Akcesoria do pływania – co przydaje się najbardziej?

Jako że pływanie przebiega w środowisku wodnym, warto zadbać o to, by swoją motorykę rozwijać właśnie w wodzie. Ćwiczenia na siłowni oczywiście pomogą w wypracowaniu formy, jednak nie zagwarantują aż takich efektów. Co zrobić, by urozmaicić pływacki trening i zwiększyć jego skuteczność? Postaw na sprzęt pływacki, dzięki któremu zwiększysz swoją siłę oraz nabierzesz prawidłowych nawyków ruchowych.

Po pierwsze – zadbaj o komfort

Jakkolwiek zabrzmi to banalnie, pamiętaj o tym, by na pływacki trening zawsze zabrać okulary do pływania. Ochrona oczu przed chlorowaną wodą to podstawa zachowania komfortu w czasie przebywania w wodzie. W czasie zakupu okularów do pływania warto zwrócić uwagę na to, czy szkiełka są wykonane w technologii anti-fog, czyli zapobiegającej osadzaniu się pary, która ogranicza widzenie. Komfort treningu pływackiego wzrasta również, kiedy używasz:

  • zatyczek do uszu – szczególnie w przypadku, kiedy dotykają Cię nawracające stany zapalne uszu,
  • nosków pływackich – przydatnych w czasie pływania pod wodą czy nauki wykonywania nawrtów.

Sprzęt pływacki – co zwiększy efektywność treningu?

Istnieje kilka rodzajów akcesoriów do pływania, które w znaczący sposób przyczyniają się do nieustannego poprawiania motoryki pływaka. Dzięki nim zbudujesz siłę, nauczysz się wykonywania prawidłowych ruchów i wyeliminujesz błędy techniczne.

Płetwy

Płetwy to coraz chętniej wykorzystywane akcesoria do pływania nie tylko przez zawodowców, ale również amatorów, którzy chcą rozwijać swoje pływackie umiejętności. Dzięki płetwom wzmacniają się mięśnie nóg, które są wykorzystywane w czasie wykonywania kopnięć.

  • Płetwy krótkie – polecane są pływakom, którzy planują zwiększyć swoją szybkość. Ich użycie nie wymaga bowiem wkładania znacznie większego wysiłku w pracę nóg, za to wyraźnie wpływa na dynamikę i szybkość.
  • Płetwy długie – przeznaczone przede wszystkim dla wprawionych pływaków. Dzięki nim poprawisz technikę oraz wzmocnisz wybrane partie ciała (mięśnie nóg oraz bioder).

Ósemka

Ósemka to boja kształtem przypominająca właśnie cyfrę „8”. W treningu obejmuje się ją udami. Dzięki temu pracujemy nad prawidłową sylwetką ciała, a także wzmacniamy mięśnie ramion. Dzieje się tak, ponieważ wyłączamy kopnięcia, zatem prędkości nabieramy wyłącznie poprzez ruchy rąk. Ćwiczenie z ósemkami poprawia także technikę pracy ramion.

Wiosełka

Zakładane na dłonie łopatki mają na celu zwiększenie siły rąk oraz poprawę techniki ich ruchu. Dzięki wiosełkom nauczysz się prawidłowych pociągnięć ramion pod wodą. Kiedy wiosełka zaczną stawiać nadmierny opór, wówczas oznacza to, że Twoja technika pływania wymaga poprawy. Dzięki łapkom wypracujesz prawidłowe nawyki, które następnie wykorzystasz w czasie pływania bez akcesoriów. Szczególnie w kwestii wypracowania techniki pomocne są łopatki bez elementów mocujących. Jeśli Twoja technika nie jest prawidłowa, wtedy zsuwają się z dłoni.

Rurki czołowe

Rurka czołowa służy temu, by nie wynurzać głowy ponad taflę wody. Dzięki temu ćwiczysz prawidłową postawę ciała w wodzie. Różnie wyprofilowane czołówki sprawdzają się w innych stylach pływackich.

Deski do pływania

Deski dają bardzo szerokie możliwości w kwestii nauki prawidłowych uderzeń nóg. Deski pomagają utrzymać się na wodzie osobom uczącym się pływać. Zaawansowani pływacy mogą wykorzystywać je do wyłączenia pracy rąk bądź nóg i ćwiczenia prawidłowych ruchów wybranych kończyn. Prostota tego akcesorium do pływania daje bodaj najwięcej różnorakich opcji do doskonalenia swoich umiejętności.

Zostaw odpowiedź