Bezpieczeństwo na rowerze. Wybierz najlepszy kask rowerowy.

Kask rowerowy to ważny element wyposażenia rowerzysty, niestety często przez nich pomijany. Dlaczego? Wielu osobom nie podoba się jego wygląd i uważają, że jest zbędny, bo niewygodny. Niestety takie myślenie może nieść za sobą groźne konsekwencje, dlatego przekonuję do zakupu ochraniacza na głowę. Wybierz najlepszy kask rowerowy dla siebie i dziecka. Podpowiem jak kupić ten najlepszy, by stać się jego zadowolonym użytkownikiem. Opiszę także zalety i wady testowanego przeze mnie modelu, abyście mogli lepiej zorientować się w jego praktycznych stronach.

Zdecyduj się na kask rowerowy

Kolarstwo zyskuje rosnące znaczenie chociażby ze względów zdrowotnych czy ekologicznych. Jakiś czas temu przewidziały to dwie Szwedki – projektantki niewidzialnego kasku rowerowego, który zamontowany na naszych ramionach uruchamia się automatycznie w momencie upadku. Do tego czasu pozostaje niedostrzegalny, ale już jego cena potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jeszcze niewielu z nas stać na wydatek rzędu 400 euro, ale w tej historii ważne jest zwrócenie uwagi na samą potrzebę chronienia głowy. Każdy wybiera się na stok narciarski w kasku, za to w mieście pełnym samochodów i przechodniów często z niego rezygnujemy. Kask rowerowy nie musi być ładny (choć to pojęcie względne), ale przede wszystkim praktyczny i to wystarczy, by dobrze nam służył.

Na to zwróć uwagę

Przed przystąpieniem do opisu kasku podpowiem jeszcze jak na niego trafiłem. Zmierzyłem obwód głowy około centymetra nad brwiami i tą miarą kierowałem się przy wyborze konkretnego modelu. Jak dopasować kask rowerowy? Przeważająca część kasków posiada suwaki do regulacji rozmiaru, dzięki czemu dostosujesz go do obwodu i kształtu czaszki. Nałóż go, dociśnij i wtedy reguluj do momentu, aż będzie stabilnie leżał na głowie, ale nie uciskał jej w żadnym punkcie. W informacji dołączonej do kasku możemy sprawdzić jego sugerowany rozmiar, by nie przymierzać na ślepo kolejnych modeli, a tylko wybrać najodpowiedniejszy z nich. Pamiętaj że jeśli decydujesz się na zakup przez internet, to zwróć szczególną uwagę na możliwość precyzyjnego dopasowania kasku do głowy o czym powinien informować na swojej stronie producent. Daszek powinien zakrywać czoło i chronić przed słońcem, a pasek pod brodą zabezpieczy przed przesuwaniem konstrukcji. Żadna klamra nie powinna uciskać podbródka ani go ocierać. Kupując kask dla dziecka zwróć uwagę czy posiada elementy odblaskowe, które zwiększą widoczność małego rowerzysty po zmroku.

Test kasku rowerowego

Testowałem kask rowerowy Uvex viva 2 w wykończeniu czarny mat. Co bardzo istotne, rozmiar kasku łatwo poddaje się regulacji i można go dopasować z dużą dokładnością dzięki prostym zaczepom. System posiada konstrukcję tak prostą w obsłudze, że wystarczy do tego jedna ręka. Latem pod kaskiem może zrobić nam się gorąco, dlatego ważne, by do pary z zaawansowaną technologią szła wentylacja. Testowany model posiada dokładnie 15 otworów wentylacyjnych zabezpieczonych siatką przeciw owadom. Wnętrze kasku jest wyściełane miękką wkładką, która jest wygodna, ale nie zatrzymuje ciepła wewnątrz, bez obaw możemy więc jeździć w nim w pełnym słońcu. Kask rowerowy spełnia podstawową funkcję jaką jest zabezpieczenie głowy w razie upadku i posiada atesty: EN 1078 / TÜV GS / CE, których znaczenie wyjaśnię poniżej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Aby być pewnym, że wybrało się odpowiedni kask rowerowy należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia podane w informacji i sprawdzić jakość wykonania nie tylko powłoki zewnętrznej, ale drobnych elementów, które będą decydowały o komforcie użytkowania.

  • Teoretycznie każdy kask dopuszczony do sprzedaży powinien przejść testy bezpieczeństwa, ale w rzeczywistości nie możemy być tego pewni. Warto sprawdzić czy kask posiada oznaczenie EN1078, które mówi nam o spełnionych normach tego typu produktów;
  • Za ceną idzie jakość, dlatego decydując się na tani kask rowerowy nie możesz być pewny czy prawidłowo ochroni cię w razie wypadku. Decydują o tym tańsze i gorsze materiały użyte do jego produkcji;
  • Kask rowerowy wymieniaj co 4-6 lat, nawet jeśli nie uczestniczyłeś w wypadku. Po tym czasie materiały z jakich został wykonany tracą swoje właściwości ochronne. Po każdym groźniejszym upadku w kasku wymieniaj go na nowy, bo nie możesz mieć pewności, że przy kolejnym spisze się tak samo dobrze.

kaski rowerowe

Kaski rowerowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Jak wybrać wytrzymały kask rowerowy?

Kupując kask rowerowy chcemy aby posłużył nam latami. Aby wybrać ten odpowiedni zwróć uwagę na materiał z jakiego został wykonany. Materiał zewnętrzny powinien być twardy i stawiać opór przy próbie jego ściśnięcia. Kaski wykonane z tworzywa sztucznego wystarczą do jazdy rekreacyjnej, ale profesjonaliści i wyczynowcy powinni inwestować w modele wzmocnione dodatkową powłoką ceramiczną. Materiał wewnętrzny to miękka i elastyczna pianka lub gąbka. Powinna chronić głowę przed otarciami i zwiększać komfort noszenia kasku. Dodatek cząsteczek srebra zapewni ochronę przeciwbakteryjną. Sprawdź czy jest ona zdejmowana – wtedy będziesz mógł ją uprać lub wymienić w razie zużycia.

Wybierz najlepszy kask rowerowy kierując się jego wykonaniem. Modele damskie i męskie nie będą się znacznie różniły nawet wyglądem, ponieważ coraz częściej stawia się na modele unisex. Wychodząc z jego przeznaczenia, kask powinien nas przede wszystkim chronić i niech ten cel przyświeca nam przy jego wyborze.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.