Wałek do masażu na regenerację mięśni

Przeciążenie i nadwyrężenie mięśni, niespodziewany uraz a nawet niewygodny materac mogą zemścić się ciężkim do powstrzymania bólem. Zamiast przyjmować kolejną tabletkę uderz w źródło problemu. Pewnie słyszałeś już o wałkowaniu czyli rodzaju automasażu, który możesz z powodzeniem wykonać w domu. Wałek do masażu na regenerację mięśni – czy naprawdę działa? Postaramy się znaleźć na to odpowiedź.

Wałek do ćwiczeń nawiązuje do koncepcji samoczynnego rozluźniania mięśni. Jego działanie można porównać do masażu, który leczy uciskiem na punkt napięcia tkanek. Podobnie jak dłonie zawodowca, wypustki na wałku rozprężają mięśnie, niwelują uczucie zmęczenia oraz przyspieszają krążenie krwi. Tylko i aż tyle wystarczy, by odczuć wyraźną różnicę w funkcjonowaniu i zmniejszyć bóle pleców, rąk, nóg i innych części ciała.

Kto powinien korzystać z wałków?

Wałkowanie to odmiana terapii powięziowej, którą możesz zafundować sobie w domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedniej wielkości i stopnia miękkości wałek. Piankowe wałki wykonane z materiału EVA, którego używa się do mat nie wchłania wilgoci i nie odkształca się podczas wielu godzin treningu. Tak, wałek nadaje się nie tylko do rehabilitacji, ale także urozmaicenia ćwiczeń fitness. Świetnie relaksuje, zwiększa elastyczność mięśni, koryguje postawę i wysmukla figurę. Poprzez nacisk stymuluje układ nerwowy, korzystnie wpływa na kręgosłup i plecy. Po takim zabiegu będziesz się czuć jak po wizycie u masażysty lub wprawnego fizjoterapeuty. Dzięki wałkowi z pianki możesz bowiem ćwiczyć nad swoją postawą, leczyć urazy i przyspieszać regenerację po wysiłku. Wszystko co musisz zrobić to dobrać odpowiednie układy ćwiczeń i wykonywać je regularnie.

Czy to bezpieczne?

Wielu osobom zdarzyło się wyjść z salonu masażu niezadowolonymi. Nie dziwi więc pytanie o zasadność i bezpieczeństwo wykonywania rolowania w domu. Wałkowanie boli podobnie jak masaż, ale zaletą automasażu jest możliwość stałego kontrolowania nacisku, który za niego odpowiada. Nie musisz więc obawiać się, że ćwiczenia doprowadzą do pogorszenia twojego stanu. Gdy tylko odczujesz zbyt mocny ból zwolnij nacisk lub zakończ terapię. W przeciwnym wypadku zaryzykujesz uszkodzenie tkanek. Mimo wszystko warto starać się wytrzymać delikatny ból i próbować go rozmasować wałkiem lub ucisnąć go chwilę dłużej. Jeśli ból powtarza się wymień wałek na nieco bardziej miękki a problem powinien zniknąć.

Przeciwwskazania?

Warto wypróbować wałków, gdy dokuczają ci bóle mięśni, kręgosłupa, napięcia i przeciążenia czy zbliznowacenia ograniczające ruch stawów. Powstrzymaj się od terapii gdy jesteś w trakcie choroby zapalnej, w przebiegu gorączki, infekcji i podczas menstruacji. Choć wałki jeszcze do niedawna nie były w tak szerokim zastosowaniu, to ich bezpieczeństwo potwierdzili specjaliści, którzy korzystają z nich w codziennej praktyce rehabilitacyjnej. Rosnąca popularność wałków daje mimo wszystko do myślenia, bo niewątpliwie wszystko, co przynosi ulgę powinno być uznane za skuteczne.

Czy wybór ma znaczenie?

Wałek wałkowi nierówny. Możesz wybierać spośród wielu kształtów, rozmiarów i twardości. Wałki mogą być wykonane z pianki EVA, uretanu lub innych materiałów dbających o jak najdłuższy komfort użytkowania. Wypustki na wałku będą odpowiadały za skalę nacisku. Te ostrzej zakończone będą odpowiadały za silniejszy masaż w porównaniu z powierzchnią bardziej gładką. Nowością są też wałki wibrujące, które jeszcze skuteczniej i mniej boleśnie pomagają rozluźnić mięśnie. Wybierając wałek sprawdź także jego zastosowanie – niektóre z nich odpowiadają raczej potrzebom osób rehabilitowanych, inne są ukierunkowane na poprawę stanu skóry, a pozostałe mogą służyć różnym celom. Zwracaj także uwagę na długość, średnicę i wagę wałka. Te większe będą się nadawały do masażu kręgosłupa, mniejsze – kończyn.

f-tiguar-walek-do-cwiczen-pilates-roller

Wałek do ćwiczeń mięśni głębokich
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Ćwiczenia z wałkiem

Proste jeżdżenie wałkiem w tę i z powrotem to przeszłość. Teraz modnie jest wykorzystać go nie tylko do rozluźnienia ciała, ale urozmaicenia wykonywanych ćwiczeń. Ból mięśni utrzymuje się po ćwiczeniach i nie pozwala ci podnieść się z łóżka? Wypróbuj treningów, które nie tylko zadbają o twoją kondycję, ale zmniejszą dolegliwości i przyspieszą regenerację!

Dla początkujących

  • Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Dłonie oprzyj z tyłu a wałek włóż pod łydki. Unieś pośladki, brzuch napięty. Wytrzymaj w pozycji jak najdłużej.
  • Przyjmij pozycję do pompki. Zejdź niżej opierając się na przedramionach. Kręgosłup wyprostowany, brzuch i pośladki napięte w jednej linii. Oprzyj kości piszczelowe na wałku. Przesuwaj nogi w przód i do tyłu lub wytrzymaj w pozycji 10 sekund Oba ćwiczenia podnoszą siłę i ćwiczą stabilność.

Dla średniozaawansowanych

  • Przyjmij pozycję podporu bokiem opierając się na lewym przedramieniu. Wałek włóż pod udo. Wytrzymaj 20 sekund, potem zmień stronę.
  • Ustaw się jak do pompki. Ręce w łokciach lekko ugięte. Wałek pod kościami piszczelowymi. Utrzymuj stale napięty brzuch.
  • Dłonie połóż na podłodze. Oprzyj się na wyprostowanych rękach. Pod stopy podłóż wałek. Odjeżdżaj jak najbardziej do tyłu i powracaj do pozycji wyjściowej. To świetne ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Dla zaawansowanych

  • Podłóż wałek pod dłonie a na drugim oprzyj zewnętrzną stronę stóp. Utrzymuj ciało w jednej linii.
  • Podłóż wałek pod barki a na drugim oprzyj stopy. Kolana zgięte pod kątem prostym. Brzuch i pośladki na pięcie. Wstrzymaj pozycję na 30 sekund. To ćwiczenia wzmacniające siłę i stabilność na najwyższym poziomie zaawansowania.

Wykorzystaj wałek do masażu na regenerację mięśni na wiele sposobów. Nie musi przecież czekać na to aż przeciążysz się na siłowni. Równie dobrze możesz go tam zabierać i wykorzystywać do ćwiczenia równowagi, siły i elastyczności. Trening z wałkami naprawdę nie należy do najłatwiejszych, dlatego dobrze przemyśl jego zakup.

Zostaw odpowiedź