kraju i przyjazd lub dalszy pobyt najbliższych. Mało tego – w ramach polisy możemy liczyć na odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku czy kradzieży oraz na wiele innych przydatnych usług. Za parę groszy można więc zapewnić sobie profesjonalne wsparcie na czas pobytu za granicą – bez względu na to, co się stanie.
Polisa turystyczna dla aktywnych – z czym to się je?
Nie można zapomnieć, że osoby które podczas wakacji planują uprawianie jakichkolwiek aktywności muszą zadbać o właściwą dla siebie polisę. Towarzystwa ubezpieczeniowe większość popularnych letnich sportów, np. surfing, nurkowanie, żeglowanie, jazda na rowerze, wspinaczki wysokogórskie, safari, loty balonem, jazdę na wielbłądzie, skok na bungee itp. uznaje za sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne (szczegóły znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). W związku z tym konieczne jest rozszerzenie standardowej ochrony ubezpieczeniowej, co wiąże się z dodatkową składką. Brak tego dodatkowego wariantu wiąże się z odmówieniem przez ubezpieczyciela pokrycia kosztów leczenia, ratownictwa czy wpłaty odszkodowania w razie poniesienia kontuzji podczas uprawiania danej aktywności.
Co składa się na ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych?
Ubezpieczenie turystyczne przede wszystkim chroni przed kosztami leczenia poniesionymi za granicą – do wybranej sumy gwarantowanej. Ta na terenie Europy nie może być niższa niż 20 00 euro, poza naszym kontynentem sumę trzeba dobrać odpowiednio do kosztów leczenia obowiązujących w danym kraju. W przypadku uprawiania sportów wodnych lub górskich koniecznie trzeba zadbać o ubezpieczenie kosztów ratownictwa – te w wielu krajach są opłacane przez poszkodowanego, lepiej więc zapewnić sobie ochronę z sumą gwarantowaną około 5000 euro. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zagwarantuje odszkodowanie rekompensujące poniesiony uszczerbek na zdrowiu w formie określonego procentu z sumy gwarantowanej. OC w życiu prywatnym to ochrona na wypadek spowodowania wypadku na osobie trzeciej lub zniszczeń jej własności – w razie zasadzonego odszkodowania wszystkie koszty pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu i sprzętu sportowego – w razie kradzieży, zniszczenia czy zgubienia swoich rzeczy można liczyć na odzyskanie części wartości.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych?
Ubezpieczenie turystyczne trzeba dopasować indywidualnie – każdy ma swoje preferencje i potrzeby. Gdzie można znaleźć taką polisę i modyfikować ją według swoich odczekiwań? Wybrać można ubezpieczenie za granicą na Rankomat.pl – w kalkulatorze wystarczy wpisać najważniejsze informacje dotyczące podróży i od razu ma się do dyspozycji kilkanaście pakietów różnych towarzystw ubezpieczeniowych – zróżnicowanych pod kątem ceny i zakresu. Można zdecydować się na taką polisę, która najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom.
Najtańsze ubezpieczenie dla aktywnych można znaleźć od 3,70 zł dziennie. Wybrany wariant można zakupić online – wystarczy opłacić polisę i otrzyma się ją w kilka minut na adres mailowy. Drukujesz i zabierasz w podróż, a w razie potrzeby możesz kontaktować się z profesjonalnym i całodobowym centrum alarmowym wybranego ubezpieczyciela.
Aktywnie z polisą
Ubezpieczenie turystyczne nie jest drogie – zwłaszcza w porównaniu z horrendalnymi cenami kosztów leczenia za granicą. Można za parę groszy zapewnić sobie i swoim najbliższym wsparcie na cały czas podróży. Pobyt w szpitalu, kontuzja, nieszczęśliwy wypadek, kradzież bagażu – to wystarczająca niemiłe zdarzenia, lepiej więc nie dokładać sobie zmartwień słonymi rachunkami z zagranicznych placówek medycznych. Wypoczywajmy aktywnie, ale bezpiecznie i spokojnie – bo z ubezpieczeniem w kieszeni.