Jak wybrać dobre narty?

Białe szaleństwo zbliża się wielkimi krokami. Każdy narciarz czy snowboardzista już nie może doczekać się pierwszego zjazdu po stoku. Każdy jednak kiedyś zaczynał i czuł się odrobinę zagubiony w gąszczu parametrów, typów i modeli sprzętu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nart? Ten artykuł powstał specjalnie aby pomóc Ci wybrać odpowiednie narty!

Narty dla nowicjuszy

Jeżeli pierwszy raz w życiu wybierasz się na stok, skorzystaj z wypożyczalni sprzętu. Dzięki temu zyskasz możliwość wypróbowania kilku różnych rodzajów nart. W każdej grupie (pomijając narty wyczynowe) znajdziesz modele przeznaczone specjalnie dla nowicjuszy. Kiedy uda Ci się odnaleźć to, co Cie zachwyca w białym szaleństwie, zdecyduj się na zakup własnych nart. Jeżeli jednak chcesz od samego początku mieć swoje własne deski, przyjrzyj się ofertom bardzo uważnie.

Aby Twoje pierwsze zjazdy na stoku należały do udanych, zwróć uwagę na długość nart i wybierz te stosunkowo miękkie i krótkie ( 10- 20 centymetrów „niższe”  od Ciebie). Zakup twardych, długich  nart z przysporzy więcej problemów niż korzyści. Sprawi, że pierwsze doświadczenia nie będą przyjemne. Ponadto, taki kosztowny sprzęt mógłby ulec zniszczeniu.

Kijki i wiązania

Tu wybór jest znacznie łatwiejszy, ponieważ obecnie wszystkie marki proponują, do każdego typu nart, specjalne, dedykowane wiązania. Są one najlepiej dopasowane zakupionych przez nad nart. Takie rozwiązanie jest o tyle dobre, że od razu dostajemy gotowy do jazdy komplet. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak np.: niewłaściwie zamocowane wiązania.

Odpowiedni dobór kijków nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy stanąć prosto, opuścić ramiona, zgiąć rękę w łokciu (należy zachować kąt 90 stopni)- idealna dla nas długość kijków to odległość od kciuka do podłogi.

Narty dla kobiet i dzieci

Znaczna cześć producentów ma w swojej ofercie linie nart dedykowane tylko kobietom lub dzieciom. Producenci maja świadomość tego, jak bardzo odpowiednie dobranie nart wpływa na komfort i przyjemność z jazdy. Niezaprzeczalne różnice w budowie fizycznej dzieci, kobiet i mężczyzn zaowocowały wspaniałymi modelami z określonym przeznaczeniem.

„Damskie” deski są z zazwyczaj lżejsze, krótsze oraz łatwiejsze w manewrowaniu. Kobiece ciało, w porównaniu z męską budową, ma zauważalnie niżej umieszczony środek ciężkości. Z tego powodu narty przeznaczone dla płci pięknej narty mają przesunięte do przodu mocowania wiązań.

Ponadto narty dedykowane paniom charakteryzują się piękniejszym, bogatszym i bardziej wyrafinowanym wzornictwem.

Jeśli zaś mowa idzie o najmłodszych miłośnika białego szaleństwa, w ofercie sklepów możemy znaleźć mniejsze kopie „dorosłych” nart. Na stoku nikogo nie dziwi dziecko jeżdżące jak profesjonalista, dlatego też producenci zatroszczyli się, aby nasi milusińscy mogli jeździć nie tylko na nartach dla nowicjuszy ale i dla prawdziwych profesjonalistów. Więcej o wyborze odpowiednich nart dla dzieci przeczytasz tutaj.

narty

 

Największy wybór nart
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Modele

Wszystkie renomowane marki w swojej ofercie mają sprzęt najwyższej klasy. Jakość wykonania, materiały, odpowiednie taliowanie- wszystko to abyśmy czerpali jak najwięcej przyjemności z szusowania po stoku. Przeglądając oferty można dojść do wniosku, że producenci starają się stworzyć sprzęt uniwersalny.  Póki co przy wyborze nart musisz kierować własnymi preferencjami i stylem jazdy (nie tylko wzornictwem).

Ceny

Zakup nart to niestety dość duży wydatek. Ceny promocyjne, na przykład za nieużywane narty z poprzedniego sezonu, zaczynają się od 500 zł. Jednak im wyższa półka tym wyższa cena- za dobre deski cenionej marki trzeba będzie zapłacić nie mniej niż tysiąc złotych. Jeśli zjeździłeś już niejedną parę nart, kochasz adrenalinę i szybką jazdę, a Twoje umiejętności są na poziomie mistrzowskim- musisz być gotowy na naprawdę spory wydatek. Cena nart spełniających wszystkie wysokie wymagania zaczyna się od dwóch tysięcy.

Narty używane

Decydując się na zakup nart zjazdowych do nauki, można śmiało wziąć pod uwagę kupno desek używanych. Można w ten sposób kupić w całkiem niezłym stanie narty dwu-trzy sezonowe za mniej niż 400 zł. Takie narty spokojnie wystarcza na kilka następnych wypadów w góry. Jednak taki zakup wymaga dużej spostrzegawczości- należy zwrócić uwagę na wiele (pozornie drobnych) elementów, na przykład na stan krawędzi i ślizgów. Narty z mocno zeszlifowanymi krawędziami i zniszczonymi ślizgami nie da się odpowiednio przygotować do jazdy, więc nie będą mogły w 100% wypełnić swego zadania na stoku.

Wybór odpowiednich nart wcale nie jest prostym zadaniem! Trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów i czynników tak budowy naszego ciała, preferowanego stylu jazdy jak i budowy nart. Jednak odpowiednio dobrane narty gwarantują nam świetną zabawę i szybkie postępy w technice jazdy. Warto więc, dla własnego komfortu i przyjemności, poświecić dłuższą chwilę aby decyzja o zakupie desek była przemyślana i dawała nam radość na stoku przez wiele sezonów!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.