Spinning – świetna alternatywa dla aerobiku i sposób na odchudzanie

Nie lubisz aerobiku i wolisz trenować indywidualnie? Jeśli tak do spinning jest idealną formą aktywności fizycznej właśnie dla ciebie.

Spinnig to zajęcia na rowerach stacjonarnych. Cieszy się coraz większą popularnością na siłowniach. Nie ma co się dziwić, dzięki niemu można dość szybko zgubić nadprogramowe kilogramy i zyskać zgrabną i zdrową sylwetkę. Spinnig jest też świetnym sposobem na odreagowanie i pozbycie się napięcia, które nazbierało się w ciągu dnia. Dodatkowo poprawia też wydolność naszego organizmu oraz oczywiście kondycję.  Plusem spinningu jest też fakt, że można go uprawiać cały rok – bez względy na pogodę, jaka jest za oknem. Ćwiczenia odbywają się w rytm muzyki, która dodatkowo pobudza do jeszcze większej aktywności i wysiłku.

Spinning wymyślono 25 lat temu. Wstępnie miał on być możliwością jazdy na rowerze podczas zimowej aury, kiedy wypady na bicyklu są niemożliwe. Obecnie jest to jedna z propozycji jeśli chodzi o zajęcia fitness. Chętni jeżdżą na rowerach stacjonarnych pod okiem instruktora, który dyktuje im tempo jazdy, pozycję oraz obciążenie (podczas godzinnych zajęć jeździ się na siedząco, półsiedząco i stojąco). Przed zajęciami odbywa się rozgrzewka a na koniec uspokajanie i rozciąganie ciała.

Różne odmiany spinningu

Wyróżnia się kilka rodzajów spinningu, dzięki czemu łatwiej dopasować trening do indywidualnych potrzeb osób odwiedzających siłownię. Jedni chcą bowiem szybko spalić tkankę tłuszczową, inni poprawić kondycję, zwiększyć masę mięśniową itp.  Treningi są podzielone głównie na poziom pracy naszego serca.

Najpopularniejszy jest spinning recovery. Jest też zarazem najłatwiejszym z rodzajów tych ćwiczeń. Podczas takiego treningu osoba osiąga średnio od 50 do 60% maksymalnej pracy swojego serca. Spinning recovery pozwala na szybsze spalenie tkanki tłuszczowej. Podczas ćwiczeń osiąga się tętno wynoszące 130 uderzeń w ciągu minuty. Tego typu trening jest zalecany osobom początkującym (jest bowiem niezbyt intensywny).

fitness-1143786_1280

Rowery stacjonarne
Kliknij i sprawdź ceny!

Kolejnym rodzajem jest  spinning strength, dzięki któremu osiąga się 85% maksymalnej pracy serca. Podczas takiego treningu oprócz szybkiego pozbycia się nadprogramowych kilogramów zwiększa się też masa mięśniowa.

Spinning endurance także nie jest zbyt intensywny (tak jak spinning recovery).  Trening ten charakteryzuje się dużym współczynnikiem spalania tkanki tłuszczowej.

Kolejnym rodzajem spinningu jest interval. Ćwiczenia te wyróżniają się maksymalną pracą serca – 92%.

Najwyższą intensywność ma spinning race day. Podczas ćwiczeń osoby niejako rywalizują ze sobą.

Spinning – dla kogo jest wskazany?

Plusem spinningu jest to, że nie ma tu żadnych skomplikowanych ruchów czy choreografii. Dzięki tej prostocie z roku na rok sport ten zyskuje na popularności. Plusem jest też to, że osoby ćwiczące szybko zauważają efekty swoich ćwiczeń.

Ćwiczenia są idealne zarówno dla pań, jak i panów. Są też doskonałe dla osób, które nie lubią typowego aerobiku np. z powodu problemów z rytmiką.

Wybierając siłownię, gdzie będziemy chodzić na spinning warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy – kto i jak prowadzi zajęcia oraz czy sala jest klimatyzowana (ćwiczenie w zbyt wysokiej temperaturze nie jest przyjemne). Dobry trener powinien charakteryzować się doskonałym przeszkoleniem. Musi udzielać wskazówek ćwiczącym, motywować ich do większego wysiłku, mówić jakie popełniają błędy i jak je naprawić. Warto też porozmawiać z nim przed pierwszymi zajęciami – dowiedzieć się jak wyglądają, na co zwrócić uwagę itp. – wówczas trening będzie znacznie łatwiejszy i co za tym idzie – przyjemniejszy.

Przed zajęciami instruktor powinien pomóc nam w odpowiednim ustawieniu roweru do naszej postury.

Wygodny strój

Idąc na spinning należy pamiętać o odpowiednim – wygodnym sportowym stroju. Polecana jest odzież elastyczna, która dodatkowo będzie nas chroniła przed ewentualnymi otarciami naskórka. Warto też zaopatrzyć się w rękawiczki na rower, które sprawią, że spocona dłoń nie będzie się ślizgała po kierownicy.

Podczas treningu warto też mieć ze sobą butelkę wody.

Spinning powinniśmy uprawiać dwa – trzy razy w tygodniu po godzinie. W Trakcie takich ćwiczeń możemy spalić nawet 1000 kcal.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.