Jak chodzić w stylu nordic walking?

Czy wy też odnosicie wrażenie, że wszędzie mówi się o nordic walking? Ta forma aktywności nabrała rozgłosu dopiero kilka lat temu, ale ze względu na swoją przystępną formę bardzo szybko zyskała dużą popularność. Co stoi za sukcesem tej dyscypliny i jak chodzić w stylu nordic walking odpowiadam poniżej.

Nordic walking przypomina marsz z podpórkami, ale to tylko pozory. Nawet jeśli rzeczywiście tak jest, to dana osoba wykonuje to źle. Na czym polega więc nordic walking? To marsz lub spacer z kijami angażującymi 90% mięśni całego ciała. Wymachy ramion uruchamiają bowiem nie tylko ręce, ale także klatkę piersiową i plecy. Nogi pracują tak jak zawsze, choć wydają się być nieco odciążone dzięki równomiernie rozłożonemu naciskowi na stawy i kręgosłup. Nordic walking jest więc odpowiedni dla osób w każdym wieku, nawet dla osób starszych, które nie byłyby w stanie szybko maszerować bez kijków. Dla porównania zwykły przemarsz angażuje tylko 60% mięśni naszego ciała, bowiem mało kto pracuje podczas niego rękoma. Moim zdaniem warto chociaż spróbować przejść się w stylu nordic walking, by poczuć tę różnicę na własnym ciele.

Dla kogo nordic walking?

Pomyślmy tylko, że jeśli dana aktywność fizyczna powoduje spalenie przykładowych 300 kcal w ciągu godziny a dołączenie jednego, no, może dwóch elementów powoduje wzrost spalonych kalorii o kolejne 100, to moim zdaniem warto zastanowić się nad dokonaniem takiej zmiany. Mówiłem oczywiście o marszu bez i z kijkami. Stąd można wysunąć prosty wniosek, a mianowicie nordic walking proponuję osobom chcącym zachować szczupłą sylwetkę niższym kosztem. Dodatkowo spalone 100 kcal daje ci już większą swobodę w komponowaniu posiłków lub lepiej zarysowane mięśnie. Wymachy ramion to także dobry sposób na poprawę funkcjonowania górnej partii ciała. Bóle barków, kręgosłupa i napięcie mięśniowe warto „rozchodzić” i po prostu ćwiczyć. Ruch wzmaga mobilność ciała, a więc przedłuża naszą sprawność fizyczną. Nie dziwi więc, że nordic walking stało się popularne wśród seniorów. Zalety tej aktywności można mnożyć i jak każdy sport wykonywany na świeżym powietrzu doskonale dotlenia.

Jak ćwiczyć?

Nordic walking polega na odpychaniu się od podłoża kijami. W ten sposób pomagamy swoim nogom i angażujemy ręce a to wzmacnia niemal całe ciało. To idealny trening prozdrowotny dla każdego z nas. Nadaje się także na wszystkie pory roku, w każdym terenie i jest tani. Koszt zakupu kijów do nordic walking to wydatek rzędu 100 złotych. Należy do tego doliczyć wymienne nakładki, które ulegają naturalnemu zużyciu a chronią metalowy kij przed uszkodzeniem. Pierwsza uwaga jaką należy poczynić już na wstępie to wybór przyrządów, a mianowicie kije do nordic walking to nie to samo co kije trekkingowe. Te drugie nie nadają się do chodzenia po chodnikach czy w miarę regularnych ścieżkach leśnych. Wybierając kije kierujmy się prostym obliczeniem długości kija pomnożonego przez twój wzrost, przy czym jego wymiary dla osób początkujących powinny wynosić 0,68. Jeśli nie jesteś pewny jaką długość kijów zamówić, zawsze możesz zdecydować się na kije dwuczęściowe, które poddają się regulacji. Generalnie kij trzymany na rękojeści pionowo do podłoża powinien znajdować się w stosunku 90 stopni do naszego przedramienia. Do kijów można dokupić trzonki, rękawice (mogą być w komplecie) i różnego rodzaju nakładki odpowiednie do każdego podłoża na jakie tylko przyjdzie nam się zdecydować.

f-kije-nordic-walking-nw-speed-fizan

Kije do nordic walking
Kliknij i sprawdź ceny!

Przed pierwszym startem

Kije do nordic walking są wytrzymałe i mogą nam służyć w każdej pogodzie. Dlatego przy uprawianiu tego sportu dobierzmy odpowiednie obuwie i strój. Wygodnie maszeruje się w dresach i legginsach. Przy brzydkiej pogodzie dodajmy do tego przeciwdeszczową kurtkę z kapturem. Buty powinny być na stabilnej lecz miękkiej podeszwie, aby amortyzować wstrząsy wypływające z podłoża. Jeśli zamierzasz poświęcić dłuższy czas na trenowanie tej dyscypliny, zainwestuj w dobrą parę obuwia, która nie spowoduje bolesnych otarć, ucisku na stopy i będzie chroniła nasze stawy (szczególnie staw skokowy i kolanowy) przed szybkim zużyciem. A ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że to przede wszystkim osoby starsze sięgają po tę formę aktywności, proponuję im zastanowienie się nad suplementami diety z kolagenem na maść stawową. Przyjmując je odpowiednio wcześnie być może uchronisz się przed bólem i dyskomfortem w trakcie i po marszu. A na koniec odpowiadając na postawione pytanie Jak chodzić w stylu nordic walking proponuję obejrzeć film w internecie lub poprosić o radę kogoś doświadczonego w temacie. Złe trenowanie może wbrew pozorom przysporzyć nam niepotrzebnego kłopotu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.