Popularne pytanie o to czym właściwie jest joga pozostaje często bez odpowiedzi. Wiemy czym nie jest – zwykłymi ćwiczeniami fizycznymi – choć asany nie posługują się czymś nowatorskim pod względem fizjologicznym. Co więc tak właściwie odróżnia jogę od ćwiczeń gimnastycznych? Nie są to elementy takie jak bandhy i inne. Według nas to tylko i aż znaczenie jakie przypisujemy praktykom. Kontekstem ćwiczeń jogi jest osiągnięcie stanu płynności umysłu, jego czystości, zatrzymania w czasie. Rozmaite praktyki jogi mówią o tym jak to osiągnąć. Przedstawiamy ćwiczenia jogi dla początkujących, które uzupełniamy w informacje pomagające dobrze je praktykować.
Przystępując do ćwiczeń warto zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych faktów. Przede wszystkim joga to nie rehabilitacja, sport czy fitness a psychologia. Z takim podejściem do ćwiczeń zyskujesz coś więcej niż efekty fizyczne, bo gwarantujesz sobie coś znacznie więcej – spokój ducha. Dla jasności nie oznacza to, że asany nie leczą, ani tym bardziej, że można je odbywać lekceważąc podstawy budowy anatomicznej. Kiedy mówimy o jodze mamy na myśli asany czyli ćwiczenia fizyczne. Większość praktykujących skupia się na efektach fizycznych – łagodzeniu bólu i wyciszeniu umysłu. Jednak nie łudźmy się, że wykonywanie asan wystarczy do szczęścia. Asana to trzeci punkt drogi do Samadhi – stanu nadświadomości. Cztery szczeble są niezbędne do osiągnięcia pokoju ducha.
Pierwszy to YAMA – przestrzeganie podstawowych zasad moralnych, drugi to NIYAMA – przestrzeganie podstawowych założeń indywidualnej samodyscypliny, człon trzeci to ASANA, czwarty to PRANAYAMA – czyli kontrola oddechu. To na nich skup się wykonując podstawowe ćwiczenia jogi.
Pozycje w jodze
Wybierz dowolną asanę i wykonuj ją codziennie przez tydzień. Obserwuj jak czynisz postępy a twoje ciało poszerza swoje granice. Nigdy nie rób niczego na siłę, ale nie unikaj pozycji, które sprawiają ci większą trudność. Co tydzień wybieraj nową asanę a zaobserwujesz jak szybko postępuje rozwój twojego ciała. Joga nie ma ograniczeń wiekowych i sprawnościowych. Ćwiczysz przede wszystkim duchem, a za nim podąża twoje ciało. Nie wykonuj żadnej pozycji, gdy odczuwasz stan zapalny lub ból.
Pozycje stojące
Są idealne dla osób początkujących. Stanowią wstęp do dalszej praktyki asanów. Wykonując pozycje stojące pracujesz nad zachowaniem równowagi. Ciało staje się bardziej elastyczne i silniejsze. Dobrze jest rozpocząć od nich ćwiczenia, ponieważ świetnie rozgrzewają ciało. Pozycje stojące angażują do pracy nieraz całe ciało. Mają bardzo szeroki zakres działania: zwalczają sztywność nóg i bioder, korygują lekkie wady nóg i umożliwiają ich symetryczny rozwój, uśmierzają bóle pleców, tonizują narządy jamy brzusznej, wzmacniają okolicę kostek, dają uziemienie pozycji. Pozycje stojące zawierają elementy wszystkich innych pozycji, przygotowują ciało do trudniejszych asan. Wypróbuj prostą pozycję Tadasana i Urdva hastasana. Z czasem przejdź do trudniejszych jak Ardha Candrasana czy Vrksasana.
Zestaw do ćwiczenia jogi
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Pozycje siedzące
Są dobre do ćwiczenia jako drugie asany po opanowaniu pozycji stojących. Przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, m.in. wzmacniają mięśnie dna miednicy, a więc przygotowują do naturalnego porodu, ponadto zmniejszają napięcia i bóle w dolnej okolicy pleców. Wzmacniają mięśnie kręgosłupa, usprawniają krążenie krwi w całym ciele. Pomagają oczyścić umysł, przynoszą ukojenie, pozwalają pozbyć się stresu. Aby wykonać je prawidłowo kręgosłup musi być mocno wyciągnięty do góry. Nawet prosta z pozoru Dandasana wymaga dobrego rozciągnięcia a Paripurna Navasana silnych mięśni brzucha.
Pozycje leżące
Dają ujście stresom i zmęczeniu, ułatwiają spokojny, stabilny oddech. Rozciągają i wzmacniają kończyny dolne. Rozluźniają dolną część pleców, przynoszą ulgę w bólu. Pozycje te otwierają biodra, poprawiają funkcjonowanie organów rozrodczych, poprawiają trawienie. Regenerują i odżywiają ciało. W pozycjach leżących przydadzą ci się taśmy elastyczne, które pomogą rozszerzyć zakres ruchu i dociągnąć nogi.
Pozycje relaksacyjne
Otwierają ciało, umożliwiają regenerację układu nerwowego. Pomagają pozbyć się stresu, lęków i napięć. Regenerują siły i dostarczają nam nowej energii. Dzięki tym pozycjom możemy pozbyć się bólu lub dyskomfortu w ciele, który może pojawić się w trakcie praktyki jogi. Wyciszają, dają ukojenie. Są dobre na zakończenie seansu. Przykłady pozycji relaksacyjnych to Viparita Karani (oparcie nóg w górze przy ścianie) czy Balasana (pozycja skulona).
Pozycje balansujące
Wymagają od nas wcześniejszego przygotowania. To pozycje zarezerwowane raczej dla zaawansowanych. Choć trudne do wykonania, to przynoszą wiele korzyści, a mianowicie: wzmacniają, uelastyczniają, usprawniają, dają poczucie równowagi i pewności. Stymulują do pracy wszystkie narządy jamy brzusznej. Masują komory serca, ćwiczą płuca i klatkę piersiową, zwiększają pobór tlenu. Są to pozycje energetyzujące, ale oprócz siły fizycznej, dają przede wszystkim siłę duchową. Tolasana czy Bakasana zdecydowanie nie są dla każdego, ale warto próbować, by dojść do takiego mistrzowskiego poziomu.
Ćwiczenia jogi dla początkujących akcentują potrzebę odpowiedniego oddechu i zaangażowania nie tylko ciałem, ale i umysłem. Znajdziesz mnóstwo propozycji różnych asanów wraz z wyjaśnieniem jak je stosować. Jeśli nie jesteś pewny jak je poprawnie wykonać warto zapisać się na kurs do szkoły jogi. Pod okiem trenera na pewno będzie ci łatwiej.