Jak dobrze rozpocząć przygodę z bieganiem

Wiosna zaczyna coraz bardziej dokazywać i temperatury z dnia na dzień stają się wyższe. Wiele osób zdecydowało się pozostawić w szafach zimowe kurtki, wybierając lżejszy ubiór. Ten okres co roku jest momentem, gdy przypominają się noworoczne deklaracje zadbania o swoją formę. Składane zawsze z mocnym postanowieniem realizacji łatwo zostają porzucone już po kilku dniach wysiłku. Wcześniej można było to tłumaczyć niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, wysiłek przy ujemnej temperaturze jest bardzo wymagający. Obecnie trudno znaleźć sobie wymówkę i coraz więcej osób decyduje się na zakup butów oraz bluzy do biegania i rozpoczyna przygodę z uprawianiem sportu. Wszyscy niezaznajomieni z tematem mogą mieć problem z właściwym wyborem sprzętu. Czym, więc kierować się podczas dokonywania zakupów?

Przede wszystkim buty

Bezsprzecznie podstawowym elementem wyposażenia biegacza są buty i to one odgrywają kluczową rolę. Ich zakup powinien być priorytetem, wybór reszty sprzętu takiego jak spodni czy bluzy do biegania można odłożyć na później. Buty mają przede wszystkim wpływ na komfort podczas wysiłku. Używanie źle dobranego obuwia może mieć opłakane skutki i należy za wszelką cenę się tego wystrzegać. Zbyt małe buty potrafią dotkliwie obetrzeć stopy, a dłuższe użytkowanie może zakończyć się nawet poważniejszymi ranami. Również dobór zbyt dużego rozmiaru ma negatywne konsekwencje, ponieważ może zdeformować stopę i skutkować kontuzją. Zwłaszcza w przypadku młodzieży, której dolne kończyny są szczególnie podatne na tego typu urazy należy przestrzegać właściwego doboru obuwia.

Poza względami związanymi z wygodą dobre dopasowanie butów ma również inne znaczenie. Obuwie bezpośrednio przekłada się na wyniki, które osiągamy i powinno być dopasowane do naszego stylu. W zależności od tego czy biegamy w mieście, czy raczej po lesie powinniśmy wybrać konkretny rodzaj obuwia przeznaczony dla danego typu podłoża.

W co należy się jeszcze wyposażyć?

Buty są bezapelacyjnie najważniejsze, ale pozostałe wyposażenie takie jak spodnie czy bluzy do biegania również mają ogromne znaczenie. Nasz ubiór powinien być przede wszystkim dopasowany do warunków zewnętrznych. Nie należy doprowadzać do nadmiernego wychłodzenia ani przegrzania organizmu, więc wybór grubiej bluzy do biegania w słoneczny dzień nie jest najlepszą decyzją. Odzież do uprawiania sportu musi zapewniać wysoki komfort i umożliwiać swobodne wykonywanie ruchów. Coraz popularniejsze są ubiory z materiałów oddychających, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i skutecznie odprowadzają pot. Dobre bluzy do biegania wykonane z nowoczesnych tworzyw nawet mocno przemoczone wysychają w bardzo szybkim tempie. Warto wyposażyć się również w cienką kurtkę przeciwdeszczową, którą zawsze będziemy mogli mieć przy sobie na wypadek nagłej zmiany pogody. Dobrym pomysłem dla bardziej zaawansowanych biegaczy są zegarki mierzące parametry życiowe, które pozwalają na lepsze kontrolowanie treningu.

Pamiętajcie jednak że, nie buty, czy najlepsze bluzy, lecz Wasza technika decyduje, czy bieganie jest efektywne. Warto zapoznać się z podstawami biegania, ponieważ wbrew pozorom duża część ludzi robi to źle, co może zaowocować problemami ze stawami w przyszłości.

Szeroki wybór bluz do biegania i nie tylko, znajdą Państwo pod adresem http://www.runnersclub.pl/pol_m_Odziez-do-biegania_Bluzy-9986.html

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.