Moda na triathlon. Jak zacząć trenować?

W ostatnich latach widać wyraźny wzrost zainteresowania sportami biegowymi i ich specyficznymi odmianami takimi jak triathlon. Coraz więcej osób uprawia jogging, co łatwo zaobserwować chociażby po liczbie uczestników maratonów i ilości imprez biegowych organizowanych w naszym kraju. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również bardziej ekstremalne odmiany biegów jak triathlon, który stanowi połączenie zawodów pływackich, kolarskich i biegowych. Zawody z cyklu Ironman lub Half-Ironman kuszą śmiałków, którzy chcą się sprawdzić na niesamowicie wyczerpującym dystansie. W zawodach Ironman jest to dystans 3,8km pływania, 140km jazdy rowerem i 42km biegu. Prawdziwie morderczy wysiłek, któremu są w stanie sprostać jedynie najsilniejsi i najbardziej wytrzymali zawodnicy.

Jak zacząć trenować triathlon?

Większość osób uprawianie sportów typowo wytrzymałościowych takich jak triathlon, zaczyna od klasycznego treningu biegowego. Początkowo jest to zwykły jogging uprawiany 2-3 razy w tygodniu. Część z biegaczy zaczyna się jednak nudzić monotonią biegu i wzbogaca swój codzienny trening o dodatkowe akcenty, zaczyna jeździć na rowerze czy chodzić na basen. Łącząc te trzy elementy w spójną całość, w zasadzie możemy powiedzieć o sobie, że trenujemy do triathlonu. Oczywiście same zawody triathlonowe to zupełnie inna para kaloszy niż izolowany trening pływacki, kolarski czy biegowy. W zawodach triathlonowych kolejne odcinki trasy pokonujemy bazując na innych technikach przemieszczania się. Najpierw płyniemy, później wsiadamy na rower, a na końcu biegniemy. Warto pamiętać, że triathlon to wyjątkowo wyczerpujący sport i by sprostać wyzwaniu, trzeba wykazać się nie lada determinacją, sprawnością fizyczną i wytrzymałością.

Co jest potrzebne do treningu?

W związku z tym, że triathlon to trzy niezależne dyscypliny sportu, potrzebny będą nam trzy oddzielne zestawy sprzętu sportowego. Do pływania wystarczy strój kąpielowy, ewentualnie czepek i okulary pływackie – gdy woda jest zimna, potrzebny będzie nam również specjalny kombinezon piankowy, który ochroni mięśnie przed szybkim wychłodzeniem. Do jazdy na rowerze, prócz samego roweru, potrzebne będzie nam również specjalne obuwie rowerowe, odzież rowerowa i kask. W treningu, zamiast roweru korzystać możemy z tzw. trenażerów kolarskich. Tego typu sprzęt oferowany jest przez wyspecjalizowane sklepy sportowe takie jak sklep triathlonowy czy sklep ze sprzętem kolarskim. Najważniejszym elementem sprzętu wykorzystywanego w treningu biegowym są odpowiednie buty. Jeśli zamierzamy trenować w terenie, w różnych porach roku, potrzebna będzie nam również odzież termoaktywna i innego rodzaju akcesoria: czapki, opaski kompresyjne, pasy biegowe z miejscem na bidon czy okulary polaryzacyjne.

Podczas ekstremalnego wysiłku, jakim jest triathlon, niezbędne jest stałe nawadnianie i odżywianie organizmu. Stąd każdy profesjonalny =sklep triathlonowy, taki jak np. https://tricentre.pl, ma w swojej ofercie duży wybór różnego rodzaju odżywek i napojów izotonicznych, które pomogą uzupełnić niedobory energii i elektrolitów. Jeśli zaczynasz trenować do triathlonu, warto byś zawczasu zaopatrzył się w zapas tego typu odżywek i suplementów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.