Wspinaczka ściankowa dla początkujących.

Ścianki wspinaczkowe stanowią element wyposażenia wielu klubów fitness i ośrodków sportowych i rekreacyjnych. Wspinaczka ściankowa może być traktowana jako forma treningu lub dyscyplina sportowa. Jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z wspinaczką- najwyższy czas spróbować! Wspinaczka to świetny sposób na poprawę kondycji, wyrzeźbienie sylwetki, oczywiście, spalenie kalorii! Z tego artykułu dowiesz się o faktach i mitach na temat wspinaczki ściankowej. Dowiesz się od czego zacząć przygodę z tym sportem. Zapraszamy do lektury.

Mity o wspinaczce ściankowej

Zajmiemy się obalenie mitów dotyczących wspinaczki– są one najczęstszą przyczyną, przez którą ludzie rezygnują z tego rodzaju aktywności.

Mit nr.1: silne ręce to podstawa. Wspinaczka w ogromnej mierze opiera się na nogach. Nogi są średnio 3x silniejsze niż ręce, a wykorzystując podstawowe techniki wspinaczki możemy ograniczyć obciążanie rąk.

Mit nr.2: to niebezpieczne. Oczywiście, jeżeli bez wcześniejszego przygotowania spróbujesz wspinaczki wysokogórskiej, wtedy tak- to jest niebezpieczne. Mówiąc o wspinaczce ściankowej wystarczy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i możesz być spokojny- nic Ci się nie stanie.

Mit nr.3: to sport ekstremalny. Wspinaczka TRAD – innymi słowy wspinaczka z użyciem własnej asekuracji w szczelinach skalnych nosi znamiona sportu ekstremalnego. Wspinaczka halowa już dawno przestała być uważana za taki rodzaj sportu.

Mit nr.4: nie dla kobiet. Często słyszymy (od kobiet!), że to nie dla nich, są za słabe, to męski sport. Nic bardziej mylnego! Aby uprawiać wspinaczkę ściankową nie trzeba mieć rozbudowanej muskulatury. Siła przyjdzie z czasem- im więcej treningów i pokonanych ścianek, tym lepsza kondycja i większa siła.

Mit nr5: wpinacz to to samo co alpinista. Wspinaczka sportowa i himalaizm to dwie różne dyscypliny sportowe. Mają tak naprawdę jedne wspólny element- piąć się w górę.

Zalety wspinaczki ściankowej

  • Nie wymaga dużego nakładu finansowego. Jednorazowe wejście na ściankę kosztuje. od 10 do 15 złotych i często nie jest to bilet godzinny lecz całodziennego wstępu.
  • Potrzeby sprzęt znajdziesz na siłowni lub w fitness klubie do którego uczęszczasz.
  • Spala ponad 500 kalorii w trakcie jednego treningu!
  • Ćwiczy wszystkie partie ciała.
  • Poprawia kondycję.
  • Uczy koncentracji.
  • Pozwala rozładować stres.

buty do wspinaczki
Największy wybór butów do wspinaczki
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Sprzęt i strój do wspinania

Najczęściej sprzęt do wspinania (sprzęt asekuracyjny, liny, uprząż) jest dostępny na miejscu. Może się przydać woreczek z magnezją- to biały  proszek, który zapobiega poceniu się rąk.
Strój na ściankę wspinaczkową nie musi być profesjonalny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

Spodnie- powinny sięgać co najmniej za kolano. Zapobiegnie to bolesnym otarciom. Mogą być to spodnie dresowe, trekkingowe albo legginsy.

Koszulka, najlepiej bawełniana, powinna być przede wszystkim wygodna. Za krótką będziemy obciągać, zbyt szeroka może przeszkadzać w wspinaniu się.

Buty to najważniejszy element ekwipunku. Dobrze jest mieć specjalne buty do wspinaczki- można je nabyć w każdym sklepie sportowym. Jednak jeżeli nie chce ich  kupować powinno wystarczyć obuwie sportowe z antypoślizgową podeszwą

Pokonuj własne słabości

Wspinaczka pozwala zyskać coś więcej niż lepszą kondycję i większa siłę. To sport, który uczy zaufania do własnej oceny, rozbudza ambicję i pokazuje, że każdy cel można osiągnąć. Osoby, które już opanowały podstawy wspinaczki ściankowej, mogą wziąć udział w organizowanych zawodach. Niewątpliwie stanowią one okazję do przetestowania nowo nabytych umiejętności i sprawdzenia siebie mierząc się z innymi.

Zanim zaczniesz

Zanim wejdziesz na ściankę po raz pierwszy, warto zadbać o kondycję trochę wcześniej. Trening ogólnorozwojowy i rozciąganie są dobrym pomysłem, warto też zwrócić uwagę na…palce.

Po takich ćwiczeniach bez problemu sprostasz wyzwaniom jakie postawi przed Tobą ścianka. Unikniesz również szybkiego zniechęcenia i rozczarowania. Wspinanie się wymaga również cierpliwości, koncentracji i opanowania. Jeżeli któraś z tych cech jest ci obca- zastanów się może nad inną dyscypliną sportu.

Osoby, które mają problemy z układem kostno stawowym, równowagą oraz te z lękiem wysokości również powinny przemyśleć decyzję o rozpoczęciu przygody ze wspinaczką ściankową.

Ścianki wspinaczkowe są  doskonałym miejscem treningu i przygotowaniem do wspinaczki w terenie. Wspinaczka ściankowa to również świetny sposób na pięknie wyrzeźbione ciało i dobrą kondycję. Bez dwóch zdań to ekscytujące zajęcie. Jeżeli do tej pory się wahałeś, nie zwlekaj i sprawdź gdzie w Twojej okolicy możesz rozpocząć przygodę ze wspinaczką!

Zostaw odpowiedź