Na co zwrócić uwagę ćwicząc jogę w domu?

Dzisiejszy świat nie znosi zastoju. Technologia rozwija się w zastraszającym tempie, a ludzie XXI wieku prą naprzód bez wytchnienia. W ciągłym biegu często towarzyszy nam stres, który prowadzi do wielu chorób. Nic więc dziwnego, że joga staje się coraz bardziej popularna! Jak ćwiczyć jogę w domu? Jak powinien wyglądać pokój w którym będziemy ćwiczyć? Jakie są zalety jogi? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Jak ćwiczyć jogę?

Znaczna cześć osób ćwiczy jogę na zajęciach zorganizowanych na siłowni lub w klubie fitness. Jednak samodzielne ćwiczenia w domu też mogą przynieść spektakularne efekty. Wspierając się filmami DVD lub podręcznikami z instrukcjami do jogi możesz stworzyć Twój indywidualny tryb ćwiczeń, który pomoże Ci dotrzeć w głąb siebie- a to przecież jest głównym założeniem jogi!


Aby rozpocząć ćwiczenia w domu jedynym czego potrzebujesz jest mata i odrobina przestrzeni wokół Ciebie. Jeśli jednak chcesz aby ćwiczenia były przyjemniejsze i dawały lepszy, szybszy efekt, warto zastosować się do poniższych wskazówek.

Przestrzeń jogi

Pomieszczenie w którym będziesz ćwiczyć jogę powinno być samotnią. Znajdź miejsce z dala od ulicznego zgiełku i domowego rozgardiaszu. Jeżeli nie możesz wygospodarować całego pokoju, postaraj się odizolować tę jego część za pomocą, na przykład pięknego parawanu. Po pewnym czasie twój umysł będzie się uspokajał gdy tylko przekroczysz próg pokoju w którym ćwiczysz.

Podłoże

Podłoże na którym ćwiczysz powinno być twarde. Świetnie sprawdzi się tu drewniana podłoga (więź z podłożem zwiększa doznania duchowe). Wiele osób woli ćwiczyć na dywanie aby amortyzował on ewentualne upadki. Lepszym rozwiązaniem jest zakup dość grubej maty do ćwiczeń (maty z tworzyw syntetycznych są znacznie tańsze od tych wykonanych z włókien naturalnych). Mata zapewni lepszą stabilność podczas wykonywania ćwiczeń oraz zamortyzuje każdy upadek.

Porządek

Przed rozpoczęciem ćwiczeń posprzątaj pokój. Zbierz wszystkie niepotrzebne bibeloty- będą tylko rozpraszać uwagę i zaburzać koncentrację. Ściany powinny być puste, surowe lub ozdobione jedynie nieskomplikowanymi motywami. Zapomnij o rażących i jaskrawych kolorach! Jeżeli chcesz mieć możliwość korygowania własnych błędów podczas wykonywania ćwiczeń pomyśl o zamontowaniu dużego zwierciadła- na bieżąco będziesz mógł obserwować swoją postawę i poprawność wykonywanych pozycji.

joga

Największy wybór poradników jogi
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Oświetlenie

Światło w żadnym wypadku nie powinno być rażące- wręcz przeciwnie, powinno być delikatne i kojące. Preferowane jest światło słoneczne ponieważ dodaje energii zwłaszcza zimową porą. Jeśli jednak w pomieszczeniu w którym ćwiczysz nie ma okien, możesz używać świeczek lub lamp żarowych. Staraj się unikać sztucznego światła.

Temperatura pomieszczenia

Temperatura w pokoju jest bardzo ważna dla komfortu ćwiczeń. Joga nie wymaga zbyt dużego nakładu siły i wigoru, jest spokojna dlatego też pokój powinien być ciepły. Dygocząc z zimna nie uda nam się rozluźnić i odstresować ani spojrzeć „w głąb siebie”.

Muzyka

Przy ćwiczeniu jogi wskazana jest muzyka z wpływami wschodnimi lub nagrania natury- śpiew ptaków, szum morza czy lasu. Taka muzyka pomoże Ci odkryć aspekt duchowy jogi. Sprzęt grający ustaw w znacznej odległość od miejsca w którym będziesz ćwiczyć. Niektórzy polecają do ćwiczeń muzykę klasyczną mówiąc, że pomaga ona skoncentrować się. Pewne jest, że do jogi nie nadaje się muzyka popowa czy metalowa.

Strój

Przede wszystkim strój do jogi powinien być wygodny. Naturalne tkaniny są tu jak najbardziej polecane. Bluzki z krótkim rękawem i dresowe spodnie doskonale spełnią swoje zadanie. Taki strój nie będzie krępował ruchów oraz pozwoli skórze oddychać. Aby zapewnić sobie większą stabilność podczas ćwiczeń można ćwiczyć na boso lub zakładać skarpetki ze specjalną, antypoślizgową podeszwą.

Korzyści płynące z ćwiczenia jogi

Pozytywny wpływ jogi na nasze ciało i umysł jest ogromny. Najważniejsze korzyści płynące z uprawiania jogi to:

  • Uspokojenie i wyciszenie organizmu,
  • Redukcja stresu,
  • Poprawa krążenia,
  • Wzmocnienie mięśni,
  • Odzyskanie równowagi psychicznej.

Można powiedzieć, że joga jest kluczem do zdrowszego i lepszego życia. Kobiety i mężczyźni w każdym wieku mogą czerpać ogromne korzyści z ćwiczeń. Joga pomaga oczyścić umysł i ciało oraz, według przeprowadzonych badań, wydłuża życie! Te ćwiczenia nie tylko rozciągają mięśnie i zwiększają świadomość ciała ale również pozwalają odzyskać równowagę psychiczną. Ja już rozkładam matę, a Ty?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.