Body Ball – ćwiczenia kształtujące ciało

Body Ball to nowy sposób na trening i zabawę w jednym. Pod nazwą kryją się ćwiczenia, które wykonujesz przy użyciu piłki gimnastycznej. Jej średnica dochodzi do 75 cm, ale to którą z nich wybierzesz będzie zależało głównie od twojego wzrostu. Body ball – ćwiczenia kształtujące ciało to kolejny sposób wykorzystania piłki szwajcarskiej.

Piłka gimnastyczna i rehabilitacyjna są świetnym urozmaiceniem ćwiczeń fitness, ale same w sobie posiadają równie duży potencjał. Pozwalają balansować całym ciałem i aktywować różne mięśnie w tym samym czasie. Jeśli chcesz ćwiczyć z piłką możesz to robić w domu lub klubie fitness. Obecnie wiele z nich ma do wyboru zajęcia wykorzystujące ten przyrząd.

Jak dobrać piłkę do ćwiczeń?

To kwestia bardzo indywidualna. Oprócz koloru i powierzchni powinna cię zainteresować głównie średnica piłki. Osoby o wzroście poniżej 160 cm powinny wybrać piłkę o średnicy 45 cm. Osoby mieszczące się w przedziale 160-170 cm mogą wybrać piłkę o średnicy większej niż 10 cm. Osoby mierzące powyżej 170 ale mniej niż 180 – 75 centymetrów. Jeśli piłka jest napompowana łatwo sprawdzisz jej dopasowanie do wzrostu siadając na niej ze zgiętymi nogami pod kątem prostym. Stopy powinny być oparte na podłożu. Jeśli piłka nie będzie odpowiednia, to twój trening stanie się mało efektywny i nieprzyjemny. Co jakiś czas dopompuj piłkę, by nie straciła na giętkości. Wybierz piłkę o gładkiej powierzchni do ćwiczenia fitnessu. Piłka z wypustkami posłuży ci do jednoczesnego masażu i relaksu zmęczonych mięśni.

Jak wyglądają zajęcia z Body Ball

Zarówno rozgrzewka, właściwe ćwiczenia i stretching kończący trening wykorzystują piłkę jako główne narzędzie. Zajęcia w klubie fitness są prowadzone pod okiem instruktora, który proponuje różne zestawy ćwiczeń, np. przysiady, turlanie piłki, balansowanie na jej powierzchni. Piłka dopasowana do czyjegoś wzrostu może służyć jako siedzenie, oparcie dla rąk i nóg. Brak stabilności jest jej największym atutem zmuszającym do wzmożonej pracy nad zachowaniem równowagi. Piłka świetnie odciąża kręgosłup i jest polecana także dla kobiet w ciąży. Podstawowe ćwiczenia jakie możesz wykonać z piłką to:

  • Brzuszki
  • Wyprost tułowia leżąc na piłce
  • Pompki
  • Koci grzbiet

Ćwiczenia z Body Ball

  • Na brzuch

Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i rozstaw w lekkim rozkroku. Podudzia lekko podeprzyj o piłkę. Dłonie spleć pod głową, skieruj łokcie na zewnątrz i wydychając powietrze, unieś głowę oraz barki lekko w górę, naciskając piłkę nogami. Wytrzymaj tak przynajmniej kilka sekund. Z wydechem powróć do pozycji wyjściowej.

  • Na zewnętrzne partie ud

Połóż się bokiem na piłce, kolana oprzyj o podłogę. Powoli unieś wyprostowaną nogę do góry, tak abyś poczuła napięcie w udach. Wytrzymaj tak przynajmniej kilka sekund, następnie opuść nogę. Wykonaj ćwiczenie na drugą nogę.

  • Na wewnętrzne partie ud

Usiądź na piłce. Rozstaw nogi, tak by przylegały do powierzchni piłki w jej najszerszym punkcie. Napnij mięśnie brzucha, wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. Ściśnij piłkę kolanami, tak by poczuć napięcie wewnętrznych mięśni ud.

  • Na nogi i pośladki

Połóż się plecami na piłce i oprzyj na niej głowę. Pośladki powinny znaleźć się poza powierzchnią piłką. Nogi trzymaj ugięte w kolanach, stopy ustaw równolegle do siebie. Opuść lekko biodra, a następnie unieś je i mocno napnij pośladki.

  • Na klatkę piersiową i ramiona

Połóż się na brzuchu na piłce. Przeturlaj się na niej, tak aby dłonie były oparte o podłoże. Kolana powinny pozostać na piłce. Głowa, tułów i nogi muszą być w jednej linii.

  • Ćwiczenie relaksujące

Połóż się na brzuchu na piłce. Przedramiona oprzyj o podłoże, rozluźnij mięśnie i spróbuj lekko zakołysać się na piłce.

Korzyści z Body Ball

Niewątpliwą zaletą Body Ball jest jej niska cena. Dobrej jakości sprzęt można kupić już za ok. 40 zł. Różne modele piłek gimnastycznych i rehabilitacyjnych ułatwiają wybór jeśli tylko wiesz czego szukasz. Jeśli po jakimś czasie piłka ci się znudzi warto być wykorzystała ją do siedzenia zamiast pufy. W ten sposób odciążysz kręgosłup i wymusisz na nim zachowanie prawidłowej postawy ciała. W trakcie zajęć z Body Ball pracują głównie mięśnie biegnące wzdłuż kręgosłupa. Stretching statyczny i dynamiczny wykonywany odpowiednio po i przed ćwiczeniami angażuje także mięśnie ramion, brzucha i pośladków. Ciało nabiera gibkości, elastyczności, ćwiczysz koordynację ruchową i poprawiasz widoczność fizyczną. Jak przy każdej aktywności fizycznej spalasz kalorie, ale jeszcze szybciej i efektywniej niż gdybyś robiła to na stabilnej podłodze. Body Ball to świetny sposób na aktywność fizyczną dla kobiet w ciąży. Trening pozwoli odciążyć i rozluźnić mięśnie kręgosłupa, zwłaszcza odcinek lędźwiowo-krzyżowy i krzyżowo-biodrowy. Pozytywne działanie piłki gimnastycznej polega na tym, że unikamy jednej statycznej pozycji, która najczęściej jest powodem bólów krzyża, na rzecz ciągłych zmian.

Body Ball – ćwiczenia kształtujące ciało doskonale relaksują i są wspaniałym sposobem na pozbycie się wzmożonego napięcia mięśniowego w różnych okolicach ciała. Przede wszystkim jest po prostu przyjemna.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.