Wszystko co musisz wiedzieć o pole dance czyli tańcu na rurze

Już od kilku lat można zaobserwować wzrost zainteresowania pole dance czyli tańcem na rurze. Ten rodzaj aktywności  łączy w sobie elementy tańca, gimnastyki i akrobatyki a także treningu siłowego. Na szczęście już bardzo nie wiele osób utożsamia tę formę ćwiczeń z aktywnością w klubie ze striptizem. Taniec na rurze a przy rurze to dwie skrajnie różne rzeczy!

Pole Dance

Taniec na rurze polega na wykonywaniu różnych obrotów, wspinania się i opuszczania oraz owijania ciała wokół rury, Wykorzystywany jest ciężar ciała tancerki. Taka aktywność angażuje absolutnie całe ciało- dłonie, ramiona, klatkę piersiową, mięśnie brzucha, uda aż po łydki i stopy. Ciało staje się widocznie jędrniejsze, skóra bardziej napięta i odżywiona oraz dochodzi do, dość powolnego lecz równomiernego, przyrostu mięśni.  Zwiększa się również wytrzymałość naszego ciała.

Wpływ tańca na rurze

Każdy rodzaj tańca, tak tez i taniec na rurze, wspaniale wpływa na sylwetkę dając możliwość rewelacyjnego wymodelowania i wysmuklenia naszego ciała. Elementy baletu, akrobatyki i gimnastyki artystycznej pozwalają na świetną zabawę, rozwinięcie kontroli ciała i szybkie spalanie kalorii!

Jednoczesne zaangażowanie praktycznie wszystkich mięśni ciała skutkuje dużo szybszym spalaniem tłuszczu niż ma to miejsce w innych rodzajach tańca.

Piękne smukłe ramiona oraz uda całkowicie pozbawione „skórki pomarańczowej”, płaskie brzuchy i jędrne pośladki kobiet, które ćwiczą pole dance są najlepszą reklamą tego rodzaju ćwiczeń i główną przyczyną ogromnego wzrostu zainteresowania tańcem przy rurze.

Warto zwrócić uwagę, że nie ten taniec wpływa pozytywnie nie tylko na ciało! Kobiety regularnie ćwiczące pole dance stają się bardziej pewne siebie, poruszają się z większą gracją i seksapilem, zwiększa się ich pewność siebie. Same plusy!

Odpowiedni stój

Tańcząc na rurze, w wielu figurach, wykorzystujemy nie tylko chwytność dłoni, ale też skórę ciała. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu figury, to właśnie dzięki skórze nie ześlizgujemy się z rury. Dlatego też strój do pole dance można określić jako dość ubogi. Im więcej ciała jest odsłoniętego, tym lepiej.

Dobrze sprawdzą się tu krótkie spodenki lub bokserki damskie, wykonane w elastycznego materiału lub dresowe. Koszulka powinna być raczej obcisła, sportowa. Lepiej aby koszulka odsłaniała brzuch (lub można byłoby ją odpowiednio związać) ponieważ w niektórych figurach na rurze potrzebna jest skóra brzucha.

Przygotowania do ćwiczeń

Wiele kobiet mówi, że są „za słabe” na treningi na rurze. Znaczna część z nich przed rozpoczęciem zajęć chce zapisać się na siłownie, aby zwiększyć siłę swoich mięśni. Można i tak, tylko po co? Zanim się obejrzysz rura zrobi to za Ciebie. Początki są trudne, jednak uwierz, że warto.

Jeśli już zdecydowałaś się na rozpoczęcie treningów pamiętaj, że dobrze przeprowadzona rozgrzewka to podstawa. Ćwiczenia rozciągające, czyli stretching, są absolutnie niezbędne. Dzięki nim rozruszasz stawy, wzmocnisz ścięgna oraz zwiększysz ukrwienie mięśni. Stretching również pomoże Ci uniknąć kontuzji.

taniec na rurze

Strój do tańca na rurze
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Odpowiednia dieta

Jeżeli ćwiczysz raz w tygodniu, nie ma potrzeby wprowadzać mocnych zmian w diecie (przeczytaj co należy jeść po treningu). Jeśli jednak ćwiczysz bardzo intensywnie, warto pomyśleć nad odpowiednią dietą. Dużo warzyw i owoców oraz białka, zapewnią odpowiedni rozwój mięśni i uzupełnią braki minerałów wydalonych z organizmu wraz z potem. Tancerki często też sięgają po suplementy diety wzmacniające stawy lub z dodatkowymi porcjami mikroelementów.

Obawy

Mięśnie kulturysty

Kobiety często obawiają się, że po rozpoczęciu treningów pole dance ich mięśnie rąk staną się olbrzymie, przerośnięte, jak u Terminatora lub Rambo. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, mięśnie urosną ale jeśli nie będziesz łykać sterydów lub testosteronu, nie grozi Ci biceps Pudziana. Ćwiczenia na rurze pozwolą Ci spalić kalorie, ujędrnić ciało i rozbudować mięśnie (ale nie kulturystycznie).

Ból

Niestety ból towarzyszy treningom tańca na rurze. Otarcia i wiele siniaków to chleb powszedni każdej tancerki, zwłaszcza na początku. Skóra nie jest przyzwyczajona do „okrutnego” traktowania- ściskania, ocierania i zgniatania, dlatego też tworzą się mikrourazy. Każda nowa figura może powodować wysyp siniaków w miejscach gdzie ciało dotyka rury. Pamiętaj, że to nie koniec świata! Zaczerwienienia i siniaki schodzą, a skóra staje się mocniejsza i bardziej wytrzymała. Dasz radę!

Uwaga!

Każdą tancerkę obowiązuje absolutny zakaz ćwiczenia w biżuterii. Zegarki, pierścionki czy bransoletki mogą nieprzyjemnie wpijać się w ciało w czasie treningów, nie wspominając o tym, że niszczą rurę.

Ześlizgiwanie się

Mając słaby chwyt dłoni na początku możesz dość często ześlizgiwać się z rury. Nie martw się, z czasem siła chwytu się poprawi a ten problem pójdzie w zapomnienie! Jeżeli chcesz zwiększyć siłę chwytu możesz w domu codziennie przez kilka minut ściskać specjalne gumowe piłeczki.

Pamiętaj też aby w dniu treningu nie używać kremów, oliwek, balsamów do dłoni. Kąpiel z olejkami też lepiej zafunduj sobie po treningu niż przed.

Taniec przy rurze nie należy do lekkich sporów, jednak efekty jakie można zaobserwować u kobiet regularnie uczęszczających na zajęcia pole dance są spektakularne i godne pozazdroszczenia! Jeżeli więc zależy Ci na pięknym, jędrnym i smukłym ciele, chcesz pozbyć się celullitu oraz zwiększyć swoją pewność siebie i nie boisz się odrobiny bólu- pole dance jest stworzony właśnie dla Ciebie!

Zostaw odpowiedź