Słów parę o doborze butów sportowych

Regularna aktywność fizyczna doskonale pomaga w staraniach o jędrne i szczupłe ciało. Bieganie, fitness czy trening piłki ręcznej, poza potencjalnymi walorami zdrowotnymi, stanowią świetny sposób na ciekawe spędzenie czasu wolnego. Każda osoba, która zaczyna lub kontynuuje swoją przygodę z ćwiczeniami, powinna zaopatrzyć się w wygodny strój i odpowiednie obuwie. Dziś skupimy się na tym ostatnim.

Jak dobrać odpowiednie buty sportowe?

Na rynku obuwniczym mamy do wyboru niezliczoną ilość modeli. Najbardziej znane firmy tworząca na potrzeby entuzjastów sportu to m. in. Nike czy Adidas oraz popularny lifestylowy brand New Balance. Wśród wielbicieli biegania prym wiedzie japońska marka Asics – a to dopiero początek… Aby w tym bogatym asortymencie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, dobrze zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, w tym:

  • przeznaczenie – poszukiwanie butów idealnych warto rozpocząć od określenia własnych potrzeb. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: “Do jakiego typu aktywności potrzebne mi są buty?” Zupełnie inne właściwości ma przecież obuwie do gry w tenisa, a zgoła inne – obuwie do biegania (Under Armour) czy fitnessu (Skechers). Już dawno skończyły się czasy, kiedy ta sama para służyła do gry w piłkę, siatkówkę i biegania;
  • częstotliwość uprawiania sportu – jeśli biega się raz w tygodniu, dla ogólnego podtrzymania formy, zdecydowanie wystarczą średniej klasy buty z dobrze wyprofilowaną podeszwą; z kolei jeśli celem jest przemierzanie długich dystansów i udział w maratonach, należy rozważyć zakup butów „z górnej półki”.

Dzięki temu oprócz wyboru ulubionej marki, jak choćby Puma czy Reebok, mamy pewność, że obuwie posłuży nam jak najlepiej do naszych celów.

Korzyści płynące z zakupu dobrze dobranych butów:

  • bezpieczeństwo – mniejsze ryzyko problematycznych kontuzji i otarć;
  • komfort użytkowania – podeszwa dostosowana do typu aktywność fizycznej i nawierzchni zapewnia wygodę.

Ogólne zasady doboru butów

Istnieje kilka podstawowych zasad doboru obuwia, które sprawdzają się zawsze, niezależnie od uprawianej dyscypliny. Oto one:

  • but nie powinien wywoływać zbyt dużego ucisku stopy;
  • duży palec powinien mieć co najmniej 0,5 centymetra, a najlepiej około 1 centymetra wolnej przestrzeni w bucie;
  • warto jednocześnie pamiętać żeby w żadnym wypadku nie wybierać za dużego rozmiaru – but powinien zapewniać dobrą stabilizację stopy; dobrze dobrany pod względem wielkości but sportowy zmniejsza ryzyko kontuzji.

Kupujemy buty w sklepie internetowym. Jak dobrze określić rozmiar stopy?

Decydując się na zakup butów przez Internet (np. na https://www.eobuwie.com.pl/), warto dokładnie określić długość swojej stopy. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy odrysować stopę na kartce papieru. Z tak powstałego rysunku wyliczamy długość stopy w sposób następujący: przykładamy początek centymetra lub linijki na wysokości czubka dużego palca i mierzymy aż do końca pięty. Zapisujemy otrzymany wynik i dodajemy do niego 0,5 centymetra (rozmiar powinno się określać właśnie z tym naddatkiem). Teraz pozostaje nam już tylko sprawdzić tabelę wymiarów producenta i odnaleźć właściwy rozmiar, pamiętając o tym, aby zwrócić uwagę na tabelę z miarami europejskimi. Dzięki tej prostej czynności mamy pewność, że wybrana w sklepie internetowym para będzie idealnie pasować do naszych stóp.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.