Odzież techniczna – jak pomoże Ci w treningu?

Biegać, ćwiczyć na siłowni, jeździć na rowerze bądź też uprawiać crossfit można w bawełnianej koszulce i dresowych spodniach… można, ale czy to, w czym trenujemy nie ma wpływu na jakość treningu? Podrażnienia o otarcia na skórze, brak przepuszczalności powietrza, obfita potliwość i niedostateczny komfort ruchu – z tymi niedogodnościami zmagają się osoby, które w nieodpowiedni sposób kompletują swój strój sportowy. W ostatnim czasie dużą popularność zyskała odzież techniczna, którą uznaje się za lepszą i skuteczniejszą alternatywą od zwykłej odzieży sportowej. Czy słusznie?

Sekrety odzieży technicznej

Odzież techniczna nazywana jest również odzieżą kompresyjną. Pod tymi pojęciami rozumiemy koszulki, spodnie, spodenki, szorty, a nawet rękawice wykonane z elastycznego materiału o właściwościach uciskowych. Kompresja pierwotnie wykorzystywana była do produkcji specjalnych opasek, których zadaniem było wsparcie dla leczenia chorób związanych z układem krążenia. Stosowano je w łagodzeniu obrzęków limfatycznych i objawów towarzyszącym niewydolności żylnej i zakrzepicy żył głębokich nóg.

Odzież techniczna wykorzystuje zalety kompresji w celu poprawy jakości wysiłku fizycznego. W odpowiedni sposób uciska mięśnie, co przekłada się na ograniczenie ryzyka wystąpienia mikrourazów oraz bólu. Ma kluczowe znaczenie w celu dotlenienia i lepszego ukrwienia.

Odczuwalna poprawa efektów ćwiczeń

Dla każdego sportowca, który trenuje zawodowo, jak również dla osób aktywnych ukierunkowanych na poprawę wydolności i wyrzeźbienie ciała, ważne są szybkie efekty i poprawa jakości treningów. Profesjonaliści wybierają odzież techniczną przede wszystkim z tych dwóch powodów, jest ona skutecznym wsparciem dla ich ciała i organizmu zarówno podczas ćwiczeń, jak też po ich zakończeniu jako pomoc przy regeneracji.

Jej zaletą jest zdolność do odciążania mięśni, co sprzyja usuwaniu nagromadzonego w mięśniach kwasu mlekowego, tym samym zmniejsza się znacząco ryzyko wystąpienia zakwasów. Ponadto poprawia się ukrwienie mięśni, które są znacznie lepiej dotlenione, a przy tym zmniejsza się ich drganie. Odzież techniczna obniża poziom kinazy kreatynowej, która podwyższona jest sygnałem uszkodzenia mięśni. Uciski stawów i mięśni powodują, iż łatwiej jest poprawnie wykonywać ćwiczenia – lepsza technika to szybsze i bardziej satysfakcjonujące efekty. Sprzyja temu także poprawa czucia głębokiego.

Odzież techniczna wykazuje się również cechami odzieży termoaktywnej. Nie tylko wywiera nacisk na ciało, ale również sprzyja skutecznemu odprowadzaniu potu na zewnątrz, dzięki czemu komfort ćwiczeń jest znacznie większy. Jest ona dostępna w Futbolsport.pl

Dla kogo odzież techniczna?

Czy to dobry wybór bez względu na rodzaj uprawianego sportu? Na odzież techniczną powinni się zdecydować przede wszystkim osoby, które biegają, jeżdżą na rowerze oraz chodzą na siłownię. Sprawdzi się również w innych sportach wytrzymałościowych. Zauważalna jest poprawa komfortu podczas treningu oraz jego wydajności, wzrost wydolności organizmu, a także rzadziej (lub w ogóle) występujące zakwasy. Szczególnie w sportach siłowych kompresja ma pozytywny wpływ na regenerację organizmu. Duże obciążenia mogą wywołać spadek siły, podobnie jest w przypadku dłuższej przerwy w treningach. Kompresja wpływa na szybszą regenerację oraz ograniczenie bólu mięśni. Co więcej, ma wpływ na poprawę stabilizacji stawów, co z kolei minimalizuje ryzyko wystąpienia mikrourazów.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.