Wszystko co musisz wiedzieć o butach i wiązaniach narciarskich

Wybór odpowiednich nart jest bardzo ważnym, o czym przekonywaliśmy Was w poprzednim artykule. Dziś chcemy skupić się na obuwiu narciarskim i wiązaniach. Bardzo często wiązania narciarskie są w „komplecie” do nart, natomiast buty mogą być sugerowane (lecz nie „obowiązkowe”)  Co jeśli nie pasują na naszą stopę? Lub nie są elementem transakcji wiązanej? Na co zwrócić uwagę aby wybrać dobre buty czy wiązania? Zapraszamy do lektury!

Zasada numer 1

Pierwsza zasada: im ostrzej (i więcej) jeździsz, tym ciaśniejsze, lepiej przylegające powinny być buty narciarskie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku- nie chcemy odciąć dopływu krwi do nogi. Należy więc próbować znaleźć kompromis pomiędzy więc poszukać kompromisu pomiędzy silnym trzymaniem buta komfortem.

Wiedza u producentów

Wybór odpowiedniego obuwia narciarskiego warto rozpocząć w sklepie, aby zobaczyć jakie rozwiązania proponują producenci. Obuwie dobieramy nie tylko do nart, ale również do preferowanego stylu jazdy. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak buty „uniwersalne”. Każda marka oferuje coś oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju w kształcie buta, materiale wykonania, wkładkach itd.. Warto więc przymierzać podobne modele sygnowane logiem różnych producentów.

Najczęstszy błąd

Przy zakupie butów najczęstszym błędem jest wybór zbyt dużych butów narciarskich. Standardowa sytuacja wygląda w ten sposób, że niedoświadczony narciarz przymierza model w odpowiednim rozmiarze, jednak wkłada się z dużą trudnością. Tak właśnie powinno być! Lecz w tym momencie kiełkuje myśl, ze przymierzone buty są za małe i klient natychmiast sięga po te rozmiar większe, które okazują się byt duże. Dlatego warto posługiwać się tabelą rozmiarów. Można znaleźć ją w każdym sklepie ze sprzętem narciarskim. Przede wszystkim but ma być odpowiednio dobrany do długości stopy (nigdy z zapasem!). Z całą resztą poradzi sobie serwisant.

Stopa stopie nierówna

Nietypowa budowa stopy wpływa na kształt buta. Modyfikacji wymaga skorupa buta- niewiele osób wie o takiej możliwości. Ze skorupą można zrobić praktycznie wszystko! Jej „obarczanie” może znacząco polepszyć komfort jazdy. Odpowiednie „wyklepanie” skorupy jest remedium na przykład na drętwienie nogi krótko po założeniu butów. Wystarczy rozepchać skorupę o milimetr lub dwa.

Buty narciarskie, tak jak każde inne obuwie „rozbija” się nawet o jeden rozmiar! Więc but dopasowany w sklepie, po dniu użytkowania staje się za duży.

Dobra wkładka

Następnym krokiem jest dopasowanie wkładki. Warto ją spersonalizować, ponieważ najczęściej wkładka w butach narciarskich (niezależnie od ich ceny!), po maksymalnie kilku dniach użytkowania, nadaje się do wyrzucenia. Na rynku dostępne są wkładki uniwersalne cieszące się bardzo duża popularnością wśród narciarzy. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są wkładki wygrzewana- pod wpływem ciepła idealnie dopasowują się do kształtu naszej stopy. Dużym plusem tych wkładek jest możliwość przełożenia ich do innych butów- na przykład trekkingowych.

buty narciarskie

Największy wybór butów narciarskich
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Wiązania narciarskie

Wiązania to bezsprzecznie jeden z najważniejszych elementów całego sprzętu narciarskiego. Ich zadaniem jest wpięcie butów w narty oraz wypięcie buta w razie wypadku. To może uchronić nas przed poważnymi kontuzjami, takimi jak złamania.

Trzeba również zwrócić uwagę na odpowiednią dla nas regulację- czyli ile siły musimy zużyć do  wpięcia buta.

Warto korzystać z fachowej wiedzy i doświadczenia sprzedawców w profesjonalnych sklepach, zwłaszcza przy zakupie wiązań, które gwarantują nam bezpieczną jazdę.

Budowa

Wiązania narciarskie współcześnie składają się z dwóch elementów- noska i pięty. Z przodu wiązania znajdują się bezpieczniki pozwalające na wypięcie na bok. W tylnej części bezpieczniki umożliwiają wypięcie do góry.

Obie te części połączone są ze sobą płytką, która umożliwia lepszą kontrole nart (takie rozwiązanie zastosowane zostało np. w carvingu). Wiązania powinny też posiadać „ski stopery”- pozwalaja one zatrzymać narty po wypięciu.

Zastosowanie

Wybór wiązań przygotowanych przez większość wiodących producentów, uzależniony jest od stylu jazdy, umiejętności i wagi narciarza.

Siła wypięcia DIN to skala, oznaczająca siłę potrzebną do wypięcia nart:

– 1-5 to wiązania przeznaczone dla dzieci,

– 2-7 przeznaczone dla młodzieży i/lub „lżejszych” kobiet,

– 3-10 to wiązania dla dorosłych,

–  4-12/14 przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy i osób o znacznej wadze ciała,

– wartości od 18 wzwyż przeznaczone są dla profesjonalistów.

Wybór odpowiednich butów narciarskich i wiązań jest tak samo ważny, jak wybór odpowiednich nart. Wygodne buty gwarantują wysoki komfort jazdy, odpowiednie wiązania natomiast- bezpieczeństwo. Razem te elementy składowe dają nam wspaniały wypoczynek i prawdziwą radość z jazdy.

Zostaw odpowiedź