Jak wybrać dobry rower szosowy?- zestawienie cenowe

Jeszcze kilka lat temu rowery szosowe cieszyły się największa popularnością pośród wszystkich rowerów. Świat jednak nieubłaganie idzie na przodu a razem z nim zmieniają się popularne „szosówki”. To sprawia, że decyzja co do wyboru najodpowiedniejszego dla nas sprzętu staje się coraz trudniejsza. Zanim udamy się więc na zakupy warto dowiedzieć się na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Jaki rower szosowy kupić?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie ma jednak jednej, poprawnej odpowiedzi na nie. Wybór „szosówki” zależy w dużej mierze od naszego zaawansowania oraz od kwoty jaką jesteśmy gotowi  przeznaczyć na zakup roweru. Inne wymagania będą miały osoby zaawansowane, a inne amatorzy. Różne modele szosówek spełnią potrzeby osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z kolarstwem, a inne doświadczonego kolarza.

Zanim wybierzemy się do sklepu po nowy rower, powinniśmy jasno określić maksymalną cenę jaką jesteśmy skłonni wydać na jego zakup. Takim minimum powinno być 2 tysiące zł.. Dysponując taką gotówkę możemy również rozważyć zakup roweru używanego. Plusem kupna używanego sprzętu jest niewątpliwie to, że będziemy mogli stać się posiadaczami roweru o klasę wyższego, niż w przypadku zakupu nowego roweru w tej samej cenie. Niestety, są tez minusy. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że  nie będziemy mieli gwarancji, a niektóre części naszego nowego zakupu mogą być wyeksploatowane. Dlatego zanim podejmiesz decyzję rozważ spokojnie wszystkie za i przeciw. Nasz artykuł Ci w tym pomoże!

Rower szosowy do 2000 złotych

W rowerze za 2 tysiące złotych musimy liczyć się z tym, że elementy wykonane będą z surowców średniej (lub niskiej) klasy. Nie możemy więc oczekiwać najtrwalszych materiałów, takich jak karbon, stosowanych w rowerach z wyższej półki (i nawet kilka razy droższych!). W rowerach szosowych do dwóch tysięcy złotych zapewne znajdziemy stalową lub aluminiową ramę. Minusem tańszych modeli rowerów jest również ich waga. Bezsprzecznie są one znacznie cięższe od modeli droższych. Raczej taki sprzęt nie będzie miał stożkowych główek ramy czy też szerokich suportów.

Można powiedzieć, że jeżeli chodzi o wyposażenie, to wersja za 2 tysiące jest wersją najuboższą. Takie rowery są raczej przeznaczone dla amatorów, osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kolarstwem. W sprzęcie z tej półki cenowej, z reguły mamy trzy tarcze oraz mniej biegów z tyłu niż w droższych modelach.  Kolejnym powodem, dla którego takie rowery są uważane za sprzęt dla początkujących jest kształt kierownicy- zazwyczaj są to proste kierownice, a nie tpu „baranek”.

Droższy znaczy lepszy?

Jeśli przeznaczymy na zakup roweru 1000 zł więcej, to już możemy spodziewać się trochę lepszego sprzętu. Rama, tak jak w modelach do 2000 tys. zł., raczej będzie wykonana z aluminium, jednak możemy też znaleźć widelce nie aluminiowe, a wykonane z karbonu, posiadające aluminiową rurę sterową. Kupując rower szosowy, warto pamiętać o tym, że lepiej kupić model z lepszą ramą a gorszym osprzętem, niż na odwrót. Mając w kieszeni trzy tysiące złotych, raczej nie mamy co się spodziewać, że w tej cenie otrzymamy kompletną grupę osprzętu. Rowery w tej grupie cenowej zazwyczaj wyposażone są w osprzęt ShimanoClaris (jeżeli chcesz przeczytać więcej na temat osprzętu rowerowego koniecznie przeczytaj nasz artykuł!)

Taki sprzęt może być dedykowany osobom, które już postawiły swoje pierwsze kroki w zawodach. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i proponują tu miękkie przełożenia.

Jeśli kierownica – to „baranek”. Można spotkać opinie, że jest ona mniej komfortowa niż kierownica prosta. Jednak to mija się z prawdą. Wystarczy chwila zastanowienia – czy kolarze, którzy przejeżdżają na rowerach wiele kilometrów skazaliby siebie na mniejszy komfort? Kierownica typu „baranek” pozwala na wygodne, naturalne ułożenie dłoni.

Rower szosowy za 5 tysięcy

Rower szosowy za 5 tys. złotych jest już rowerem z  „wyższej półki”. Taki sprzęt sprawdzi się zarówno w codziennych treningach, jak i podczas amatorskich zawodów. Za takie pieniądze można pozwolić sobie na zakup tzw. Gravele- są to rowery, które świetnie nadają się tak na szosę, jak i na lekki teren.

Jeśli wydamy na rower 5 tysięcy, możemy spodziewać się w nim ramy z wysokiej jakości aluminium oraz widelec z włókna węglowego. Taki widelec świetnie niweluje drgania, jest sztywny i lekki. Za tę kwotę możemy także kupić widelec wykonany z karbonu.

Specjaliści radzą też, aby w czasie zakupów zwrócić uwagę na koła- powinny one być odpowiednio sztywne.

Co ciekawe od niedawna kupujący ma możliwość nabyć w tej cenie rower z napędem 11-rzędowym. Warto też zwrócić uwagę na pedały (powinny być zatrzaskowe) i buty szosowe.

szosowy

Największy wybór rowerów szosowych
Kliknij i sprawdź ceny!

Rower szosowy wysokich lotów

Naprawdę dobra szosówka to wydatek rzędu 10 tys. zł. Wybierając się jednak po sprzęt takiej klasy, musimy mieć jasno sprecyzowany cel użytkowania tego roweru. Powinien on być odpowiednio dobrany zarówno do naszej budowy ciała, preferowanego stylu jazdy i umiejętności, tak aby służył nam przez wiele lat jak najlepiej. Na szczęście istnieją takie miejsca jak studia bikefittingu, gdzie spokojnie będziemy mogli dokonać odpowiednich przymiarek do roweru.

Zakup odpowiedniego roweru szosowego nie jest łatwa sprawa. W dużej mierze ograniczony jest zasobnością naszego portfela. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już na jakie rzeczy zwrócić uwagę przed zakupem roweru szosowego. Do zobaczenia na trasie!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.